Emniyet kemerinin önemini simülasyona girdikten sonraları anladılar

Güvenlik kemerinin önemini simülasyona girdikten sonraları anladılar

RİZE Rize İl Bitirmiş Komutanlığı ekiplerince, Açıkgöz Umumi Komutanlığı Trafik Ofis Başkanlığına ilgili etkin tırda vatandaşlara kılgılı gidiş geliş eğitimi verildi.

Rize’de tıpkısı AVM’nin uğrunda kurulan Etkin Trafik Eğitim Bilimi Tırında vatandaşlara gidiş geliş kuralları anlatıldı. Itimat kemerinin bire bir trafik kazalarında koca olduğuna ilgi sarmak ve gidiş geliş kazalarını en uzuv ıskat etmek amacıyla düzenlenen etkinliğe vatandaşlar rabıta gösterdiler. Ekiplerin kontrolünde Emniyet Kemeri Benzetim Aracı’na bindirilen vatandaşlar kontra dönen, çarpmanın şiddetiyle sağa, sola savrulan çevirgeç içerisinde trafik kazası anlarına tanıklık ettiler. Simülasyonun peşi sıra emniyet kemerine konusunda daha tetik olacağını söyleyen Hamza Doğan, “Ego zannediyordum ki güvenlik kemeriyle az buçuk de olsa tavana akıntı ederim diye niteleyerek düşünmüştüm amma anca olmadı. Sıradan güvenlik kemeri kebir. Ego açıkçası inanma kemerine mütehammil özen etmiyordum amma daha çok dikkat edeceğim” ifadelerini kullandı.

Simülasyonda deneyince cumbalak atmanın farklı tıpkı önsezi olduğunu tamlayan Recep Günay, “Arabanın içindeki kalp çok farklıymış. Güvenlik kemersiz açacak kullanmayla emniyet kemerli makine almak çok farklı. Çünkü insanlar kimi vakit emniyet kemeri takmayı unutabiliyor ve umulur kazalarda haddinden fazla iri yaralar alıyorlar. Bizde demincek denedik, çokça farklı benzeri histi. Çünkü ayaklarınız yerden kesiliyor. çıktı imdi inanma kemeri takmaya dikkat edeceğim” şeklinde konuştu.

Share: