AKDENİZ’E 30 BİN ÇOCUK BALIK BIRAKILDI

Merkezi Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Akdeniz Akarsu Ürünleri Üretim Araştırma ve Yetişek Enstitüsü’nde yetiştirilen 30 bin yavru balık, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın yürüttüğü proje kapsamında Çayağzı Limanı’nda düzenlenen törenle Akdeniz’in semavi sularına bırakıldı.

Demre’deki Çayağzı Limanı’nda planlı yavru balıkların denize bırakılması törenine Demre Kaymakamı Haysiyet Şatıroğlu, Şehremini Okan Kocakaya, İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Mustafa Işık, Akdeniz Akarsu Ürünleri Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan, Enstitü Müdür Muavini Durali Sarıer, Demre Yatçılar Kooperatifi Başkanı Hayrettin Özkan ve enstitü çalışanları katıldı.

Enstitü eliyle işletilen Beymelek Dalyanı’ndan alınan anaçlardan alınan yumurtalardan üretilen 15 bin çupra ve 15 bin levrek yavrusu enstitüdeki havuzlarda 30-50 grama kadar büyütüldü. Havuzlardan tanklara alınan 30 bin bala balık, kamyonla Çayağzı Limanı’na getirildi. Tanklardan alınan çocuk balıklar arızi adına kurulan iki özel havuza makbuz. Havuzlardan kovalara alınan levrek ve çupra yavruları önce Kaymakam Saygınlık Şatıroğlu, Belediye Reisi Okan Kocakaya, Enstitü Müdürü Serkan Erkan ve protokol üyeleri, arkası sıra de çalışanlar ve vatandaşlar marifetiyle Akdeniz’in mavi sularına bırakıldı. Enstitü eliyle Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denizleri balıklandırma projesinde bu yıl 100 bin levrek ve çupra yavrusu denizlere bırakılacak. Henüz evvel bile Akdeniz Akarsu ürünleri Enstitüsü’nün Kepez Birimi’nde üretilen 5 milyon 700 bin sazan balığı yavrusu, Kütahya, Afyon, Burdur, Muğla, Denizli ve Aydın’dahi iç sulara bırakılmıştı.

Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan, “Kaynaklarımızın balıklandırılması projesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Genel Müdürlüğü’ne kapalı enstitü yerine, 2022 yılında yine kısaca 100 bin çupra ve levrek balığını denizlerimizle buluşturma amacımız var. Bugün de burada 15 bin çupra, 15 bin levrek balığını sularımızla buluşturduk şu anda. Sabık yıllara bakarak bundan sonraki planımız balığı elan balaban boylarda, yani 20-25 gram, 50 gram boyunda denize çoğaltmak. Hayat şansının henüz faziletli olduğunu gördük. Önümüzdeki yıllarda bu sayıyı artırmak istiyoruz. Hem denizlerde balık popülasyonunun düşmesine hal getirme projeleri yapıyoruz. Bunun birlikte kaynaklarımızı balıklandırarak birlikte hem denizlerde hem sularda vatandaşımızın OMEGA-3’e, zinde proteine gösterişsiz ulaşmasını sağlamayı hedefliyoruz” dedi.Share: