Çiftçiler bereketli bire bir sene geçiriyor: Bu yıl 60 dönüm domates ektik, verimi bile gayet güzelce oldu

Bitlis’in Tatvan ilçesinde nitelik ve mahsul açısından çoğalan tıpkı zaman geçiren çiftçiler, domates hasadına devam ediyor. Sabık yıl yaşanan çılgın susuzluk dolayısıyla sebze ve meyve üretiminde sorunların yaşandığı umum ülkede bu sene yağışlarla birlikte kalan kalite ve ürün çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

YER İLLERE DAHI SEVKİYAT GERÇEKLEŞİYOR

Tatvan ilçesinde binlerce dönümlük alanda mezru tonlarca domatesin hasadı üreticiler vasıtasıyla yapılırken salçalık, sosluk ve kışlık domates amacıyla vatandaşların bile telaşı sürüyor. Sabahın er saatlerinde tarım işçileri vasıtasıyla toplanan domatesler kasalara doldurularak kamyonlara yükleniyor. Satışa sunulmak üzere yola sâdır domatesler Diyarbakır ve Van’ın yanında belde toprak ve ilçelere gönderilerek münasebet tezgahlarında yerini alıyor.

‘DÖRT DÖRTLÜK VERİM’

Verimin bu yıl faziletkâr olduğunu dile getiren Maraba Enver Tarlan, tek korkularının bu sene don olayının yaşanmaması olduğunu dile getirerek, “Bu sene 60 dönüm domates ektik. Verimi birlikte gayet iyicene oldu. Fiyatı de bu yıl hakeza devam ederse elan ongun olacak. İnşallah hep çiftçiler kazanır bizler bile kazanırız. Bu sene masrafımız az buçuk fazla oldu amma domateste mahsul faziletli olduğu için sabık yıla kıyasla elan iyiydi. Başarısız arazi ektim ve verimi bütün oldu. Bu sene kar fazla yağdı ve sulamaya ağırlık etti. Soğuklara yakalanmazsak ve mahsuller kötülük görmezse ağırbaşlı verim alırız. Havalar soğumaya başladığı amacıyla domatesler bu yıl fazla kızarmıyor. Normalde zaman 2 kamyon mal çıkartmam gerekirken 1 kamyon yükleyebildik. Haftada 5 kamyon çıkarıyoruz ve bu sebzeleri Diyarbakır, Van kadar şehirlere gönderiyoruz. Bu sene 4 ila 4.5 liradan kilosunu satıyoruz. Satışlar iyice gidiyor bu sene kim satıştan memnunuz” diyerek konuştu.Share: