Çocukluk hayaliydi, yolların kadın kaptanı oldu

Şehirlerarası gelgeç otobüslerinin şoför koltuğunda oturan ve seçme çevrim binlerce kilometre nöbet ikmal fail Türkiye’nin dar eş otobüs şoförlerinden Serenay Barhana, çocukluk hayalini gerçekleştirirken kadınların seçkin işte kalburüstü olabildiklerinin üstelik örneği oldu.

27 yaşındaki Serenay Göç, şehirlerarası otobüslerde şoförlük yapıyor. Bartın’dan Türkiye’nin dört bir yanına muvakkat taşıyan Barhana’ü yolcu otobüsünün güdücü koltuğunda görenler şişman rabıta gösteriyor. Hayatlarında ilk defa bir avrat otobüs şoförü ile seyahat yapan yolcuların şaşkınlığı ise otobüs perondan ayrıldıktan sonradan yerini dirlik ve afiyet meşbu tıpkısı yolculuğa bırakıyor. Serenay Barhana, çocukluk hayali olan şehirlerarası otobüs kaptanlığı öncesinde tahminî 10 sene kadar şehirlerarası otobüslerde hosteslik yaptı. Elan sonradan E Sınıfı yeterlilik almak üzere müracaatta kâin Barhana, kayıtlı ve kılgılı sınavları başarıyla tamamladı. Göç, tıpkısı yıldır şehirlerarası palyatif otobüslerinin kaptan koltuğunda oturuyor.

Sefer öncesi kalkış saatinden kestirmece tıpkı saat evvel terminale gelen Göç, güdücü koltuğuna oturup yola çıkmadan geçmiş otobüsün iç ve aut aksamını yegâne tek arama ediyor. Yokuş evraklarını aldıktan sonra hareket saatini beklerken koca meslektaşlarıyla aynı süre sohbet eden ve kez hatıralarını paylaşan Barhana, gelişigüzel yolculuk öncesi ve herhangi bir molada 4 yaşındaki kızını görüntülü arayıp ahbapça etmeyi da boşlama etmiyor. Yolcuların otobüsteki yerini almasından sonraları emniyet kemerini takıp yola sâdır Kafile’ün ana prensiplerinden biri trafik kurallarına kelimesi kelimesine uymak oluyor. Azimet halindeyken rastgele şeyi unutan ve yalnız yola odaklanan Göç’ün dikkati de yolcular yoluyla takdirle karşılanıyor. Rastgele seferin böylece kendilerine kaptanlık yapan Barhana’le hatıra fotoğrafları çektiren yolcular, Barhana’e dualar edip yavuz yolculuk temennisinde bulunuyorlar. Türkiye’deki sayılı kadın otobüs şoförlerinden biri olan Kafile, kadınların herhangi bir işi yapabileceklerinin dahi örneklerinden biri oluyor.

Çocukluk yaşlarından bu yana iri araçlara bandaj duyduğunu ve şehirlerarası otobüs kaptanlığı kabilinden erkeklere özgü kendisine kabul edilen ayrımsız mesleği birlikte bu yüzden seçtiğini belirten Serenay Barhana, “Otobüs şoförlüğü maceram balaban araçlara olan sevgimden ve ilgimden muhit başladı. Umumi namına bilcümle motorlu taşıtlarla ilgileniyorum elhak. Otobüs ve tırları antrparantez seviyorum. Mesleğe hosteslikle başladım geçmiş. 9 sene muavinlik ve hosteslik yaptım. E Sınıfı ehliyetimi almamın peşi sıra 1 senedir da kaptanlık koltuğundayım” dedi.

Kendisini çoban koltuğunda görenlerin önce şaşırdığını, sonraları ise balaban memnuniyet duyduklarını belirten Göç, “Beni otobüsün taşıtçı koltuğunda görenler bağımlı özellikle eş olduğum için şaşırıyorlar. Şaşıranlar dahi oluor. “Siz mi kullanacaksınız?” şeklinde sorularda soruyorlar. Yola çıktıktan sonra herkesin şaşkınlığı huzurlu ve sevinçli aynı yolculuğa bırakıyor. Yolcularımız de benim yönelteç başında kılık ve videolarımı çekiyorlar. Toplumsal medyalarında paylaşıyorlar. Arkadaşlarına, akrabalarına gönderiyorlar” diyerek konuştu.

Bir kadın olarak erkeklerin hükümran olduğu otobüs şoförlüğü mesleğinde zorluklarla da karşılaştığını ama bunların aşılabilecek şeyler olduğunu kaydeden Kafile, “Genelde erkeklerin yoğunlukta olduğu bir yerde çalıştığım için illaki cura zorlukları oluyor ama aşılmayacak şeyler değil. Yolculuklarda kızımı özlüyorum. 4 yaşında Zaman Mira adında tek çocuğum var. Annem bakıyor, bu arada yaşıyoruz. Onu çokça özlüyorum ama onun üzere elhak gelişigüzel molekül hayattaki. Onun amacıyla devam ediyoruz ve edeceğiz. Ego tekaüt olana büyüklüğünde bu işi düzenlemek istiyorum. İnşallah yapacağım birlikte” şeklinde konuştu.

Aynı otobüste dönüşümlü yerine şoför koltuğuna geçen Emin Güngör de Göç’le alay malay çalışmaktan akıbet aşama mutlu olduğunun altını çizerek, “Tahminî tıpkısı yıldır alay malay çalışıyoruz. Serenay kaptanla çalışmaktan gayet birlikte memnunum. Tek sıkıntımız bulunmayan, tek sorunumuz yok. Şoförlüğü üstelik on numara, gayet asude. Direksiyona geçtiği antlaşma seçme şeyi unutuyor ve yola odaklanıyor. İşini bayıla bayıla yapıyor. Oldukça tıpkı bayan kaptanla hizmet etmek öz saygı ve hava donör. Herkesin alım duymasını istiyoruz. Yani bu meslekte aynı bayanın olması aşağı haddinden fazla muştulu bire bir husus” diye niteleyerek duygularını anlatım etti.

Göç’le gelişigüzel İstanbul’dan Bartın’a yolculuk fail yolculardan Rağbet Sancak, “Benzeri kadının otobüs kaptanlığı yapması süfli çalım donör. Serenay yiğit kadınların toplumun rastgele alanında ne büyüklüğünde kudretli olduklarının ve olabileceklerinin simgesi adeta. Yolculuğumuzun seçkin yadigâr keyif doluydu. Çokça tetik ve trafikte özge şoförlere karşı de çok hürmetkâr. İşini bayıla bayıla yaptığı seçme halinden anlaşılan. Allah yolunu hep meydanda eylesin diliyorum” dedi. – BARTIN

Share: