Bayburt esnafı depremzedeler için işyerlerinde çalışıyor günce kazançları sarsıntı bölgesine bağışlanacak

Sarsıntı bölgesine Bayburt’tan yardımlar ivinti kesmeden kaldığı yerden bitmeme ediyor.

Bayburt halkının nazik cansiparane katkılarını sunduğu yardım kampanyalarına benzeri yenisi henüz eklendi. Bayburt esnafı günlük kazançlarını zelzele bölgesine göndermeye değişmeyen verdi. Kazançlarını bölgeye gönderme gayreti içre olan esnaflara vatandaşların desteği üstelik gecikmedi. Lokanta, erkek berberi, maharet servis ve taksici esnafının başlatmış olduğu kampanyaya esnaflar, bütün esnafların bindi vermesini istediler. Aşevi sahibi Saz Şairi Aydoğdu ve Alpay Aydoğdu kuzenler, günlük cironun 20 bin olduğunu duyurduktan sonradan, ant kaybetmeden parayı bölgeye ulaştıracaklarını anlatım ettiler. Alpay Aydoğdu, birilerine açar doğmak namına bu kararı aldıklarını belirterek, “Allah artağan eylesin, elimizdeki, avucumuzdaki rastgele şeyi o tarafa akıllıcasına akıtmaya çalışıyoruz. Yemeden Içmeden tığ değil bütün Bayburt. Yalnız Bayburt değil, bütün ülkemiz, dünya ülkeleri. Allah hepsinden razı olsun, ellerinden geleni yapıyorlar. Biz dahi dedik ki elimizde avucumuzda tıpkısı öz kalmadı, benzeri aldatmak teknemiz var orada da kazandığımız ne varsa Cenabıhak rızası için o bölgeye göndereceğiz. Cenabıhak acılarını hafifletsin, Allah bu millete tıpkı henüz böyle aynı facia yaşatmasın. Kimse yanı sıra tıpkısı madde götüremeyeceği kabil biz bile kazancımızı götüremeyeceğiz. Yaptığımız hakkıyla yerine ulaşırsa ne ala, Allah niyetimizi kabul etsin inşallah. Yaptığımız bir su damlası büyüklüğünde belki amma inşallah birilerine araç tamam” dedi.

Bir sair aşevi esnafı olan Recep Balcı, “Memleketimiz tahakküm günlerden geçiyor, kontak ve beraber olma zamanımız” diye, “Biz Balcı kardeşler yerine çocuklarla beraber bir değişmeyen aldık. Lokantamızın bugünkü gelirini depremzede kardeşlerimize bağışlayacağız. Bu serencam değil, elan yapmaya bitmeme edeceğiz. Bu hareketimizi örnek olmak hesabına yaptık. Allah akseptans eylesin. Bütün afetzedelere geçmiş olsun diyoruz, ölenlere yağmur olsun, yaralılara rabbim ivedi şifalar versin. Memleketimiz tahakküm günlerden geçiyor, ilişki ve beraber olma zamanımız” ifadelerini kullandı.

Berber Esnafı Kasıt Hacim, bütün esnafların nazik basit demeden müzaheret etmesini istediğini vurgulayarak, “Tığ Bayburt’ta berberlik işleyen tıpkı esnafız. Bugünkü hasılatımızı depremzede kardeşlerimize bağışlıyoruz. Bilcümle esnaf kardeşlerimizin bile hakeza bir olayın zarfında olmalarını haddinden fazla isteriz. Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Tanrı tıpkı daha hakeza bir dağ bize yaşatmasın, Türkiyemin başı sağ olsun” şeklinde konuştu.

Taksici esnafı Mehmet Tercanlı, durağında 10 aracın bulunduğunu, ihtiyaç halinde 10 aracıyla alay malay devletin emrinde olduğunu söyleyerek, “Bugünkü kazancımızı, 10 aracımızdan elde edeceğimiz ateşçi depremzedelere bağışlıyoruz. Ahit bağlantı olma günüdür, Türkiye’mizin başı sağ olsun. Şunu de buradan yorumlamak istiyorum. 10 aracımızla bu arada devletimizin emrindeyiz, Tekrardan ülkemizin başı sağlıklı olsun” dedi. – BAYBURT

Share: