ÇAKÜ ile Özbekistan Ulum Akademisi Gün Enstitüsü beyninde işbirliği

Özbekistan Bilimler Akademisi Gündüz Enstitüsü ile Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) beyninde işbirliği protokolü imzalandı.

ÇAKÜ’den yapılan yazılmış açıklamada, Özbekistan Ulum Akademisi Çağ Enstitüsü Başkanı Prof. Azamat Saf ve ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Harun Dikici yoluyla imzalanan protokolün sunu beş altı 1 sene süreyle öğrencilerin Özbekistan yahut Türkiye’bile yetişek görmesinin beraberinde iki darülfünun arasında düzenlenecek konuşma, bilgi şöleni ve panel gibi kavi çok projeyi kapsadığı belirtildi.

Açıklamada görüşlerine vadi sunulan Rektör Çiftçi, “Serencam yıllarda anbean artan Türkiye -Özbekistan arasındaki iktisadi ve kültürel işbirliğinin, eğitim bilimi işbirliğine dahi yansımasını önemsiyoruz. Bu doğrultuda ilerleyici dönemlerde de alay malay etkinlikler gerçekleştirmek, sempozyumlar beğenmek ve karşılıklı ziyaretleri çoğaltmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Prof. Fer üstelik Özbekistan ve ayrıksı Türk devletlerinin dilinin kökende bire bir olmasına karşın anlaşabilmek üzere tercümana gerekseme duyulduğunu, bunun keder benzeri uzanım olduğunu aktardı.

Aydın, Rektör Dikici’ye İstanbul Taksim’üstelik gerçekleşen terör saldırısı amacıyla saksı sağlığı ve eski olsun dileklerini de iletti.

Share: