AB’den ABD’nin elektrikli makine idrak indirimine reaksiyon

Avrupa Birliği (AKARSU), ABD’nin yerli istihsal elektrikli otomobilleri idrak indirimleriyle heveslendirme etmeyi amaçlayan yasa tasarısından endişe duyuyor.

SUTAŞ Komisyonu Sözcüsü Miriam Garcia Ferrer, Brüksel’bile planlı günce basın toplantısında, ABD’birlikte Senatodan sabık ve Temsilciler Meclisinde oylanacak olan “enflasyonu düşürme kanun tasarısı” kapsamındaki elektrikli araçlara alacak indirimi planı üzerine açıklamalarda bulundu.

“AKARSU, ABD’nin şu anda tartışmakta olduğu bakir Atlantik ötesi ticari engelden dip endişe duymaktadır” ifadesini kullanan Ferrer, bunun ecnebi üreticilere karşı ayrımcılık anlamına geldiğini belirtti.

Ferrer, söz konusu girişimin Dünya Tecim Örgütü (DTÖ) kurallarıyla ahenkli olmadığına meni ederek, ABD’yi tasarıdaki ayrımcı unsurları kaldırmaya ve DTÖ ile yekpare uyum sağlamaya çağırdı.

Vergi indirimlerinin elektrikli araçlara olan talebi çoğaltmak için kebir bir motivasyon olduğunu akseptans ettiklerini söyleyen Ferrer, getirilen önlemlerin adaletli olduğundan emniyetli olunması gerektiğini vurguladı.

ABD’deki enflasyonla uğraş kanun tasarısı, idrak indirimleriyle elektrikli makine satın almayı heveslendirme etmeyi da öngörüyor.

Bu kapsamda, Yıldız Amerika’da üretilen bataryaların kullanıldığı ve bu bölgedeki madenlerden sâdır mineralleri içeren elektrikli araçlara 7 bin 500 dolara kadar kazanç indirimi verilmesi planlanıyor.

Share: