Tarım ve Orman Vekil Yardımcısı Ebubekir Gizligider: “Ekilmeyen bir tane tıpkısı metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider: “Ekilmeyen yegâne ayrımsız metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

“Çiftçimizin Tanrı cevaz verirse benzeri henüz kötülük etmesi yönünde bir ihtimali ortadan kaldıracağız”

ÇANKIRI – Çankırı’da mütekellim Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, “Ekilmeyen bir tane benzeri metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ilgilendiren ayrımsız yasal düzenleme getireceğiz” dedi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebuebkir Gizligider, benzeri saf programa katılmak üzere Çankırı’yı mülakat etti. Vekil Yardımcısı Gizligider’in Çankırı’daki önce durağı Çankırı Valiliği oldu. Çankırı Valisi Abdullah Ayaz’ı makamında konuşma eden Gizligider, elan sonra Çankırı Ekincilik Meslek Lisesi’ni mülakat ederek öğrencilerle benzeri araya geldi. Gizligider, ziyaretlerin peşi sıra Çankırı İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü yoluyla gerçekleştirilen “Kız Kardeşim Programı”na katılan kadınlara sertifikalarının dağıtıldığı programa katıldı.

“Sizlerin elinizin değdiği her öz ayrı tıpkı bereket”

Programda kadınların toplumdaki önemine değinen Gizligider, “Kadınlar adam, biz insanoğluyuz. Bizler biraz aciz, az buçuk bakıma kadın, az buçuk yardıma muhtaç, varlıklarız. Sizler olmazsanız bizim durum çokça dolgunca değil. Sizlerin elinizin değdiği rastgele molekül ayrı bir bereket, ayrı tıpkısı verim, ayrı bire bir rahmet. Anadoludayız, diyecek çok tıpkısı öz namevcut. Çalıştıran sizsiniz. Tığ bile size yetişmeye çalışıyoruz” dedi.

“Ekilmeyen biricik tıpkı metrekare alanımız olmasın istiyoruz”

Tarım alanında yapılan yatırımlarla ilişkin mütekellim Gizligider, ” Türkiye, üretimin ve bu üretimin ‘Türkiye yüzyılı’ dediğimiz bu dönemde nasıl ayrımsız yöne evrileceği yönünde kâh kararlar verdik. Bir yıl çiftçimiz bire bir yapıt eker haddinden fazla mal fehamet, haddinden fazla mutludur ama vesair yıl tümce o ürünü eker, onun değeri düşer ve ‘acaba bu patatesçinin ne olacak, bu buğdaycının boş, bu pancarcının işsiz hangi olacak’ söylemlerini bitireceğiz. Biz inşallah bakir dönemde Gazi Meclisimize üstelik bu hazırlıklarımızı sunuyoruz, onları dahi bitirdik. Ekilmeyen yegâne benzeri metrekare alanımız olmasın istiyoruz. Bununla ilişkin tıpkı yasal düzenleme getireceğiz, milletvekillerimiz ölçüm ederse. Sonunda rastgele sebeple, çağdaş maltalık, büyük şehir hayatı, köylerin infirak edilmesi üzere sebeplerle boşanan arsalar üzere, ‘diyeceğiz ki sana 2 sene süre, bu tarlayı ektin ektin, ekmedin ego büyüklük kendisine bunu, son mertebe şeffaf şekilde elektronik ortamda kiralayacağım, bunun parasını senin hesabına yatıracağım’ diyeceğiz. Ilk buradan başlayacağız. Sonradan diyeceğiz ki aynı yapıt ekerken özen etmemiz gereken amal var. Genişlik başta akarsu. Toprağın özelliği, iklimin özelliği. Nedeniyle isteyenin istediği yerde istediği ürünü ekmesi ve geldiğimiz noktada yaşadığımız sıkıntılara son vermek istiyoruz. Diyeceğiz ki sen burada şu ürünleri ekebilirsin. Bunları yaparsan bindi var. Arkandayız. Ama başka çeşit başka ayrımsız yola girersen ben bunun sana teminatını veremem. Bu şekliyle hem im desenimizi planlayacağız. Tüm devlet ihtiyacımızın ihracatımızdaki ihtiyacın ne olduğunun hepsinin planlaması hem üstelik çiftçimizin Tanrı müsaade verirse benzeri henüz kötülük etmesi yönünde tıpkısı ihtimali ortadan kaldıracağız” diye niteleyerek konuştu.

“Dünyanın süper güçleri bakarken Türkiye’nin adaletine sığındı”

Türkiye’nin dünyada yaşanan tahıl krizinin çözümünde kocaman benzeri role erbap olduğunu tamlayan Gizligider, “Rusya ile Ukrayna aynı savaşa tutuştular. Ukrayna’dan çıkması müstelzim gemilere bire bir blokaj kondu, Rusya izin etmedi. Bu iki cesamet, dokunaklı benzeri çatışma sürecindeyken dünyanın süper güçleri bakarken Türkiye’nin adaletine sığındı. Türkiye’nin adaleti, 2. yol geçtiğimiz 10 günde dahi ikincisi yaşanan bu düğümü çözdü. Yani, esasta biz bu coğrafyada bin yıldır adaletin tecellisinin da teminatıydık ve anlaşılan bu coğrafya yeniden bizi çağırıyor. İşte biz bu anlayışı tahıl üretiminden tahıl koridorundan, hayvancılıktan, ormancılıktan, nereden tutarsanız tutun, ‘Türkiye yüzyılı’ dediğimiz bu eskimemiş dönemde bu anlayışla akıntı edeceğiz” diyerek konuştu.

“Efsanevi sayısında berrak küşayiş Avrupa’de birinci sıradayız”

Türkiye’üstelik tarımsal hasıladaki büyümeye birlikte değinen Gizligider, “Zirai hasılayı bu yıl 30 milyar dolar ihracatla kapatmış olacağız. 2002’de ise bu ölçü 3,8 bilyon dolarmış. Yani dünyaya sattığımız zirai üründe kazandığımız para kestirmece 9 ikmal yetik. Yeniden fındıkta, arık üzümde, kayısıda, incirde, ayvada, buğday unu ihracatında dünyada vazıh vuzuh birinciyiz. Toplamda 87 milyar dolar dış ticaret hacmimiz reşit, çok kemiksiz tıpkı şekilde ihracatçı konumdayız. Efsanevi sayısında yıldızlı uzaklık Avrupa’de birinci sıradayız. Hoppadak hayvan sayısında değil, tıpkı üstelik bunun niteliği var. Karkas ette 2 -3 bitirme büyümeler söz konusu. Gine kendine yeterlilikte biraz yapıt dışında yüzde 100’ün üzerindeyiz. Ama bunların hepsini sizlerin eli değdiği için yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Protokol konuşmalarının peşi sıra programa katılan kadınlara sertifikaları dağıtıldı.

Share: