BALIKESİR – 6. İda Ultra Maratonu başladı

Çanakkale ve Balıkesir diyar sınırları içindeki Budala Dağları’nda bu yıl 6’ncısı düzenlenen “Kar Spor İda Ultra Maratonu” başladı.

Edremit Belediyesi öncülüğünde 25 ülkeden 1700’e mail sporcunun katıldığı maratonun başlangıcında, 3 Aralık Dünya Engelliler Haset nedeniyle engelli sporcular birlikte düzlük aldı.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi Yeşilyurt köyü ile Balıkesir’in Edremit ilçesi arasında 110 kilometrelik “İda Ultra”, 66 kilometrelik “Half Ultra”, 36 kilometrelik “Run Zeus” ve 15 kilometrelik “Karye Koşusu” kategorilerinde gerçekleştirilen organizasyonda atletler, bahardan kalma tıpkısı havada dereceye girebilmek için arak döküyor. Yarışların önceki kilometreleri dronla görüntülendi.

Aeneas Hars Rotası’nın ilk defa sporculara açıldığı koşunun startını veren Ayvacık Kaymakamı İlker Eker, gazetecilere yaptığı açıklamada, sporculara muvaffakiyet diledi.

Ayvacık’ın, Kaz Dağları’nın eteklerinde oturmuş bire bir kaza olduğunu tamlayan Eker, “Sülale sahipliği yaptığımız üzere haddinden fazla mutluyuz. Geleneksel kuzuluk geldi ve arsıulusal boyutta olması bizim için akıbet etap mehabetli.” dedi.

Organizasyonu esas sponsoru Kar Spor’un Umumi Heyet Başkanı Selami Alaftargil üstelik hakeza tarihi aynı bölgede, doğasıyla çok güzelce bire bir ortamda bulunmaktan Kar Spor ailesi kendisine haddinden fazla bahtiyar olduklarını dile getirdi.

Organizasyon Komitesi Başkanı Polat Ağababa, 17 köyden güzeşte ve 4 ayrı parkurdan oluşan yarışların, Türkiye’nin bildirme pir coğrafyalarından birinde koşulduğunu tabir ederek, gelecek yıl sportmen sayısının 2 bini geçeceğine inandıklarını anlattı.

Köy Koşusu’nda güzeşte yılın ikincisi ipi yeryüzü önde göğüsledi

“Koşan kayırıcı” namına tanınan 63 yaşındaki özürlü sporcu Kemal Hususi, Acun Engelliler Günü’nde bu manalı yarışta bulunmaktan mutluluk duyduğunu belirtti.

Özel, 12 senedir ultra maraton koştuğu bilgisini vererek, şöyle devam etti:

“İlk ultra maraton koşucularından biriyim ve ‘Koşan adam’ Kemal Hususi kendisine bu parkuru inşallah mıhlı bire bir şekilde bitirmeyi düşünüyorum. Engelli namına bu parkurlarda çapmak çokça baskı. Zira angarya sorunu çok kocaman. Kol ampute olanlar amacıyla bu dengeyi fasletmek çokça ağırlık amma antrenmanlarla bunu minimuma indirmeye çalışıyoruz. Umarım burada da tekrar muvaffakiyetli olurum.”

Maratona İzmir’den katılan Gökhan Oktay, ilk kez bu organizasyonda yer aldığını ve çokça hararetli olduğunu dile getirdi.

Sporculardan Gülşah Tosun ise Erzurum’un karlı dağlarında antrenman yaparak bu yarışa katıldığını aktardı.

Koşmayı sevdiğini vurgulayan Tosun, “Saftirik Dağları dört dörtlük. Çokça fena hâlde bir parkur, haddinden fazla adamakıllı bir aranjman ve burada kayran almak beni bahtiyar ediyor. Çapmak beni bahtiyar ediyor. İnşallah elimden geleni yapıp pir aynı serencam sağlayacağım.” değerlendirmesinde bulundu.

Köy Koşusu’nu 1 saat 10 dakikayla birinci tüketici sabık yılın ikincisi Mehmet Okumuş Gör, daima koştuğunu anlatarak, “Kat yarışları, ultra maraton… Güzeşte sene bu parkuru koştum. Yağmurlu tıpkısı güne balya gelmiştik, balçıktı. Güzeşte yıl ikinci olmuştum. Bu yıl biraz elan albeni iyiydi, atmosfer üstelik daha iyiydi. Bu yıl birinci oldum.” diye niteleyerek konuştu.

Kar Spor İda Ultra Maratonu cümle parkurların tamamlanmasının peşi sıra erte Edremit ilçesine sınırlı Pasif Mahallesi’ndeki hediye töreniyle sona erecek.

Share: