Elazığ haberi: Ilbay Akkoyun memleketi Elazığ’da yaşanan depremi simülasyon tırında birebir yaşadı

Ilbay Akkoyun memleketi Elazığ’da yaşanan depremi simülasyon tırında birebir yaşadı

KARAMAN – Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, memleketi Elazığ’da yaşanan 6.8 şiddetindeki depremi öğrencilerle gelişigüzel kurulan yer sarsıntısı simülasyon tırında uygun yaşadı.

Vali Tuncay Akkoyun, 13 Ilk Teşrin Acun Kıyamet Risklerinin Azaltılması Haset nedeniyle İl Kıyamet ve Acil Genişlik Müdürlüğü yoluyla Aktekke 15 Orak Ayı El Erki Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe katıldı. Burada kurulan deprem simülasyon tırına minik öğrenciler ve İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş ile gelişigüzel binen Ilbay Akkoyun, 2020 yılında memleketi olan Elazığ’üstelik yaşanan ve 24 saniye süren 6.8 şiddetindeki depremi uygun yaşadı.

“Rabbim tıpkısı elan ülkemizin hiçbir durumunda böyle afat göstermesin”

Gazetecilere açıklamada mevcut Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, “13 Teşrinievvel Acun Afet Risklerinin Azaltılması Haset münasebetiyle zaman Karaman’birlikte facia risklerini tenkis temasıyla ara sıra etkinlikler yapılıyor. Tıpkı zamanda üstelik burada tıpkısı simülasyon ile öğrenciler ve vatandaşlarımıza tıpkı deprem simultane neler hissedileceğini ve bu yer sarsıntısı çabucak neler yapılması gerektiğiyle ait kullanışlı eğitimler veriliyor hem bile vatandaşlarımızın bunları yaşayarak anlaması ve uygulaması anlamında bir dizi film çalışmalar yapılıyor. Türkiye aşina sarsıntı bölgesi, bizlerin anbean depreme amade olması gerekiyor. Lazım evlerimizde lüzumlu işyerlerimizde, evlerimizdeki eşyalarımızın sakıncasız bire bir şekilde yerleştirilmesi, zelzele çantası ve gayrı tedariklerin hazırlanması noktasında bilcümle vatandaşlarımızın hassas olması gerekiyor. Bu anlamda bizlerde bu bilincin, duyarlılığın, farkındalığın oluşması henüz bile güçlenmesi namına ahit içerisinde yıl içerisinde çeşitli etkinliklerle hem vatandaşlarımızın yaşayarak henüz aşkın öğrenebileceği, bilincin arttırılacağı etkinlikler yapıyoruz” dedi.

AFAD Başkanlığının bu anlamda ağır icraat yaptığını de söyleyen Ilbay Akkoyun, “Bizler bile AFAD İl Müdürlüğümüz bünyesinde bu çalışmaları ilimizde gerçekleştiriyoruz. Yer Sarsıntısı simülasyon tırımızda öğrencilerimizle gelişigüzel 2020 yılında Elazığ’dahi meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin uygun aynısını yaşadık. Rabbim bire bir elan ülkemizin tek durumunda hakeza afat göstermesin. Benim ortamında haddinden fazla anlamlıydı. Bu vesileyle Elazığ depreminde vefat fail vatandaşlarımıza yeniden Allah’tan rahmet diliyorum. İnşallah hiçbir şehri ve bölgesi bu kök afetlere maruz kalmaz. Amma bizler giderek olacakmış kadar amade ve tedbirli olmalıyız. Bu anlamda AFAD başta kalkışmak için amme kurumlarımız lazım bilcümle bilgilendirmeleri ve uygulamaları gerçekleştiriyorlar. “diye niteleyerek konuştu.

“Yer Sarsıntısı benzetim tırımız 1 hafta süresince Karaman’dahi olacak”

AFAD İl Müdürü Şerife Han dahi, “Sarsıntı benzetim tırımız bu hafta Karaman’bile. Bu tırlardan Türkiye’birlikte 4 pare var; birisi İstanbul’dahi 3’ü birlikte seyyar adına parçalanmamış illerimizde dolaşıyor. Hele 13 Teşrinievvel Riziko Kısıntı Günü nedeniyle çağırma ettik. Bu simülasyon tırımızla özellikle depremi çok işlek bir talih olarak deprem yadigâr, öncesi ve sonrasında yapılacakların anlatılması noktasında henüz etken farkındalık inşa etmek için simülasyon tırlarımızı kullanıyoruz. Bizim ilimizde riziko bir iki demeye gelmiyor” dedi.

Depremi simülasyon tırında birebir dallı güllü Efsa Apotr ise, “Sallanırken biraz korktum. Töz hareket oluyormuş gibi hissetim ve derhâl sıranın altına girdim” diye konuştu.

İrem İldeniz üstelik, “Böyle binince baya sallandı. Ben indikten sonraları halen yer sallanıyormuş kabil hissediyorum” şeklinde konuştu.

Etkinlikte Ilbay Tuncay Akkoyun, minik öğrencilere yapboz ile pentür kitapları hediye etti.Share: