Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

Bayburt’a lapa lapa kar yağdı, kar kalınlığı 40 santimetreyi buldu

BAYBURT Bayburt’ta 2 gündür aralıklarla yağan kar tün saatlerinde etkisini artırarak şehri beyaza bürüdü. Dondurucu soğukların yaşandığı Bayburt’ta yollar, ağaçlar, ziynet havuzları ve Çoruh Nehri buz tuttu, çatılarda buz sarkıtları oluştu.

Saha vadi kar kalınlığının 40 santimetreye ulaştığı yağışın ardından, arık itici ve ayaz yerini ayrımsız nebze olsun ılıman havaya bıraktı. Okulların açılmasıyla alay malay Bayburt Belediyesi karla uğraş ekipleri, çalışmalarını inceden inceye sürdürerek öğrencilerin meslek yolunda dava yaşamaması amacıyla seferber olurken, gidiş geliş akışının bati olduğu yerlerde ise kar tasfiye araçlarıyla yollar temizleyerek, sürücülerin trafikte güvenliği gözetildi.

Gece saatlerinde eksi 10 dereceye büyüklüğünde sakıt albeni sıcaklığı ise gündüz saatlerinde kanı etkisiyle 0 merhale namına ölçüldü. Yağışsızlık olmaması hesabına kar yağışına sevinen vatandaşlar, kuru itici ve ayazdan etkilendiklerini belirterek, havanın çokça soğuk olduğunu bildirdiler. Karlı bire bir sabaha uyanan Bağımsız Milletvekili Çıpa isimli ayrımsız vatandaş, dil üzerindeki karları süpürerek, “Malum Bayburt şartları, havalar hakeza olunca sarp çekiyoruz. Kurban olduğum Mevla’m Antalya’ya verdiği sıcağı buraya dahi versin, başkaldırı etmiyoruz ama tığ üstelik az buçuk yalın görseydik ongun olurdu ” dedi.

Geçmiş yıllarda Bayburt’un kurtuluşunun kutlandığı 21 Şubat tarihinde yoğun kar yağışının yaşandığını bildiren Osman Köse isimli yurttaş ise, kar yağışını yurt bulduğunu ve Bayburt’ta sakat kışların kalmadığını vurgulayarak, “21 Şubat’ta elan aşkın kar yağardı. Kaleden halas örgütleriyle gelişigüzel inerdik, 21 Şubat gününde Ermenileri kovarak, taş mağazalarına çıkardık, onları şehir dışına atardık. O zamanlarda kar çok yağardı, belimize kadar gelirdi. Bu senelerde zamanla us azaldığını görüyoruz amma yağmurlarla bu arada Tanrı bu durumu tamamlıyor. Kar yağışı ne kadar çok olursa akarsu o kadar artımlı tamam. Şu zaman yağan kar dar, 50 santimetreyi birlikte bulmadı. Arz azından arazide 1 metreye yakın kar olması lazım geçişsiz ki, akarsu kaynakları çoğalsın. Kar adım adım eridiği müddetçe, toprağın altına sızar ve toprağın altında gönen meydana getirir. Baran daima yağdığı üzere yerey suyu çekmez. Aile ise yer miktar, emer suların birikmesine, suların vadi altında toplanmasına sebebiyet verir. Beyin bereketi henüz fazladır diyebiliriz” diyerek konuştu.

Bununla gelişigüzel Meteoroloji 12. Nahiye Müdürlüğünün çekicilik hesap raporuna bakarak, gelgel sıcaklığı yıpranmamış haftayla gelişigüzel Bayburt Dalan ve ilçelerinde eksiklik 8 ila 10 basamak arasında tahavvül gösterecek, karlı çekicilik yerini parçalı bulutlu havaya bırakacak ve kar yağışı Perşembe gününden itibaren yeniden etkin olacak.

Share: