Asya borsaları Çin dış yükseldi

Asya piyasalarında haftanın ikinci işlem gününde alış ağırlıklı bir seyir izlenirken, Çin’bile Şanghay mürekkep endeksi olumsuz ayrıştı.

Küresel piyasalarda pahalılık ve nekahet ikilemi gündemin odağında kalmaya bitmeme etse dahi yatırımcıların İngiltere’den mevrut fazlalık haber akışı ve ABD’üstelik açıklayan 3. çeyrek altın iştirak finansal sonuçlarına odaklanması ile pozitif benzeri reviş izleniyor.

Asya tarafında ise mazi Çin Ulusal İstatistik Bürosu, aralarında bugün açıklanması muhtemel 3. çeyrek büyümenin de bulunduğu kâh iktisadi verilerin yayınlanmasını benzeri esbabımucibe göstermeden erteledi.

Analistler, bahis konusu ertelemenin yoğun yaşanan bire bir format olmadığını belirterek, dünyanın arz iri ikinci ekonomisine müteveccih yavaşlama beklentilerinin arttığı bire bir dönemde yapılan ertelemenin yatırımcıları erinçsiz ettiğini söyledi.

Çin Kızıl Partisi’nin (ÇKP) 20. Millî Kongresi devam ederken, ümit altı tıpkı tahaccüm verisinin açıklanmasının istenmediğine dayalı görüşlerin olduğunu nâkil analistler, Çin Çap Başkanı Şi Jinping’in ise “Çin’in ekonomisinin toparlandığı ve iyileştiği” mesajı verdiğini bildirdi.

Japonya tarafında ise dolar/yen paritesinin 149 ile akıbet 32 yılın zirvesindeki hareketini sürdürmesi ile yetkililerden peş peşe sözle yönlendirmeler gelmeye bitmeme ediyor. Japon hükümeti “yendeki kurgusal dalgalanmaya alın kararlılıkla müdahaleye hazırız” mesajını verirken, eleştirilerin odağında küsurat Japonya Hat Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda çekilme etmeye oruçlu olmadığını söyledi.

Söz konusu gelişmelerle Çin’da Şanghay mürekkep endeksi yüzdelik 0,13 azalışla 3.081 nokta, Avustralya’da ASX 200 endeksi yüzde 1,72 artışla 6.779 nokta ve Cenup Kore’üstelik Kospi endeksi yüzde 1,36 yükselişle 2.250 fakül oldu.

Japonya’da Nikkei 225 endeksi 1,42 artarak 27.156 puandan günü tamamlarken, Hong Kong’da Hang Seng endeksi yüzdelik 1,6 primle 16.875 puanda ve Hindistan’da Sensex endeksi yüzdelik 1,1 kazançla 59.033 puanda seyrediyor.

Share: