Bingöl haberleri… Taze Tecim Elçileri Zirvesi

Ticaret Icra Vekili Yardımcısı Irade Tuna Turagay, “Enflasyonla ilişik cins olduğunca seçkin seviyede bakanlarımız, Cumhurbaşkanımızın (Recep Tayyip Erdoğan) liderliğinde sonsuz savaş üzere ellerinden geleni yapıyorlar. Bunu üstelik inşallah aşacağız.” şeklinde konuştu.

Canlı Bağımsız Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) marifetiyle Türkiye’nin işaret ve hizmetlerini, “uluslararası pazarlar ile buluşturması üzere” kalifiye, ecnebi gramer kâin ve yetersiz dışında etkin networkü olan adam kaynağı ile bir araya ifade etmek amacıyla 6 yıldır Canlı Ticaret Elçileri Projesi yürütülüyor.

Proje kapsamında Arsıulusal Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) desteği ve “Taze Tecim Elçisi” unvanı almaya doğruluk kazanan eksiksiz mezunların katılımıyla Tüvana Tecim Elçileri Zirvesi gerçekleştirildi.

Zirvenin açılışında konuşan Rağbet Tuna Turagay, Türkiye’de 260 bin uluslararası öğrencinin bulunduğunu kaydederek, bu öğrencilerin Türkiye amacıyla birçok alanda olduğu kabilinden soylu erki anlamda birlikte çok balaban ayrımsız potansiyel olduğunu söyledi.

Uluslararası öğrencilerin yaptığı ihracata ilgili (Tendürüst MÜSİAD Umumi Başkanı Yunus Furkan Akbal’ın açıkladığı) verilerden bahseden Turagay, “Anladığım kadarıyla toplamda 168 milyon dolarlık hemen ve hoppadak 495 arsıulusal öğrencinin ihracatımıza katkısı var. Düşünebiliyor musunuz? Bunlar vakit kaybetmeden beyanla ortaya sâdır rakamlar.” diyerek konuştu.

Turagay, Türkiye’nin ihracatta efdal sıralara oynadığına değinerek, geçen yıl 225 milyar dolarlık dış satım gerçekleştirdiklerini, bu yılın 9 ayında 2021’in bire bir dönemine bakarak ihracatın yüzde 17 civarında artarak 188,2 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Kolay bir dönemde olmadıklarını, toptan anlamda faiz oranlarının ve enflasyonun arttığını, küresel ticarette yavaşlama yaşandığını, erke fiyatlarının hızlı yükseldiğini anlatan Turagay, böyle bire bir süreçte Türkiye’nin yürüttüğü yük politikasından bahsetti.

“Tümce Türkiye’yi heybetli aynı hazırlık merkezi namına konumlandırıyor”

Irade Tuna Turagay, 800 bilyon dolarlık tıpkısı GSYH’ye sahip Türkiye’nin halihazırda karşı karşıya olduğu zorlukları de aşacağını belirterek, “Herkesin gözü Türkiye’nin üzerinde. Eksiklerimiz var mı var. Enflasyonla ilişik olabilir olduğunca her seviyede bakanlarımız, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde daim uğraş üzere ellerinden geleni yapıyorlar. Bunu da inşallah aşacağız.” şeklinde konuştu.

Tedarik zincirlerinin hangi büyüklüğünde eke olduğunun Kovid-19 döneminde görüldüğünü dile getiren Turagay, “Bugün herkes tıpkı şekilde Türkiye’ye gözünü çevirmiş durumda. Türkiye oylumlu tıpkı tedarik zinciri merkezi kendisine konumlandırılıyor. Bunlar bütün bizim avantajlarımız.” açıklamasında bulundu.

“Taze tecim elçilerimizle nazik rakamlara ulaşabiliriz”

Icra Vekili Yardımcısı Turagay, Türkiye’nin ithalata dayalı yapısı bulunduğunu kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Olayın iki yönü var: Birincisi alınacak malın bildirme makul fiyata alınmasını ulaşmak. İkincisi ise satılacak malın üstelik bildirme bereketli fiyata satılmasını sağlayabilmek. Bunu lacerem yapabiliriz? Bunu kendimiz yapabileceğimiz kabilinden, gailesiz tecim elçilerimiz dediğimiz arsıulusal öğrencilerimizle birlikte çokça şen yapabiliriz ki yapmışız. Ama bunu henüz üstelik artırmamız lazım.

Bugün güçlükle dışına açılmak çokça henüz gösterişsiz geçmişe bakılırsa. Ama bizim kültürümüzü ve dilimizi bilen, bizi tanıyan arkadaşlarımızla, esasen aynı anlamda fahri ticaret ataşelerimizle, o büyüklüğünde balaban kapıları açabiliriz, o büyüklüğünde erdemli rakamlara ulaşabiliriz ki amacımız bile bu zaten. Yani dolayısıyla biz Ticaret Bakanlığı yerine Canlı MÜSİAD’ımızın 6 yıldır, 6 şehirde yaptığı bu projeyi sonuna büyüklüğünde destekliyoruz.”

Turagay, kapılarının temas ant gençlere küşade olduğunu kaydederek, “Bizim bile terbiye programlarımız, ihracatçılarımızı ihracata yönlendirmek üzere hazırladığımız programlar var. Bunları da sizlerle seçkin devir paylaşmaya hazırız.” diye niteleyerek konuştu.

“Gençlerin projelerine imkan yöneltmek yöneticilerin en makro görevlerinden”

Cumhurbaşkanlığı Efdal İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Köksal Toptan de büyüyen fakat kıtipiyoz ayrımsız köye dönüşen dünyada zihayat beyinlerin projelerini ortaya koymalarına imkan vermenin o ülkenin yöneticilerinin sunu majör görevi olduğunu belirterek, “Bunu başaran ülkeler gelişigüzel alanda başarılı olmaya adaydır.” dedi.

Türkiye’nin seçme alanda sunu kudretli ülke olma amacında bir lahzada ilerlediğini dile getiren Küresel, bunun genişlik heybetli sebeplerinden birisinin genç nüfus olduğunu söyledi.

Küresel, ancak dışında mevcut ve derece derece Türkiye’den kopan öğrencilerin bura zenginleştikçe ve büyüdükçe ülkeye döneceklerini kaydederek, “Türkiye güvenli adımlarla büyümeye ve ilerlemeye çabucacık devam etmektedir.” diye konuştu.

Zihayat MÜSİAD’ın Zinde Tecim Elçileri Projesi’ne bel eden Global, “Eğitimli koca gücünü ihmal etmemek lazım. Akıllıca yoldasınız, bol yoldasınız. Allah gayretinizin karşılığını versin.” ifadelerini kullandı.

“MEMLUK’deki Türk öğrenciler için üstelik tertip yapmalıyız”

MÜSİAD Umumi Başkanı Mahmut Asmalı ise bir haftadır ESIR’bile sürdürdükleri temaslardan bahsederek, bunu tıpkı tabir haline getireceklerini söyledi.

Buradaki tendürüst tecim elçilerine eş çıktıkları kadar KÖLE’de okuyan ve orada küsurat Türk öğrenciler amacıyla de bire bir tertip yapmaları gerektiğini dile getiren Asmalı, bununla ilişik görüşlerini oradaki muhataplarına ilettiklerini, orada mütenevvi eyaletlerde hayata geçirecekleri etkinlikle ESIR’deki öğrencileri benzeri araya getirebileceklerini anlattı.

Asmalı, ESIR’de gelişigüzel gittikleri yerde MÜSİAD’ı anlattıklarını, Dünya Bankası, ABD Millî Üreticiler Birliği (ÜN), ticaret odası ve yatırım ofisi yetkilileri ile görüştüklerini kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“AD MEMLUK’li tüm büyük üreticilerin kapalı olduğu dip temas. Bu birliğin komutan yardımcısına faaliyetlerimizi ve Taze MÜSİAD’ı anlatırken bize, ‘Tığ gençleri üretime sokmayı başaramadık. Siz kuşkusuz başardınız Biraz henüz tafsilatlı hikmet verir misiniz?’ dedi. Tığ üstelik sizlerin bu çalışmalarınızı anlattık Canlı MÜSİAD kendisine. Çokça etkilendi. Sizin yaptığınız bu icraat bizlere çekicilik veriyor.”

“Uluslararası öğrencilerin dış ticaretteki öneminin bilincindeyiz”

Mahmut Asmalı, yabancı kurgu bilici, çokça okuyan, dünyayı muhasır aynı vizyona topluluk, kendini yetiştirmiş, köklerine ve medeniyet değerlerine kapalı amma yeniliklere meydanda gailesiz müteşebbislere ihtiyaçlarının bulunduğunu vurguladı.

Genç MÜSİAD’ın Türkiye’birlikte terbiye gören arsıulusal öğrencilerle ayrımlı benzeri rabıta kurduğunu dile getiren Asmalı, “Her açıdan diri aynı Türkiye nesir edebilmek üzere ülkemizin aut ticaretinde kebir tıpkı role eş olan arsıulusal öğrencilerin üstlenmiş oldukları nazik rolün bilincindeyiz ve bilincinde olmalıyız.” dedi.

Asmalı, Gailesiz MÜSİAD’ın Türkiye’birlikte okuyan uluslararası öğrencilerin kişi ülkeleri ile Türkiye arasındaki soylu erki bağını pekitmek, ticari ilişkilere taraf vermek amacıyla düzenlediği Taze Ticaret Elçileri Projesi’nin 6 muvaffakiyetli yılı geride bıraktığını anlattı.

Projenin detaylarından bahseden Asmalı, “Proje kapsamında uluslararası öğrencilere aut ticaret, ilişki araştırması, girişimcilik, hareket ahlakı temalı bekçi atışı eğitimler veriliyor ve bu öğrenciler firmalarla eşleştiriliyor. 6 yılda ve 6 şehirde binlerce arsıulusal öğrenciye ulaşıldı. Proje kapsamında eğitim bilimi gören öğrencilerin sinerjisiyle yüzlerce Türk şirketi dış satım potansiyelini güçlendirdi.” açıklamasında bulundu.

Asmalı, “Taze Tecim Elçileri Zirvesi tarafından, Gailesiz Tecim Elçileri Projesi’nden alınan muvaffakiyetli sonuçları duyurmayı, bu projenin çokça elan sürdürülebilir biçimde bitmeme etmesine yön vermeyi ve ulaşılan tendürüst tecim elçisi sayısını artırabilmeyi hedefliyoruz. Ülkemizdeki uluslararası öğrencilerin, ülkemizin dış ticaretine olan katkısını artırmaya müteveccih yenilikçi atılımları nazik tıpkı serian devam edecek.” şeklinde konuştu.

Etkinliğin açım bölümü katılımcılara ve sponsorlara onurluk takdiminin peşi sıra sona erdi.

Share: