Azerbaycan e-Kerem sistemleri bütünleşme töreni

Azerbaycan e-Ululuk Sistemleri bütünleşme çalışmalarının tanıtım töreni TEKNOFEST KARADENİZ’de yapıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanlığı Dijital Transformasyon Ofisi Başkanı Yüksek Taha Belletici, Azerbaycan’de başlayan TEKNOFEST coşkusunu Samsun’a taşıdıklarını belirterek, İki ihtişam kendisine çalışmaları çeşitlendirmek ve teknolojileri imar etmek amacıyla hız gösterdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Transformasyon Ofisi yerine, Azerbaycan Cumhuriyeti Vatandaşlara Hizmet ve Içtimai Yenilikler Izzet Ajansı ile birlikte e-Şevket sistemlerini entegre ika adına say başlattıklarını aktaran Antrenör, “Zaman 14 yaşında olan, 60 milyonun üstünde kullanıcıyla, 6 bin 700’ün üstünde dijital hizmetin sunulduğu, Yüzdelik 95’in üstünde memnuniyet oranıyla, haddinden fazla şen ve emniyetli benzeri şekilde kullandığımız e-Fehamet Kapısı’nda erbap olduğumuz umum tecrübe ve birikimi Azerbaycanlı kardeşlerimizle paylaşacağız. Bunun yanı sıra iki e-Azamet sistemini bile bağlantılı ayla getirmiş olacağız.” diyerek konuştu.

Azerbaycan’la adamakıllı tıpkı birlikteliği açıklamaktan memnuniyet duyduklarını bildiren Çalıştırıcı, şunları kaydetti:

“‘İki Kerem, Bire Bir Millet’ düsturumuza bundan sonra ‘Tek e-Heybet’ ibaresini birlikte eklemiş bulunuyoruz. İki devletin e-Devlet Kapısı’nda aykırı manipülasyon yapan bağlantılar oluşturuldu. e-Celal Kapısı’na açılan konu, ASAN’a üstelik açılabilecek. ASAN’a açılan başlık, e-Oran Kapısı’na dahi ulaşmamızı sağlayıcı tıpkısı konu olacak. Azerbaycan ile kurmuş olduğumuz bu dijital köprünün, asırlardır süren istem bağımızla birleşince bilcümle dünyaya bu alanda örnek olacağına inanıyoruz. Yetişek alanında başlayacak olan bütünleşme sürecimiz, seçkin geçen ahit gelişerek, farklı alanlara da yayılacağına inanıyoruz.”

Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına Vabeste Vatandaşlara Hizmet ve Sosyal Yenilikler Büyüklük Ajansı Komutan Ali Mehdiyev üstelik 2020 yılında imzaladıkları uyuşma zaptı ile e-Ululuk sahasında iş birliği çalışmalarına başladıklarını rapor etti.

Salgından dünya acun nazik benzeri akse yaşarken çalışmaları ertelemediklerini vurgulayan Mehdiyev, “Uygulama ile Azerbaycan vatandaşları ve Türkiye vatandaşları koşa taraflı bürokratik hizmetlere henüz niteliksiz ulaşacak. İş birliğimiz çıktı üstelik çapraz namına devam edecek.” şeklinde konuştu.

-Dünyada benzeri ilk

Tören sonrası basına açıklamalarda bulunan Koç, hem Türkiye e Çap sisteminin hem Azerbaycan’ın sisteminin haddinden fazla başarılı olduğunu ifade ederek, “Biz güçlerimizi birleştirdik. Hele Azerbaycanlı vatandaşlarımız Türkiye’de terbiye alıyorlar. Bu öğrencilerimizin diplomalarının sisteme entegrasyonu, Türkiye’den Azerbaycan’a okumaya giden vatandaşlarımızın oradaki üniversitelerden aldıkları diplomaların sisteme entegrasyonu, hareket dünyasının ticarette gerekseme duyduğu hizmetlerin entegrasyonu başta kalkışmak üzere tıpkısı çokça hizmette vatandaşlarımıza biricik e devleti yaşatacağız. Bu entegrasyon çalışması dünyada bire bir geçmiş niteliği taşıyor.” dedi.

Mehdiyev ise Türkiye Azerbaycan ortada haddinden fazla farklı sahalarda teşrikimesai çalışmalarının sürdürüldüğünü anlatarak, “Konuşu ve içtimai sahalarda benzeri çok teşrikimesai çalışması yapılıyor. Uygulayım Bilimi alanında de bu entegrasyon ile şişman bir iş başarılmış oldu. Türkiye’den bire bir yurttaş Azerbaycan’a geldiğinde celse izni, terbiye, ticaret kadar alanlarda bürokratik süreçleri bu cümle yardımıyla daha niteliksiz olacak. İki mevki vatandaşlarının konuşu ve içtimai alanda elan aşkın yakınlaşmış olacak.” değerlendirmesinde bulundu.Share: