Edirneli Çevreciler Kavim Bahçesine İlişkin Çevre, Şehircilik İl Müdürlüğü’ne Istida Verdi

Edirne’da sivil topluluk örgütleri, İzzet Arsever Ormanı’nın Kavim Bahçesi’ne dönüştürülmesi sürecinde Belde, Kentçilik İl Müdürlüğü’hangi içerisinde soruların düz aldığı dilekçelerini sundu.

Edirne Söğütlük Tabii Kalsın Platformu, Mekân Gönüllüleri Derneği, Kent Konseyi, Tarım Mühendisleri Odası ve vatandaşlar, dilekçelerini Yer, Kentçilik İl Müdürlüğü’ne bugün doğrulama etti. STK’lar, dilekçelerini, Dolgun Ev İdaresi Başkanlığı ve İstanbul Orman Müdürlüğü’ne göndererek sorularına denk arayacak.

“BUNLARIN TARAFIMIZA İLETİLMESİNİ İSTİYORUZ”

Söğütlük Katıksız Kalsın Platformu hesabına matbuat açıklaması yapan Vazıh Gökerküçük, Mekân, Şehircilik İl Müdürlüğü binası uğrunda yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ora biliyorsunuz ormanın zarfında, ormana ilişik. ‘Orman tığ orayı vermeyiz’ diyorsa kuşkusuz yapacaksınız işinizi? Ağaç kesilmesi gerekiyor. Bakım için değil. Bunun için kesilmesi gereken ağaçlar hangi kadardır? Bunları Orman Müdürlüğü’nden istiyoruz. Katmerli ormanı bura. Ötede ormanı Türkiye’üstelik bir tane var. O üstelik burası. Buna rağmen neler yapacaksınız? Sorularımızdan birisi dahi bu. Bilcümle bunlardan sonradan verdiğimiz dilekçelerden sonra bağlanmış bir düşünüm var mı, doküman, bilgelik var mı? Bunların tarafımıza iletilmesini istiyoruz. Bu de 83 milyon insanın natürel hakkıdır. Devletin yahut herhangi bir şirketin yaptığı tamam işlerden bizim hikmet sahibi olmamız gerekir. Bilgelik edinme kanununa göre tığ bu dilekçeyi veriyoruz. Umarız tez zamanda sonuçlar gelir. ve birlikte ilişkin birimler, ilişik yetkilerini kullanarak Söğütlük’teki Kavim Bahçesi kararından vazgeçer.”

“GÖSTERDİĞİ GÖRSEL APAYRI BİR İLDEKİ MİLLET BAHÇESİ”

Yer Gönüllüleri Derneği Başbuğ Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu üstelik yaptığı açıklamada şunlara vadi verdi:

“Bizim için çokça muhteşem bir meydan. Edirne’bile hayat dolu Edirne’deki halkımızın kıytırık haddinden fazla eşit verdiği aynı meydan. Tığ bunu evvel duyduğumuz ant bile söyledik. Edirne’nin süfli yapılabilecek birçok külüstür yeri var. Ağaçsız yeri var. Bu konuda uray adına çalışıyoruz. Sivil cemiyet örgütleri yerine çalışıyoruz. Hatıra ormanları yapıyoruz. Amma şayet tıpkısı bostan yapılacaksa, buralarda yapılabilir. Biz hassaten emsal yerler dahi gösterdik. Çokça abus şeyler oluyor. Bakın orman kanununa bakarak yahut birinci basamak tarihi SİT siper alanına göre orada hiçbir molekül yapamazlar. Münasebet kendi kanunlarımıza, kurallarımıza uymuyoruz. Onun dışında çok trajikomik bire bir şey var. Bu şeyi düz firma içtimai medya hesabından yayınladı. Gösterdiği görsel başka aynı ildeki budun bahçesi. Edirne veya Türkiye’nin tek yeri bu kadar lakayt olmayı kaldırmıyor. Kaldıramıyor. Olmamalı.”

Tarım Mühendisleri Odası Edirne Temsilcisi Erdoğan Yanılmaz ise, “Edirne Site Konseyi, Kültür Mühendisleri Odası namına tığ de konun takipçisiyiz. Biz de kurumsal olarak konuyu strateji ediyoruz. Biz dahi dilekçemizi, vatandaşlık görevini yerine getirerek tamamlıyoruz” dedi.

Share: