Doktor Odası: Sağlıkta tahavvül programı çökmüştür

ATO’dan yapılan bağlanmış açıklamada, sağlıkta dönüşümle birlikte 2006 yılından beri uygulanmakta olan başarım sisteminin, bakir sâdır ve adı isteklendirme ödemesi namına değiştirilen yönetmelikle yine keyif çalışanlarının önüne konulduğunu belirtildi. Sâdır yönetmeliğin sorunlarına merhem olmayacağı gibi sorunları elan bile arttıracağı uyarısında bulundu. Açıklamada şöyle denildi:

“Başarım daha çok ve savruk hastalanmış nezaret, yersiz taharri ve tedaviler,  abes ameliyatlar, iyileşmeyen hastalar,  tükenik afiyet çalışanları demektir.Sağlıkta  şiddeti arttıran genişlik yüce faktörlerden  ayrımsız tanesidir. Sağlıkta tahavvül programı çökmüştür. Başarım hangi hastaları ne de sağlık çalışanlarını bahtiyar edememiştir. Da ajite afiyet sistemiyle kamunun yükü afiyet alanındaki sorunlara deva olamadan artmıştır. Sağlık bire bir kadro işidir;  yalnızca hekimlere yapılacak tezyinî iyileştirmelerin çalışma barışının bozulmasına hastalık olacağı kaçınılmazdır. De 1. basamağın bulunmayan sayılması kabul edilemezdir.”

“MÜŞTERİ DEĞİL SAYRI”

Hastanelerin pres, hastaların alıcı olmadığı belirtilerek, “Vazıh Doktor Odası yerine çıkan yeni başarım yönetmeliğinin hakkaniyetsiz olduğunu, daha gür aynı başarım sistemini  tartışmaktan çokça başarım sisteminin terk edilmesi gerekliliğini savunuyoruz. Hastaneler pres, hastalar kamera değildir. Derhal bu bütün metrukiyet edilmelidir. Hastaların ehliyetli sürede tetkik ve otama olabildiği, müşteri değil parasız namına görüldüğü, sağlık çalışanlarına yegâne kalemde emekliliğe yansıyan insancasına yaşamasına yetecek adaletli bir ücretlendirmenin yapılmasını istiyoruz. Hem hastaların hem sağlık çalışanlarının mutlu olacağı kamucu yıpranmamış aynı afiyet sisteminin inşası mümkündür” ifadeleri kullanıldı.

Share: