Binbir emekle üretiliyor, 50 liraya satılıyor

Elektrikli süpürgelerin henüz yaygınlaşmadığı dönemde evlerde saflık üzere geçer ve Sakarya’daki biraz çevrimli aracılığıyla üretilen coğrafi işaretli sırlar süpürgeler, adeta teknolojiye direniyor. Idareci ellerde binbir emekle üretilen süpürgeler, 50 liradan almaç buluyor.

Coğrafi işarete sahip sırlar süpürgeler, teknolojinin gelişmesiyle popülaritesi mütezayit elektrikli süpürgelerle mücadele ediyor. İnsanların iki canlı miktarda mülk harcayarak aldığı elektrikli süpürgelerin yaygınlaşmadığı zamanlarda kovanlık ara bulucu namına mergup esrar süpürgeler, Sakarya’birlikte çevrilmiş yordamlı aracılığıyla üretiliyor. Elektrikli süpürgelerin yaygınlaşmadığı zamanların bildirme flaş mesleklerinden birisi olan süpürgecilik, diğer umum emeği mesleklerde olduğu kabilinden adeta can çekişiyor. Türkiye’nin önemli süpürge istihsal merkezlerinden olan Sakarya’de ise beş on süpürgeci, babalarından öğrendikleri yöntemle üretimlerini devam ettiriyor. Ayakta kalma mücadelesi veren meslekte ustalar yetiştirecek çırak olmayınca kendilerini serencam durak kendisine görüyor.

Süpürge otunun hasadı, temizlenmesi, kükürtle kurutulması, mukannen bire bir gestalt haline getirilmesi, bir tane biricik ayrılması, taslak haline getirilmesi, sübvansiyon yerinin yapılması ve dikiş atılması gibi birçok müşkül aşamadan sabık süpürgeler, ustaların dokunuşlarından bilahare yekpare tıpkısı süpürge halini alarak, ülkenin bir nice şehrine ve dar dışına gönderiliyor.

“Mahalle ismine dönüşmemek için direniyoruz”

Bilal Babacan, “Mesleğimiz teknoloji karşısında kesinlikle gerileyecektir, bunu akseptans ediyoruz amma el emeği süpürgenin kullanıldığı koca yerler var. Örneğin şu anda Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, Belçika’ya süpürge satıyoruz. Sakarya’de 5-6 değişik mahalle isimleri var, bunlar Yağcılar, Tığcılar, Papuççular kabilinden. Bunlar bir zaman çığır olup bugünlerde mahalle ismi adına yaşamakta. Tığ de ayrımsız mahalle ismine dönüşmemek için direniyoruz. Yetkililerden bizim ürettiğimiz ürünleri alarak kullanmalarını istiyoruz. Bu şekilde üstelik ayakta kalırız” dedi.

“Çocuklarımızı bu meslekle büyüttük”

Süpürgecilikten geçimini sağlayıcı Mustafa Şahin, “Bu meslekte öge namevcut, mukayyet aynı kendisine dahi bir iki. Biz birlikte üzülüyoruz amma yapacak tıpkı molekül namevcut. Çocukluğumuzdan beri bu meslekteyiz, hangi yaptıysak buradan yaptık. Çocuklarımızı bununla büyüttük, tekaüt bile olduk” diye niteleyerek konuştu.

“Türkiye’birlikte bir tane coğrafi işaretli süpürge”

Gelişen teknolojiye cebin direndiklerini vurgulayan Sakarya Süpürgeciler Sitesi Başkanı Nuri Köseoğlu, “Uygulayım Bilimi gelişti, tabii evlere kalebodur ve fayans da girince tığ biraz evlerden dışarıya çıkarıldık. Bu süpürgenin Türkiye’dahi akseptans görmesi için coğrafi bel ve Sakarya süpürge tescili başvurusunda bulunduk, kabul gördü. Liyakatsiz atılmış olduğu ve toprağa karıştığı amacıyla akıbet zamanlarda Avrupa’dan bize irade var amma Türkiye’den üstelik bize kâm olmasını bekliyoruz. Coğrafi işaretini aldık amma hala elan kalın kafalı zaman olmadı. Şu an Türkiye’birlikte yegâne coğrafi işaretli süpürge. Maliyeti gayet makul. Bizden çıkışı 28 ile 35 arası ve komisyoncunun aldığı parayla bile tahminî 50 liraya azrail buluyor. Bunun 1 sene güvence ömrü var. Şu anki şartlarda fiyatlı aynı nişane de değil” ifadelerini kullandı. – SAKARYA

Share: