Sonuç an vukuf | Almanları dolandıran çetenin 12 üyesi tutuklandı

MERSİN merkezli 6 ilde, kurdukları davet merkezi ile kendilerini ‘kamu görevlisi’ diye niteleyerek tanıtarak haklarında türlü konularda davalar açılacağı yalanıyla Alman vatandaşlarını dolandıran çeteye yönelik operasyonda gözaltına alınan 31 şüpheliden 12’si tutuklandı.

Itimat Umumi Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı ve Mersin Güven Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, kentte arsıulusal dolandırıcılık yapıldığı bilgisi üstüne harekete geçti. Ekipler, kimliklerini saptadığı şüphelileri maharet ve fiziki takibe aldı. Ekipler, çetenin kurduğu çağrı merkezi üzerinden telefonla kontrol yapıp, kendilerini ‘kamu görevlisi’ diye niteleyerek tanıtarak haklarında mütenevvi konularda davalar açılacağını söylediği Alman vatandaşlarını dolandırdıklarını tayin etti. Yanlışlık işleme üzere teşkilat kurduğu belirlenen şüphelilerin yakalanması için Mersin Ağacı merkezli İstanbul, İzmir, Antalya, Denizli ve Trabzon’da 1 Ekim’de eş anlı faaliyetler yapıldı. Operasyonda, aralarında yanlışlık örgütü lideri ve eğin düzey yöneticilerinden H.Ç., A.Y. ve M.Ç. dahil 31 yabansı, gözaltına alındı.

ELE GEÇİRİLENLERŞüphelilerin ocak ve hisse senedi yerlerinde gerçekleştirilen  aramalarda 2 skor ruhsatsız tabanca, 51 skor fişek, 500 bin TL, 800 bin TL değerinde zer ve bezen eşyası, 11 nüsha kol saati, 21 sayı laptop bilgisayar, 47 adet türlü markalarda cep telefonu ele geçirildi. Ayrıca suçtan elde edilen gelirle cemaat olunan tahminî değeri 500 milyon TL olan 100 adet emlak tapusuna ve 26  skor müfrit araca halk konuldu.  Emniyetteki işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi.12 TUTUKLAMA

Şüphelilerden 8 keleş savcılıkça başıboş bırakılırken, gümrük kolcusu hakim karşısına sâdır 12 aynasız tutuklandı. 1 şüpheliye ocak hapsi verilirken, 10 bed adli kontrol şartı ile azade bırakıldı.

Share: