Balıkesir’in ilk kayak merkezi Millet Dağı’na kurulacak

Balıkesir’in önceki kayak merkezi Kavim Dağı’na kurulacak

BALIKESİR Bursa Uludağ’dan sonra bölgenin sunma efdal dağlarından biri olan Balıkesir Sındırgı Ulus Dağı’nda bölgenin evvel kayak merkezi kurulması yerine icraat başladı.

Misilsiz saf güzelliği ve rakımı ile kar tutma oranı arz yüksek bölgelerden biri olan ve eteklerinde İDA Madra Jeoparkını bile barındıran Budun Dağı turizme açılıyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Sındırgı Belediyesi, Balıkesir Valiliği, Türkiye Ski Federasyonu Budun dağına ski merkezi yapılması ve bungalov otellerin yapılması adına yapılabilirlik ve projelendirme çalışmalarına başlandı.

Budun Dağı’nın doğasına kötülük vermeden, ara alanlardan ski merkezi, çim kayağı yapımına akla yatkın alanların keşfedilmesi hesabına proje ekibi incelemelerde bulundu. Dört ayrı bölgenin kayran aldığı incelemelerde sunu akla yatkın içtima belirlenmesi ve yılın 12 ayında alternatif etkinliklerle hizmet verebilecek bire bir alanın oluşturulması yerine projelendirme çalışmaları bitmeme ediyor. Millet Dağı’nda mevcut jeololojik oluşumların dahi İDA Madra Jeopark Hisaralan Jeosit alanında yapılan çalışmalar kadar esirgeme altına alınarak turizme açılması üstüne üstelik çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Sındırgı Kavim Ski Merkezi Bursa ve İzmir beyninde bölgenin yegâne ski merkezi kendisine hizmet verecek. Millet Dağı’nın kar ölçümleri yapılırken yer akıllıca alanların belirlenmesi yerine üstelik hem alanda hem dahi sunumlarla yer makul yerlerin belirlenmesi hedefleniyor.

Bölgenin bir çekim ve yılın her sezonunda tıpkı turizm destinasyonu olacağını belirten Sındırgı Şehremini Ekrem Sakil ” Burayı talih gözlem şenliği ile İDA Madra Jeoparkı ve termal suların bulunduğu ortamla değerlendirdikten sonradan burada Balıkesir bölgesinin benzeri ski merkezi açmak için kolları sıvadık. Şu anda büyükşehir, valiliğimiz el birliği ile buraya bire bir proje hazırlıyoruz. Değerleri birlikte kısık manada akıllıca olarak gözüküyor. Uludağ’dan bilahare İzmir’e kadar bölgede herhangi bir kayak merkezi yok. Burada böyle ayrımsız kayak merkezi yapmanın heyecanını hayalini taşıyoruz. Büyükşehir belediye başkanımız Yücel Yılmaz’a ve sayın valimize sonsuz teşekkürler ediyorum. Burası kışında yazında çim kayaklarının dahi yapılabileceği ayrımsız ortamla beraber termali, şans rasat şenliği, değişik aktivitelerle on dümen bire bir turizm destinasyonuna dönüşecek. Sındırgı’ya ve Balıkesir’e derece katacak proje. Şimdiden yalabık olsun” dedi.

Share: