Adalet Bakanı Bozdağ, Türk Ticaret Kanunu Çalıştayı’nda konuştu: (3)

Türe Bakanı Bekir Bozdağ, “Envestisman ortamı avukattan kaçarak değil avukatla, hukukçuyla, hukuku, işi bilenlerle umum ele fiilen iyileştirilir.” dedi.

Bozdağ, Ülfet İşleri Genel Müdürlüğünce Crowne Plaza’üstelik planlı “10. Yılında Türk Tecim Kanunu Çalıştayı”nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin koskocaman değişimleri faal bir talih olduğunu söyledi. Akıbet 20 yılda Türkiye’nin değme alanda altyapısı, üstyapısı değiştirilirken hususiyet alanında de nazik ayrımsız değişimin ve dönüşümün yaşandığını tamlayan Vekil Bozdağ, anayasada köklü reformların yapıldığını tabir etti.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişin yetişkin anayasal ıslah olduğunu dile getiren Bozdağ, asıl yasalarla ilgili da çokça okkalı değişimlere imza atıldığını vurguladı.

Nazır Bozdağ, “Türkiye, son 20 sene içerisinde Türk Kentlileşmiş Kanunu’nu baştan yazan benzeri devlet. Öz Meclisimizde, özlük akademisyenlerimizin, kendi hız mensuplarımızın, zat hukukçularımızın alın teri ve tecrübesiyle Türk Kentlileşmiş Kanunumuzu yeniledik, yani yeniden yaptık, biz yaptık, bize ait tıpkısı Medeni Yasa adına yaptık.” dedi.

Türk Ukubet Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu, Hukuk Muhakemesi Kanunu, Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu kabil temel yasaların tamamını, Türk milletinin evlatlarının hazırladığını aktaran Bozdağ, bunların süssüz gerçekleştirilemediğini vurguladı.

“Ana yasalara ilişik reformlar, Türkiye’nin geliştiğinin sunu konkre göstergesi”

Türk Ticaret Kanunu’nu, Türk hukukçularının, Türk akademisyenlerin ve TBMM’nin yapmasının mehabetli sükse olduğuna meni eden Bozdağ, şöyle konuştu.

“Sonuç 20 yıl içerisinde, Cumhuriyet’imizin, ülkemize kazandırdığı kazanımların içerisine onurla ve gururla koyacağımız yeryüzü şişman muvaffakiyet hikayelerinin başında hiç şüpheniz olmasın hem Anayasamızda hem birlikte esas yasalarımızda yaptığımız yenileşmeler, tebeddülat ve dönüşümlerle bu arada yasalarımızı yeniden bizim, kendimizin yazması, konuşma etmesi, Meclisimizin dahi akseptans yazar uygulamaya koymasıdır. O yüzden son 20 yıl içerisinde ana yasalara ilgili reformlar, esasında Türkiye’nin geliştiğinin, kalkındığının, dönüştüğünün ve balaban Türkiye yolunda cıvıl cıvıl adımlarla, ünsiyet alanında dahi ilerlediğinin sunu somut göstergesinden aynı tanesidir.”

Çok sayıda ülkenin ana yasalarını değiştirirken Türkiye’den arkalama istediğini anlatan Bozdağ, akademisyenlere, karar mensuplarına, Yargıtay üyelerine teşekkürname etti.

Büyük Türkiye’nin, altyapı ve üstyapının yanı sıra hukukla mensur edileceğine dikkati çekici Bozdağ, “Türkiye’nin ticari alanda bilcümle dünyayla canlı benzeri biçimde rekabet edebilmesi üzere hukuk altyapımızın dahi bu rekabete akla yatkın olması, ülkü mucit değil sorun çözen, vatandaşları duruşma kapılarında bayıltıcı değil ‘İyi ki murafaa var.’ dedirten benzeri uygulamayla bizim misil almamıza balaban ihtiyaç vardır.” diye konuştu.

Ticaret hukuku alanındaki çalışmalara Nezaret kendisine önem verdiklerinin altını çizen Bozdağ, bu alanda Türkiye’nin takip edilen aynı mevki olması gerektiğini söyledi.

Ticari uyuşmazlıklarda zorunlu kuzuluk getirilen arabuluculukta matlup başarının elde edilemediğini vurgulayan Bozdağ, arabuluculuktaki başarının daha gelecek noktaya taşınmasının gerekliliğine belen etti. Bozdağ, arabuluculuk konusu üstünde durulmasının yararlı olacağını kaydetti.

“Hukukçuları istihdam emretmek, ticari işletmelerimizin gücünü daha da arttıracaktır”

Avukatla kaşkariko oranının en efdal ticari davalarda görüldüğünü bildiren Bozdağ, bu alandaki oranın yüzde 95 olduğunu belirtti. Nazır Bozdağ, “İş dünyamıza ayrımsız çağrıda çıkmak istiyorum, hukukçuları istihdam söylemek, ticari işletmelerimizin gücünü daha üstelik arttıracaktır. Yalnız maraza sırasında ihtilafı çözecek, havari olacak avukat yahut üstelik doğruluk aramada bindi verecek eksantrik kişileri istihdam ika yerine ondan elan ilk hukukçuları işletmelerde istihdam etmeye ilgi göstermekte kâr vardır.” diye niteleyerek konuştu.

Envestisman ortamını iyileştirmenin yollarından ayrımsız tanesinin de hukukçularla hizmet etmek olduğunu belirten Bozdağ, hukukun kılavuzluğunda kere alınmadığında ihtilafların eksantrik noktalara gidebileceğini belirtti. Vekil Bozdağ, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İş dünyamıza samimi davet yapıyorum, avukatlar, hukukçular, sizin yatırım üzerine çalıştırdığınız mühendisler gibi, değişik çalışanlarınız kabil sizin işlerinizin doğru olmasında, akıllıcasına gitmesinde, saat gibi işlemesinde, bundan sonra kazanmanızda size apotr olacaktır. Envestisman ortamı avukattan kaçarak değil avukatla, hukukçuyla, hukuku, işi bilenlerle halk ele çalışarak iyileştirilir.”

Bozdağ, konuşmasının ardından Türk Ticaret Kanunu’nun hazırlanması sürecinde oluşturulan Vukuf Komisyonu’na riyaset özne Prof. Dr. Ünal Tekinalp’e plaket ikram etti.

Programa, Bursa Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Bursa Milletvekilleri Emine Ağır Gözgeç, Ahmet Kılıç, Bacanak Dikkat, Hakimler ve Savcılar Yerleşmiş (HSK) Başkanvekili Mehmet Akif Dikici, Yargıtay Birinci Başkanvekili ve Hukuk Umumi Müesses Başkanı Kesat Albayrak, Bursa Büyükşehir Belediye Reisi Alinur Magnezit, HSK, Yargıtay üyeleri, önem mensupları ve akademisyenler katıldı.

(Bitti)

Share: