Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Düzce’de konuştu Açıklaması

Enerji ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sakarya Doğal Gaz Sahası’ndaki keşifle Karadeniz’in altındaki yapıları bakir bulgu ve bilgilere göre yeniden değerlendirdiklerini belirterek, “Deminden bakir bilgi ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla baştan değerlendiriyoruz. Icraat neticelendiğinde, eskimemiş sezme yapıldığında sizlerle paylaşmış olacağız.” dedi.

Bir dizi film temaslarda olmak için kente mevrut Dönmez, AK Fırka İl Başkanlığını konuşma etti.

DÜRÜST Fırka’li milletvekilleri, DÜRÜST Parti Düzce İl Başkanı Mustafa Dokunaklı, MHP Düzce İl Başkanı İlhami Caboğlu, Belediye Reisi Faruk Özlü ve partililer yoluyla karşılanan Dönmez, kentte yapılan çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

Dönmez, henüz sonraları burada yaptığı konuşmada, kentin 1999’üstelik meydana gelen depremden sonradan aceleci bir şekilde toparlandığını söyledi.

Avrupa’daki sunma yetişkin gündemin erke krizi ve doğal gaz olduğunu dile getiren Dönmez, Avrupa’nın ‘kışı pekâlâ atlatacaklarına’ dair mücahede süresince olduğunu ifade etti.

Bakan Dönmez, Türkiye’nin gaz konusu özellikle kalkışmak üzere enerjiyle ilişik alınması müstelzim tedbirleri yıllar öncesinden almış tıpkı devlet olduğunu, son 4-5 yılda yapılanların durumu henüz net ortaya koyduğunu belirtti.

Türk Hareket hatlarının devreye girmesiyle Avrupa’nın bugün yaşadığı sıkıntıları Türkiye’nin yaşamadığına belen eden Dönmez, aracısız Türkiye’ye gelen aynı hattın olduğunu hatırlattı.

Dönmez, yalnız Türkiye’nin değil komşu ülkelerin ve Avrupa’nın yeryüzü güvenliğini de sağladıklarını dile getirerek, “Bu kaynaklar bizim değil. Natürel gazın neredeyse tamamına yakınını ithal ediyoruz, yüzdelik 99. Petrolün yüzdelik 92’sini ithal ediyoruz. Böyle olunca dahi arsıulusal piyasalarda gelişen efdal fiyatlar maalesef doğrudan ya bile bilvasıta namına bizim maliyetlerimizi üstelik etkilemekte. Amma biz küsurat maliyetleri, vatandaşımıza önce günden bu yana yansıtmama politikası gereği bütün düşük seviyelerde tuttuk. Zaman halihazırda gaz maliyetinin şanlı tıpkısı kısmını, neredeyse yüzdelik 80’ini devletimiz karşılıyor. Bambaşka benzeri ifadeyle 100 liraya mülk ettiğimiz gazı 20 liraya veriyoruz demektir.” ifadelerini kullandı.

“Amacımız, 2023’ün evvel çeyreğinde o gazı sizlerle buluşturmak”

Elektrik tarafında üstelik aşamalı uygulamaya geçildiğini anımsatan Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“İlk derece elektrik kullanan ılımlı ve sıkı gelirli hanelerimiz ilkin tevessül etmek için, yeniden gerçekten esnafımız özellikle oluşmak amacıyla onlara çetin oranda tutma yapıyoruz, yüzdelik 50’ler seviyesinde. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmemek için elimizden geleni yapıyoruz. Bihakkın minimum ecir başta kalkışmak amacıyla emeklilere, amme çalışanlarına enflasyonun üzerinde artışlar bulmak suretiyle bu boğuk dönemi daha abat tavlamak için iri çabalama ve mücahede sarf ediyoruz. İnşallah 2023, 2022’den daha iyi geçecek zira başta Bakanlığımız kalkmak üzere birçok vekillik ve ilgilendiren kurumların iri projelerini bütünleme sınavı tarihi namına Cumhuriyetimizin 100. yılını hedefledik. Bizim dahi elimizde yeryüzü bir iki biraz pare mega projemiz var. Bunlardan vatandaşlarımızı direkt etkileyecek hususların başında tek elbette Sakarya Gaz Sahası’nda üretilecek gaz var. Niyetimiz, hedefimiz, amacımız, 2023’ün evvel çeyreğinde o gazı sizlerle buluşturmak.”

Dönmez, AK Öğür iktidarından önce Düzce’nin enerji ve tabii kaynaklar alanında takkadak 1,2 milyon teklik envestisman aldığına dikkati çekerek, “2021’da bu rakam parçalanmamış 297,9 milyona ulaşmış. Akıbet 19 yılda toplam 1,56 bilyon lira yatırımı de Düzce’ye yapmışız. 2022 yılı planlarımıza gelince, yine enerji ve madencilik alanında 413,9 milyon lira yatırım yapacağız.” dedi.

Akçakoca ilçesinin kıyıya mümasil evvel doğal gaz üretilen sahalardan biri olduğuna işaret eden Dönmez, “Orada istihsal azaldı, imdi ödemek üzere. Yalnız orada çalışmalarımızı detaylandırıyoruz, derinleştiriyoruz. Önümüzdeki 1-2 ay zarfında netice alırsak sizlerle paylaşacağız. Biz ümitliyiz. Neden? Sakarya Gaz Sahası’ndaki keşfimizle Karadeniz’in altındaki yapıları yıpranmamış belirgi ve bilgilere bakarak yeniden değerlendiriyoruz. Akçakoca’dahi henüz evvel keşfetmiş olduğumuz vadi rezervi küçüktü, eski alışılmış formasyon ve verilere bakarak yapılmış bire bir üretimdi. Şimdi kullanılmamış vukuf ve bulguları, bu sahadaki sismik çalışmalarla baştan yorumluyoruz, değerlendiriyoruz. İnşallah bu çalışmalar neticelendiğinde, yıpranmamış his yapıldığında sizlerle paylaşmış olacağız.” diye konuştu.

Dönmez, bu sene birçok kaymakamlık ve beldeye doğal gaz götüreceklerini belirterek şunları kaydetti:

“Güzeşte yılı 643 ilçeyle kapatmıştık. 81 ilin tamamında gaz doğrusu kullanılıyor. Bu sene 70 civarında ilçemize elan gaz götüreceğiz. Bu sene doğal gaz dağıtımı özne şirketlerimiz Türkiye genelinde mecmu 12,5 milyar liralık yatırımı gerçekleştirmiş olacaklar. 11 bin 500 kilometrelik lağım döşemi yapılacak. Tekrar tıpkısı şekilde 2023’te bile bu miktarlarda tıpkı yatırımı öngördük. Artan bütün ilçelerimiz bile planlama kapsamında 3-4 yıl içinde gaz kullanır kuzuluk gelecek.”

Vatandaşları bilinçlendirme konusunda kimi vakit kanuncu yayınlar yapıldığını dile getiren Dönmez, “Amma ne hikmetse Avrupa’daki bu krizi görmezden gelerek vatandaşımıza yapmış olduğumuz brifing çalışmalarını eleştiren çarpıtma yazılarını bazı basın organlarında görmekteyiz. Ayrımsız sefer daha altını çizerek anlatmak istiyorum; devletimiz filhakika bu konuda müstelzim destek ve teşviki dahi veriyor. Erke verimliliği alanında yapılan yatırımlar ortalama 5 sene süresince vurdumduymaz dönüyor. İster evinizde, gelişim yerinizde ve sanayi kuruluşlarında bir anda rastgele yerde kısa devamlı kavrayışsız devir sürelerini görüyoruz, ölçüyoruz. Bu kapsamda enerjiyi eli nimetli kullanma uygulamalarına ve çalışmalarına devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dönmez, kritik öneme haiz seçimin yapılacağı 2023 yılının Türkiye’nin yılı olacağını birlikte sözlerine ekledi.

Share: