Coğrafi meni tescilli Lapseki şeftalisinin fidanı dahi ihraç ediliyor

Coğrafi bel tescilli Lapseki şeftalisi’nin fidanı yurtdışına ihraç ediliyor

ÇANAKKALE – Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde 19 yıldır dikme yetiştiriciliği yapan Osman Okay, gelişigüzel sene yetiştirdiği şeftali fidanlarını yurtdışına ihraç ediyor. Okay, bu yılda 50 dönüm kayran üstünde yetiştirdiği 200 bin şeftali fidanını yurtdışına ihraç etti.

Türk Patent ve Ayraç Kurumu marifetiyle coğrafi işaret ürünü adına tescillenen Lapseki Şeftalisi’nin fidanları, yurtdışına ihraç ediliyor. Lapseki ilçesinde 2003 yılından bu yana meyve fidanı yetiştiriciliği özne Tarım Mühendisi Osman Okay, 50 dönüm üzerinde şeftali, nektarın, erik, kiraz, elma fidanları tutmak için 300 bin rekiz yetiştiriyor. Okay, bu sene yetişen 200 bin şeftali fidanını yurtdışına ihraç etti. Öte yandan Lapseki ilçesinde rastgele yıl averaj 150 bin ton şeftali yetiştiriliyor. Toplanan şeftaliler iç ortalık ile yurtdışına de ihraç ediliyor.

Ağırlıklı olarak şeftali, nektarın, erik, kiraz, elma fidanları yetiştirdiklerini tamlayan Osman Okay, “Almanak 300 bin semere fidanı yetiştiriyoruz. Laboratuvar içinde yetiştirdiğimiz anaçlar. Bunlarda üreticimiz için gani oluyor, çok acul hareket yapıyor, erken verim vermeye başlıyor. Meyvede nitelik oluyor. 2005 yılından itibaren elverişsiz dışına semere fidanı satışımız var. 2011 yılında Bulgaristan’a ocak şirketi kurduk ve resmi yerine faaliyetimiz devam ediyor. Bulgaristan’a gelecek yıl 600 dönümlük tıpkısı koz, nektarın ve kiraz projemiz var. Ayrıca Bulgaristan’a dikme satışlarımız var. Bunun yanında özellikle Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan’a ağaç satışlarımız devam ediyor. Bu alanlara çok şişman ağaç dikimi var. Yetiştirdiğimiz fidanların yüzdelik 80’ini ensiz dışına bu bölgelere satıyoruz. Geçtiğimiz sene Lapseki Şeftalisi markalaşıp tescillenmesinin arkası sıra yurtdışından amut talebi arttı. Ati sene üretimi arttırmayı hedefliyoruz. Biz mıntıka yerine Türkiye’da rekolte üstelik nektarın da birinciydik, son üç yıldan beri şeftali rekoltesinde birlikte Türkiye üstelik birinciyiz” dedi.

Meyve fidanlarının dikiminin yapıldığı alanlarda inceleme eden ilçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan, “Sertifikalı amut üreticimiz Osman Okay’ın yetiştirdiği fidanları inceledik. Bakanlığımız sertifikalı fide fidanı anlaşılan dikim normlarına göre üreticilerimize destek veriyor. Bu nedenle yetiştirilen alanı arada sırada kontrol ediyoruz. İlçemiz ayrıntılı yılladır meyvesini ensiz dışına gönderen tıpkısı ilçemiz. Üreticimizin burada öz çabalarıyla şeftali fidanını yetiştirip, yurtdışına yollaması bizim üzere ayrı tıpkısı gurur. Mukaddema ‘Lapseki Şeftalisi’ yurtdışına ihraç olurken, bugün artık fidelerde mahdut dışına ihraç oluyor, üreticimizi kutluyoruz” diyerek konuştu.

Share: