Çığ kurbanları Zigana Dağı’nda anıldı

Çığ kurbanları Zigana Dağı’nda anıldı

Zigana Dağındaki çığ faciasında hayatını kaybeden 10 alpinist olayın 14. yıldönümünde anıldı

Çığ faciasından yaralı kurtulan Rahmi Batur o anları anlattı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhanenin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağında 14 yıl önce yaşanan çığ faciasında hayatını kaybeden 10 tabiat tutkunu planlı törenle anıldı. Olaydan gaileli kurtulan Rahmi Batur ise o anları anlattı.

Türkiyedeki dağcılık camiasını yasa boğan olayın ardından herhangi bir yıl hayatını kaybedenler üzere düzenlenen ihtifal programları kapsamında Zigana dağında yol ve anma etkinliği düzenlendi.

Trabzon Alan Topu Alpinizm Ski İhtisas Kulübü ve Gümüşhane Alpinizm ve Doğa Sporları Kulübü yoluyla gerçekleştirilen organizasyona dağcıların yanısıra çığ felaketinde hayatını kaybeden sporcuların yakınları ve olaydan yaralı kurtulan sporcu Rahmi Batur katıldı.

Zigana Dağı geçidinden Gümüşhane Valiliği vasıtasıyla yaptırılan Çığ Şehitleri Anıtına büyüklüğünde revan sporcular anıt önüne geldikten sonra istinkâf etmek duruşunda bulundu ve İstiklal Marşının okudu.

Etkinlikte konuşan TEDAK Başkanı Dr. Vazıh Atasoy, Acımız bitmeyen, acımız anlatılamaz, kelimeler daraç. Onlar benzeri anne, bire bir ata, ayrımsız ağababa, bire bir çocuktu. Tığ bir aileydik ve sülale bireylerimizi kaybettik. Bundan Sonra yapabildiğimiz yegâne özdek onları tesmiye etmek, unutmamak dedi.

Atasoy, henüz sonradan çığ faciasında hayatını kaybeden Hüsniye Sarıbıyıkın kızı Denizin gönderdiği Ben hala dağlardayım ve tercih hakkım olsa ego üstelik dağlarda akıbet nefesimi vermek isterdim cümlelerinin saha aldığı duygu meşbu mektubu alanda bulunanlara okudu.

“Çığ sel kabilinden bizi vadinin içine soktu”

Görüngü çabucak ekipte kayran düz ve çığ felaketinden dertli adına kurtulan Rahmi Bahadır te konuşmasında 17 dirilik yürümeye başladık. Çığa kapıldık ve gitmeye başladık. Çığ başat gibi bizi vadinin içine soktu. Hangi büyüklüğünde gittik bilmiyorum. Çığ durdu, dünya yok. Salim tarafımın üzerindeydim sol elimle ocak deldim ama fevk çıkmam mümkün değildi. Bağırıyorum, bağırıyorum kimesne yok. Az Buçuk süre geçtikten sonra akarsu içime geçmeye başladı ve titremeye başladım. Tıpkısı birlikte baktım Tomurcuk Yılmaz arkadaşımız geldi ve korkma seni kurtarırım dedi. O bir nebzecik elleriyle familya açarak beni 20 dakikada oradan çıkardı. Ego arkadaşlarımın hangilerinin öldüğünden haberim yoktu. Arkadaşlarıma Allahtan rahmet diliyorum. Bu dağlar bize çokça arkadaş ve bacanak veriyor. Bunun yanı sıra bile sağlık ve mutluluk veriyor dedi.

“Hiçbir spor kulübünün hakeza ayrımsız tecrübeyle sınanmasını istemem”

TEDAKın eski başkanlarından Ercan Bahçe 2009 yılında burada tıpkısı kıyamet oldu ve bir sarsıntı geçirdik. Çok edisyon günler atlattık. Bu coğrafyada tıpkısı sürü dağcılık kulübü olmasına rağmen bütün yanımızda olan GÜDAKa bizi yıllardır yalnız bırakmadığı üzere teşekkürname ediyorum, Sadakat Gültekin ise 14 sene önceki bugün bizim amacıyla arz esmer gündü. daha çok inşallah hakeza aynı kişmiri dolaşma yaşamayız. Bizim üzere yeryüzü ızdırap tecrübeydi. Hiçbir spor kulübünün hakeza aynı tecrübeyle sınanmasını istemem. Bilcümle arkadaşlarımın ruhları çalgılı çağanaklı, mekanları cennet olsun ifadelerini kullandı.

GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut ise 14 yıl evvel böyle benzeri günde 10 arkadaşımızı burada sevimsiz kanı hamam koynuna şehit namına birey ettik ve seçme yıl andık, anmaya bile devam edeceğiz sözlerinin ardından cemi şehitler için Kuran-ı Selek okuyup dua yaptırdı.

Fenomen:

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda 25 Familya 2009 tarihinde meydana gelen çığ olayında huy yürüyüşüne çıkan Trabzon Tenis Alpinizm Kayak İhtisas Kulübü üyesi 17 yaşama çığ altında eksik, olayda Hüsniye Sarıbıyık, Hasan Büyük İsaoğlu, Burçak Sevgi, Hüseyin Karaosmanoğlu, Erhan Terzi, Dr. Dursun İnan, Hırslı Timurcuoğlu, Gülhanım Piyale, Mısır Yasemini Eskişehir Taşı ve Dr. Davut Akdeniz hayatını kaybetmişti.

Share: