Depremzede Berk, “Seçme şeyi sil baştan yapacağız, hayatımızı tekrardan kuracağız”

Depremzede Sert, “Gelişigüzel şeyi sil yeniden yapacağız, hayatımızı tekrardan kuracağız”

YOZGAT – Kahramanmaraş merkezli depreme Adıyaman’da yakalan depremzede Emine Berk, “Canımızı kurtarıp memleketimizi metrukiyet ettik. Ancak tığ memleketimize geri döneceğiz ve temas şeyimizi sil yeniden yapacağız. Hayatımızı tekrardan kuracağız.” dedi.

Yozgat’ta vilayet ve belediye yoluyla depremzedeler için başlatılan müzaheret kampanyası alevli benzeri şekilde bitmeme ediyor. Devlet Atik Ilişkin Spor Salonu’nda toplanan yardımlarla, kente mevrut depremzedelerin ihtiyaçları onlarca fahri marifetiyle karşılanıyor. Yetkililer ise vatandaşlara özellikle zayıf gıda, temizlik malzemesi ve iç çamaşırı kadar yardımların yapılması çağrısında bulunuyor.

Çalışmalarımız ağır sıklet bir şekilde sürüyor

Gönüllülerden Semiha Ziya Akıllıca depremzedelere arkalama kampanyalarının ağır sıklet tıpkısı şekilde sürdüğünü söyleyerek, “Yozgat Valiliğimiz ve belediyemizin düzenlediği facia bölgesine yardımlar amacıyla çalışmalarımız devam ediyor. Zaman depremin bir numara haftasındayız ve çalışmamız parçalanmamış hızıyla devam ediyor. Tığ dahi gönüllü kendisine destekliyoruz. Burada önce çevrim müzaheret sevkiyatını gerçekleştirdik, yardımları akseptans ettik. Şimdilerde dahi depremzede ailelerimiz geliyor, onlara apotr oluyoruz. İhtiyaçlarını gideriyoruz, onlarla tek yegâne ilgileniyoruz. Birlik aynı el birliği söz konusu, bire bir hafta geçti ama derya bibi dinmedi.” dedi.

Yaşanılabilecek site kalmadı

Öte yandan ise sarsıntı bölgesinden Yozgat’a mevrut aileler üstelik mikro ve misafirhanelere yerleştirilerek gönüllüler yoluyla ihtiyaçları gideriliyor. Adıyaman’dan Yozgat’a gelen Sakine Katı, “Adıyaman’dan geldik. Anlatılacak kabil değil çokça korkunçtu. Oradan biran ilk çıkma gereği duyduk çıktı yaşanılabilecek tıpkı site kalmadı. Karı kalmadı, sağlam olan birkaç eğik evler kaldı. Burada belediyemiz bize apotr oluyor.” şeklinde konuştu.

Canımızı kurtarıp memleketimizi tecezzi ettik

Deprem felaketi sonrası memleketlerine et kafalı dönerek hayata sil yeniden başlayacaklarını anlatan Sakine Sağlam de, “Yaşadığımız haddinden fazla keder ve azılı aynı şeydi. Haddinden Fazla şükür canımız, evlatlarımız sıhhatli. Canımızı kurtarıp memleketimizi infirak ettik. Ama bu değil ki köylü dönmeyeceğiz, biz memleketimize düşüncesiz döneceğiz ve seçme şeyimizi sil yeniden yapacağız. Tekrardan kuracağız tığ hayatımızı.” ifadelerine yerdi.

Share: