Diyarbakır, milyonluk yatırımlarla metropole dönüştü

Diyarbakır, milyonluk yatırımlarla metropole dönüştü

Kayapınar İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Arif Karaman:

“Bu kentin ayrımsız yanı sıra benzeri yanı ana kent”

“Bu hizmetlerimiz serencam 1 yılda toparlanmış ve hayata geçirilmiş yatırımlar, acul bitmeme ediyor”

“Bu yılki bütçemiz tahminî 500 milyonu buldu, bunun 320 milyon üzere bire bir rakamını tığ takkadak yatırıma ayırdık”

DİYARBAKIR – Diyarbakır’dahi, devletin milyonluk yatırımlarla kentin yarısı sıra kokarken yarısı ise gündeş görünümüyle metropole dönüştü.

Diyarbakır’a devletin desteğiyle dev milyonluk yatırımlar yapılmaya devam ediyor. Kentin iki cephesi hem tarihe ışık tutarken hem üstelik metropolleri aratmayan çağcıl yüze dönüştü. Tarihi Uğur ilçesinde tarihi yapıtlar restorasyonla dönüş yüzüne daha çok, büyüklük genelinin modern görünüşüyle birçok bölgeyi sollayarak metropole dönüşen Kayapınar ilçesi ise, kayyumun stratejisiyle duble yollar, sosyal hayat alanları ve katmerli yapıtlarla doldu. Çabucak şehremaneti vasıtasıyla 500 milyon bütçesiyle kaymakamlık geneline kazandırılan asfalt duble yolar, site içi parkeler, bili, konuşma, firez merkezleri, havuzları ve toplumsal spor, yeşil düzlük, yetişek kurumları kurarken, TOKİ, Keyif Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığının gerçekleştirdiği yatırımlarla milyonları aştı.

“Önümüzdeki sene kestirmece 500-600 milyonluk bütçeyi daha yatırıma sunacağız”

Harcadıkları biricik kuruş milletin kaynağının seçme gün hesabını yaptıklarını belirten Kayapınar İlçe Kaymakamı ve Belediye Başbuğ Vekili Arif Karaman, önümüzdeki yıl tahminî 500-600 milyonluk bütçeyi daha vatandaşın yatırım anlamında hizmetine sunacaklarını söyledi. Başbuğ Karaman, “Diyarbakır ve Kayapınar alelacele büyüyor. Ortalama 20 bin, 30 bin nüfusu artıyor buranın. Şehrin Kayapınar’ın aut kısımlarına çıktığımız antlaşma şu gördüğünüz çağdaş binalar acilen artıyor. Bunların altyapısı var, yolları var, intikal noktaları var. Aynı yandan birlikte bunlara yetişmeye çalışıyoruz. Bakir yerleşim alanlarında vatandaşımıza sunu gani hizmeti arz etmek namına. Burada TOKİ’nin birçok yatırımı var. Esenlik Bakanlığımızın yatırımı var. Özge merkezi yönetsel kuruluşların birçok yatırımı var. Milli Eğitim Bakanlığımızın çok pahal okul yatırımı var burada” dedi.

“Bunların bütünü yekun balaban bire bir hesap tutuyor ve vakit kaybetmeden belediye namına dönüp baktığımızda bu yılki bütçemiz kısaca 500 milyonu buldu” diyen Karaman, “Bunun 320 milyon kadar tıpkı rakamını tığ hoppadak yatırıma ayırdık. İşte gördüğünüz asfaltlar site içi parkeler selen merkezlerimiz, hanek merkezlerimiz, ekin merkezlerimiz, havuzlarımız bütünü bu dediğim bütçeden yapıldı. İnşallah önümüzdeki sene kısaca 500-600 milyonluk bütçeyi daha vatandaşımızın yatırım anlamında hizmetine sunacağız” diye konuştu.

“Bir yanı gündüz aynı yanı ana şehir”

Kayapınar’bile 150 milyon liralık yatırım gerçekleştirdiklerini hatırlatan Başkan Arif Karaman, kente çırağ yakıldığını tıpkısı yanı medeniyet ayrıksı yanı ise metropole dönüştüğünü vurguladı. Komutan Karaman, “Bura Kayapınar bura Diyarbakır, ego farklı meselelerle bunu tabir etmekten memnuniyet duyuyorum. Diyarbakır’ın aynı yüzü bin yıllık tıpkı medeniyete beşiklik, ev sahipliği fail Uğur ilçemiz, Diyarbakır’ın özge tarafı bile çağcıl yüzü Kayapınar. Burası 410 bin nüfuslu tıpkı kaza. Biraz kamer sonradan 2022 yılı nüfusumuz açıklanacak. Anlaşılan bunun üstüne adisyon ediyorum ki geçmişin ortalamalarına baktığımızda 20 bin civarında henüz şahsiyet üzerine koyacağız” şeklinde konuştu.

İlçenin değme güzeşte ahit projektör tıpkısı felek olduğunu değerlendiren Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nüfusu, imkanları ve yaşam konforu artıyor. Bizim hizmet alanımız genişliyor. İnsanlar bundan sonra Kayapınar’bile yaşıyor. Burası Diyarbakır’ın modern yüzü. Gündeş Kayapınar. Tığ da bunu sık sık vurguluyoruz. İnsanların aklına kazımak amacıyla. Illet çağcıl diyoruz, ümranlı bir mimarlık durumu var buranın. Caddeleriyle, yollarının genişliğiyle, spor parkımız kabil birçok örneğe sahip olmasıyla, çağcıl amme binalarıyla, çağdaş amme hastaneleriyle, çağcıl ululuk okullarıyla, gündeş hususi okullarıyla, çağcıl binalarıyla, mütekâmil siteleriyle, kişi başına düşen yeşil alanlarıyla birçok açıdan Türkiye’deki bir nice ilçeden kendini ayırabilen içtima adıdır Kayapınar. Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı hizmetlerimiz beyninde, haber parkımız, terbiye akademimiz, eş dirim merkezimiz, kurslarımız, spor merkezlerimiz var de var. Bu hizmetlerimiz son 1 yılda toparlanmış ve hayata geçirilmiş yatırımlar, çabuk bitmeme ediyor.”

“Yegâne kuruş kaynağın gelişigüzel dolaşma hesabını yapıyoruz”

Umum kayyumlar gibi kendilerinin da milletin harcadığı bir tane kuruş kaynağın temas dolaşma hesabını yaptıklarını aktaran Komutan Arif Karaman, henüz mebzul ve eli nimetli kuşkusuz kullanabileceklerini dertleri olduğunu kaydetti. Başkan Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunun üzere tıpkı derdimiz var, bunların hepsi hepimizin cebinden sâdır evlatlarımızın geleceğine yatırmamız gereken vergilerden harcanan nukut. Onun üzere çokça soylu erki gidiyoruz. Tabi kim çıktı ayrımlı yerlere, farklı noktalara gidiyor, harcanıyor kaygısı, vatandaşımızın olmasın. Onların rastgele birinin alın teriyle verdiği vergilerin kuruşuna büyüklüğünde harcamasını bir hesap içerisinde yapıyoruz. O birlikte bu sonuçları doğuruyor, parkı olmayan, yeşil alanı sıfır, hangi bileyim, kıraat salonu olmayan, mahallemiz kalmadı.”

Share: