Vekil Bilim Adamı: “Minimal ücretin istihdama negatif tıpkı etkisi yok”

Çalışma ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilimci, minimum sevap artışlarının istihdam kaybına posta açıp açmadığı yönündeki soruya, “Yıl sonu itibariyle üstelik yıl süresince değerlendirildiğinde üstelik asgari ücretin istihdama aksi bir etkisi namevcut. Bu bizim çalışmalarımızda ortaya sâdır bire bir şeydi. Amma geçtiğimiz sene Nobel Ödüllü iktisatçılar bunu ilmî kendisine üstelik ortaya koydular” cevabını verdi.

Bakan Bilimci, Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen programı çerçevesinde gazetecilerin soruları üstüne açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin ‘minimal ücretlere mevrut zamlar istihdamı elbet etkiliyor’ sorusu üstüne Icra Vekili Bilim Adamı, “Değme minimal sevap düzenlemesi yapıldığı ahit gündeme gelen madde şudur; istihdam kaybına kat vasıta. Ego mesleki olarak bile biliyorsunuz iş ekonomisi hocasıyım. Bizim muhtelif dönemleri sevap politikalarını muvazene etmek üzere seçili dönemleri incelemiştim. Asgari ücretin bizim artırdığımız kadar galiba bir kök artışa mukabele ettiği dönemlerde haddinden fazla gelişmemiş süre istihdamdaki artma duruyor. Fakat çokça birkaç hareket durumunda sıradan işletmelerde iştirakçi çıkarmaları da oluyor. Ama sene içerisinde üçüncü aydan itibaren istihdam artışı devam ediyor. O çıkaranlar birlikte yeniden izansız istihdam görüntülemek için uğraşıyorlar. Yıl sonu itibariyle birlikte sene süresince değerlendirildiğinde de minimal ücretin istihdama aksi ayrımsız etkisi bulunmayan. Bu bizim çalışmalarımızda ortaya çıkan ayrımsız şeydi. Amma geçtiğimiz sene Nobel Ödüllü iktisatçılar bunu ilmî adına birlikte ortaya koydular. Asıl sevap artışlarının istihdam kaybına el açmadığı şeklinde tezleriyle Nobel Ödülü aldılar” diyerek konuştu.

“Yarkurul üyelerine karşın hakeza tıpkısı izah yapmam akilane değil”

Açıklamasında, yıl başında yapılması planlanan asgari ücret zammıyla ait soruya bile karşılık vererek, “Temmuz’birlikte yaptığımız düzenlemede biliyorsunuz gelişim verenlere 100 lira destek verdik. O yetişkin benzeri destekti. Bağımlı şu anda asgari sevap komisyonunun toplantısı gerçekleşmedi, daha başlamadı. Minimum Sevap Belirleme Komisyonu Başkanı benim ama encümen üyelerine karşın böyle tıpkısı açıklama yapmam akla yatkın değil. Bunu birlikte kararlaştırıyoruz. Etik Bilimi imkânsız onun için ihtiyaç duyduğumuz antlaşma onları yaparız” ifadelerini kullandı. – AFYONKARAHİSAR

Share: