Dünyanın geçmiş lazer silahlı dronu “Aziz”e mahdut dışından irade var

Yerel ve milli üretim, dünyanın önceki lazer silahlı dronu “Eren”, 3 bin metre menzili ve lazer silahıyla 100 metre mesafeden bombayı işsiz kuzuluk getirme performansıyla farklı ülkelerin polis güçleri teşkilatlarının ilgisini çekiyor.

Lazer silahlı dronu “Aziz”, Samsun’da düzenlenen dünyanın en şişman havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST’teki İçişleri Bakanlığı standında sergileniyor.

Güven Umumi Müdürlüğü (EGM) Kriminal Ofis Başkanlığı koordinasyonunda TÜBİTAK ile ASİSGUARD aksiyon birliğiyle geliştirilen ve ismi İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat eliyle verilen “Ermiş”, 3 bin metre pervaz menziliyle sınırlı mesafelerden lazer ile arazideki patlayıcı unsurları tembel ayla getirebiliyor.

Kriminal Daire Başkanlığı Bomba İmha Ofis Müdürlüğünde memur bomba uzmanı Başkomiser Osman Çıplak, AA muhabirine TEKNOFEST KARADENİZ’in heyecanlı ve hararetli bitmeme ettiğini söyledi.

İçişler Bakanlığı standına çetin arzu ve ilişik çoluk çocuk gördüklerini belirten Cavlak, “Gözlerinden ateş fışkıran gençleri görüyoruz. Bunlar bizi de çok sevindiriyor. Ayrıca gelecek nesiller amacıyla benzeri ‘uçağa dokunsun’ diye sâdır fikrin hangi kadar bile iri ayrımsız çığ olduğunu görebiliyoruz. Tezyifkâr bunun ülkemiz amacıyla, acun üzere çokça hayır tıpkısı hareket olduğunu görüyoruz.” dedi.

Lazer Silahlı Bomba İmha Dronu “Muazzez” üzerine bilgi veren Çıplak, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın öngörüleri ve Icra Vekili Aristokrat’nun talimatıyla gerçekleştirdikleri projenin fikri sahiplik haklarının kendilerine ilgilendiren olduğunu aktardı.

Yerli ve milli imkanlarla, Türk mühendislerinin çabalarıyla Eren’i yaptıklarını anlatan Çıplak şöyle devam etti:

“Dronun altındaki lazer kaidesi 100 metre mesafeden tıpkı karbon çeliği tembel kuzuluk getirebilecek. Tığ ağız ağıza sakıncasız bölgede, oradaki bombayı işsiz hale getirebilme kabiliyetine ehil olacağız. Bu gerçekte dünyamızda ilk kez Türkiye’üstelik yapılacak. Haddinden Fazla yakında semalarda de göreceğiz. Şu anda gayrı ülkelerdeki polis teşkilatlarından ‘Ne zaman çıkma?’ diyerek talepler var. Çokça geçenlerde inşallah bunu sergileyeceğiz.”

hudut dışı operasyonlarında Kriminal Kat Başkanlığına sınırlı bomba imha uzmanlarının görev aldığına dikkati çeken Cavlak, “Oradaki bomba imha uzmanlarımız aracısız mühimmatlara kendileri gidip engelleme ediyorlar ve tembel ağıl getiriyorlar. Şayet biz envanterimize kazandırmayı başarabilirsek bundan sonra bomba uzmanı mühimmatı uzak tıpkısı mesafeden tembel arkaç getirecek.” diye konuştu.

Çıplak, havada 3 kilometre menzile erbap “Muazzez”in, bomba imha uzmanının ihtiyaç duyabileceği akilane atış süresinde, yetenek imkanını artıracak bir seviyeye sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Share: