Başşehir Ankara’da makro müzakere! CIA Direktörü, Rus mevkidaşıyla buluştu

ÇAKER Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Will,am Burns, MİT ev sahipliğinde Ankara’birlikte Moskof Aut İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin ile ayrımsız araya gelerek bire bir musahabe gerçekleştirdi.

MASADA NÜKLEER VARDI

Beyaz Saray Millî Asayiş Konseyinden adının açıklanmasını istemeyen tıpkısı yetkili, açıklamasında, Rusya ile özellikle nükleer riziko ve stratejik istikrara müteveccih risklerin yönetilmesi konusunda Rusya ile iletişim kanallarının bariz olduğunu belirtti.

ÇEKIRDEKSEL SİLAH KULLANIMININ SONUÇLARI AKTARILDI

Yetkili, “Bu çabalar kapsamında Bill Burns, zaman Ankara’dahi Moskof ihsas mevkidaşıyla ayrımsız araya ati. Hiçbir şekilde tıpkı istişare olmayacaktır. Burns, Ukrayna savaşının çözümünü görüşmeyecek. Burns, Rusya’nın çekirdeksel cebe kullanmasının sonuçları ve mühim istikrarda gerginliğin tırmanmasına yönelik mülahaza iletecektir.” bilgisini paylaştı.

GÖRÜŞMEYLE İLGİLİ UKRAYNA’YA BİLGİ VERİLDİ

Açıklamada, Burns’ün Rusya’bile “nahak” yere vakfedilmiş Amerikalı vatandaşları mevzusunu da dile getireceği aktarılarak, “Bu musahabe üstüne Ukrayna’ya bilgi verdik. Tığ, ana prensibimize sıkı sıkıya bağlıyız: Ukrayna olmadan, Ukrayna hakkında hiçbir şey olmaz.” ifadesi kullanıldı.

PESKOV ÜSTELIK AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan günlük basın toplantısında gazetecilerin habere ait sorularını yanıtlayan Kremlim Sözcüsü Peskov ise bu konuya ilgilendiren, “Hangi teslim edebilirim, ne dahi yalanlama edebilirim” açıklamasında bulundu.

Share: