Almanya’da 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı coşkusu

– Almanya’dahi 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı coşkusu

FRANKFURT – Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğunun 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kapsamında düzenlediği resepsiyonda Türkiye Cumhuriyetinin 99. bünye yıldönümü coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyetinin 99. bünye yıldönümü, Türklerin kırıcı kendisine yaşadığı Avrupa ülkelerinde ateşin tıpkı şekilde kutlanıyor. Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu, Dietzenbach kasabasında 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı zımnında kabul resmi düzenledi. Türk toplumunun ve davetli bazen Alman yetkililerinin benzeri araya geldiği resepsiyona katılma yoğun oldu. Resepsiyona Frankfurt’ta mevcut Suudi Arabistan, Cezayir, Bosna Hersek, Fransa, Karadağ, Endonezya, Özbekistan, Kazakistan, Vietnam, Kolombiya, İspanya, Kamboçya, Rusya, Tayland, Peru, Türkmenistan, Lübnan, Pakistan Başkonsolosları ve diğer başkonsolosluklar birer temsilci göndererek ortaklık gösterdi. Antrparantez Şubat 2020’birlikte Hanau’daki rasist saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ve 2018 yılında şimendifer rayları üzerindeki ayrımsız Almanı kurtarıp trenin altında kalarak hayatını kaybeden 17 yaşındaki Mustafa Alptuğ Sözen’in ailesi bile resepsiyonda yerini aldı.

Frankfurt Başkonsolosu Fazilet Tunçer ve eşi Gül Tunçer misafirleri kapıda karşılayarak 99. sene dönümü anı fotoğrafı çektirdi. Şehitler üzere ihtiram duruşu ve Türkiye ile Almanya Milli Marşlarının çalınmasıyla başlayan resepsiyonda Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosu Fazilet Tunçer yaptığı konuşmada, “Cumhuriyetimiz, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk önderliğinde ulusumuzun verdiği istiklal mücadelesinin bugünlere yetik genişlik kalıcı ve balaban mirasıdır. Bu manidar günde ülkemizin bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü için canlarını ortaya koymuş yekpare kahramanlarımızın aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

“Bölgemizde ve ötesinde istikrarın korunması ve çatışmaların önüne geçilmesine yönelik çabalara önderlik ediyoruz”

Başkonsolos Tunçer Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yaş gününe tıpkısı girişim henüz yaklaştığını, Avrupa’üstelik yaşanmakta olan cidal ve çatışmalar Türkiye’nin bünye felsefesini dokuma fail “Yurtta sulh, cihanda hazar” ilkesinin hangi kadar manidar ve nadir olduğunu bire bir kez daha ortaya koyduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin sulh ve asayiş, herif hakları ve sürdürülebilir kalkınma alanlarında toptan düzeyde devam eden çalışmalara yer çok somut katkı fail ve öncü roller üstlenen ülkelerin başında geldiğine değinen Başkonsolos Tunçer, “Uluslararası toplumun sorumlu tıpkısı mensubu olarak bölgemizde ve ötesinde istikrarın korunması ve çatışmaların önüne geçilmesine müteveccih çabalara öncülük ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve BM Genel Sekreteri Sayın Guterres liderliğinde planlı aheste gayretler neticesinde Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden dünyaya ulaşmasının sağlanması bunun arz mail örneklerinden biridir. İstanbul Tahıl Anlaşması kapsamında bugüne kadar 8 milyon tonu aşkın hububat ve bir ürünün sevk edilmesi sağlandı. Sevkiyatın kesintiye uğramadan sürdürülmesine müteveccih diplomatik temaslarımıza çetin aynı şekilde devam ediyoruz. Savaşın her an elan ağırbaşlı boyutlar aldığını üzülerek gözlemlemekteyiz. Müzakereler tarafından ulaşılacak adil benzeri hazar temelinde çözüme kavuşturulmasına olan desteğimizi yineliyoruz. Unutmayalım savaşın iyisi, barışın kötüsü imkânsız” dedi.

“İnsanlarımızın Almanya’ya daha şişman fayda sağlayacaklarını düşünüyoruz”

Almanya’daki Türk kökenlilerin selen, spor, konuşma, yöntem ve iş dünyası kadar it canlı çokça alanda kaydettikleri başarılarla gurur duyduklarını anlatım fail Başkonsolos Tunçer, “Başkonsolosluk yerine sunma büyük önceliklerimizden biri fariza bölgemizdeki Türk toplumunun beher ferdinin sosyal alanda adil ve eşit şartlara erbap olması ve hem Almanya hem birlikte ülkemiz için fazlalık değer üretir benzeri konuda bulunmasıdır. Dillerini, kültürel ve manevi değerlerini uyarınca yaşatabildikleri ölçüde insanlarımızın Almanya’ya henüz iri kâr sağlayacaklarını düşünüyoruz. İki talih arasındaki zinde insani bağlar da bunu vazgeçilmez kılarken, ne yazık ki hala rasist, ayrımcı ve ecnebi düşmanı yaklaşım ve eylemlerin mekanizma bulduğu birlikte aynı asıl. Fakat umum olumsuzlukları ve anlaşmazlıkları dayanışma ve sağduyu ile aşabileceğimize olan inancımız tamdır” ifadelerini kullandı. Tunçer, davete icabet fail ayrımlı ülkelerin gaye temsilcilerine ve Alman siyasetçilere teşekkür etti.

“Türkler olmasaydı Hessen eyaleti bugünkü halinde olmazdı”

Hessen Eyaleti Avrupa ve Federal İşler Bakanlığı Müsteşarı Uwe Becker da konuşmasında Almanya’birlikte zinde Türk halkının Cumhuriyet Bayramını kutladı. Müsteşar Becker Almanya’daki Türklerin, ülkenin iktisadi ve içtimai refaha olan katkılarının büyük olduğunu belirterek, “Türkler olmasaydı Hessen eyaleti bu günkü halinde olmazdı. Almanya bu günkü Almanya olmazdı. Türkiler icap gelişim güçleri gerekse dahi kültürleriyle Alman toplumuna, Almanya’ya balaban katkılar sağlamıştır. Hessen eyaleti adına Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bursa ile olan ahi kent ilişkilerini henüz birlikte geliştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

“Irkçılık, ecnebi düşmanlığı ve İslam düşmanlığı yapanlara karşı zihniyet gösteremeyiz”

Frankfurt Şehremini Peter Feldmann dahi Cumhuriyetin 99. bünye yılı dönümünü kutlayarak Frankfurt’un 180 milletten insanların yaşadığı ve 200 farklı dilin konuşulduğu benzeri şehir olduğunu, Türklerin birlikte bu şehrin şanlı unsurları ortada saha aldığı tabir etti. Salonda kâin ve Hanau’daki rasist saldırıda hayatlarını kaybedenlerin yakınlarını hele selamlayan Belediye Başkanı Feldmann, bir Almanın hayatını kurtararak son fail ve ismi tıpkı tramvay istasyonuna sunulan Mustafa Altuğ Sözen’in üstelik unutulmaması gerektiğini vurguladı. Frankfurt ve Hessen eyaletinin temas tip kültüre ve millete boş olduğunu, birlikte seyretmek isteyen gelişigüzel toplumla iş birliği yaptıklarını söyleyen Feldmann, “Irkçılık, yabancı düşmanlığı ve İslam düşmanlığı yapanlara alın iş gösteremeyiz. Toplumumuzda birlikte yerleri yoktur” ifadelerini kullandı. Frankfurt’ta farklı milletlerin bir arada sulh zarfında yaşadığını, çatışmanın olmadığını, Türk toplumunun Frankfurt’ta dışlanmadığını, ayrıca film festivalinden piyes günlerine büyüklüğünde şehrin ticaret, sanat ve firez hayatında var olduğu kaydeden Feldmann, “Türk toplumun büyük dedelerinin bu şehrin kurulmasında büyük emekleri vardır. Bu kent hepimizindir” dedi.

Cumhuriyetin 99. sene dönümü coşkuyla kutlandı

Resepsiyonda Avrupa Rabıt Çalgı Okulu putrel öğrencisi Yiğithan Öztaş Yemen ve Çanakkale Türküsünü, gitar öğrencisi Güral Mütebessim Uzun İnce Bire Bir Yoldayım türküsünü, piyano öğrencisi Emirhan Dönmez Wolfgang Amadeus Mozart Rondo Alla Turca’yı (Türk Marşı), yay sanatçısı Irmak Ülke, piyano sanatçıları Sezen Karakaş ve Yengi Asan Karaca Arazi, Orda Tıpkısı Köy Var Uzakta, Gençlik Marşı, 10. Yıl Marşı ve Memleketim eserleri çaldı.

Resepsiyonda ayrıca Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı vesilesiyle gönderdiği plan bile okundu.

Share: