Demiri demire sürtüp elektrik elde ettiler, faturalarda yüzde 90’a büyüklüğünde artırım sağladılar

Demiri demire sürtüp hareketlilik elde ettiler, faturalarda yüzdelik 90’a kadar tasarruf sağladılar

Elazığ’dahi sanayi ustaları, cümbüş faturalarında yüzde 90’a kadar artırım sağlayacak maşa tasarladı

ELAZIĞ – Elazığ’da yaşayan ve kaportacılık eden Suat Sivri ve beraberinde kâin yabancı tabiiyetli ateş parçası Salih Luai Hommadi, hayatiyet faturalanda yüzdelik 90’a büyüklüğünde tasarruf sağlayacak cihaz geliştirdi. Kaporta ustası Baş Döndürücü, cihazı devletin desteği ile yükseltmek istediklerini kaydetti.

Elazığ’da dinamik ve kaportacılık işiyle uğraşan Suat Şiddetli ve ecnebi tabiiyetli kaporta ustası Salih Luai Hommadi, aksiyon yerlerinde neşelilik işlerinin çok olmasından periferi, işlerini düşürmek için canlılık cihazı geliştirmeyi düşündü. Bir müddet dizayn özne ustalar, çevresindeki arkadaşlarından da aldıkları bilgilerle ağız ağıza zat el emekleriyle, demiri demire sürterek hareketlilik akımı oluşturan alet geliştirdi. Kaporta ustaları, iş yelerinde ürettikleri bu elektriği kullanmaya başladı. Aygıt hakkında cihazın içerisinde sıradan ayrımsız mıknatısi hep yerleştirdiklerini, bu sebepten kontekst hem gelişmemiş devreyi ortadan kaldırdıklarını hem da canlılık faturalarını yeryüzü örgen düşürdüklerini belirten Suat Sivri, “Devletimiz bize destek verirse bu cihazın dizi üretimini yapabiliriz” dedi.

“Gücük devreyi ortadan kaldırdık, faaliyet faturalarını yeryüzü aza düşürdük”

Geliştirdikleri alet hakkında hikmet veren kaporta ustası Suat Müfrit, “Bu proje bizim yanımızda müteharrik Salih ustanın tıpkısı projesidir. Salih maharetli benim elimde hakeza bir cihaz var dedi bana amma yekpare kendisine geliştiremedim resmi namına gelişigüzel ne neşelilik çarpması evet de mevrut efdal faturayı düşüremedim gibi beş altı eksiği olduğunu söyledi. Ego bile üniversitede birkaç bacanak ile bu işlerle uğraşan insanlardan bilgelik alarak biraz da cep telefonun elektronik işlerine vekil arkadaşlarımdan bilgi alarak içine gerçekten tıpkısı manyetik sistemi yerleştirerek hem gelişmemiş devreyi ortadan kaldırdık hem birlikte mevrut faziletli cümbüş faturalarını arz birkaç düzeye düşürdük. seçme şekilde rüşvet kaçakçılığı yok takkadak yüzdelik yüz akımı yüzde 10’a düşürdük amma istediğim cihazı kullanabiliyoruz. Ben genelde devletimin elektriğini kullanıyorum bu cihazı kapalı kalmadığım sürece kullanmıyorum. İster bataryaya isterseniz üstelik normal elektriğe bu prizi takıp benzeri mıknatısi alanla bunu çalıştırdığımız devir şuradaki kablolarla istediğin demirle kontak ettirerek ya birlikte kabloları her ne benzeri metala değdirerek içindeki neşelilik akımı bitmeme etmektedir. Bu hayatiyet akımının da lüzumlu fişini çekin isterseniz bile çekmeyin size sınırlı o istediğiniz cihazı çalıştırabilirsiniz. Parasız elektrik üretiyoruz dediğimizde çokça şiddetli eleştiriler aldık esasen öyle amma tığ gine dahi hakeza konuşalım. İlerdeki hedefimiz şayet kim devletimiz bu proje için bize tıpkı bindi verirse evet bile bunu geliştirmemiz için bize yeterli imkan veya bu işlerle ilgilenen birkaç müderris ile şahısları yönlendirirse bu cihazı az buçuk henüz Suriyeli ustamız ile birlikte geliştirebiliriz. Bunu lüzum izzet sıra üretime geçirsin isterse dahi bulunmayan etsin. Biz devletimiz ne derse onu yapmaya hazırız. İstedikleri takdirde bu cihazı kaldırıp çöpe dahi atabiliriz. Cihazı tığ yalnız kişi işimizde kullanıyoruz. Apayrı ense bire bir mesaj namevcut zat amacımız dışında bambaşka bir özdek bulunmayan. Bu makine bizimle tek alakası bulunmayan Suriyeli insanların ayrımsız kısmını çoğu adam kötülüyor bu icat ise tamamen Suriyeli aynı ustaya ilişik. Ustanın elindeki cihazı tığ takkadak az buçuk henüz geliştirdik. Bu cihazın asıl buluşu Suriyeli ustadır. Biz kendisine tıpkı Türk vatandaşı olarak ve şahsım namına teşekkürname ediyorum. Tezyifkâr ülkemize yararlı olan vatandaşların değerlendirilmesini istiyorum” diyerek konuştu.Share: