Erkan Mebde: “Taliban İnancı ile Ilişkin Karşıt Bir Yanımız Yok’ Diyen Tıpkısı Idrak; Bu Hesap ile Ne Anayasası Ya”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Kafa, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın kullanılmamış temel önerisiyle ait “Hani Taliban inancı ile dayalı inatçı ayrımsız yanımız namevcut diyen aynı telakki. İşte bu hesap demin sarayından kanunuesasi nidaları atmaya başladı. Tamam yurttaşlarımıza soruyoruz. Bu iş ile ne anayasası evet. Memleketimizi bu arkaç getirenlerle hangi anayasayı tartışabiliriz, konuşabiliriz, değerlendirebiliriz. Türkiye’üstelik bakir bire bir anayasaya gerekseme var mıdır? Olur vardır. Eskimemiş temel yapmanın geçmiş şartı; saray iktidarına akıbet vermektir” dedi.

TİP Umumi Başkanı Erkan Temel, TBMM’bile basın toplantısı düzenleyerek gündeme ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu. Esas’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“ANIYORUM: 10 Teşrinievvel katliamında yitirdiğimiz tekmil yurttaşlarımızı saygıyla anıyorum. IŞİD barbarlarıyla ve altını çizerek söylüyoruz AKP’nin gözetimi ve izniyle gerçekleştirilen 10 Teşrinievvel katliamı bu ülkede barışa, kardeşliğe, AKP’siz bir gelecek umuduna alın girişilmiş tıpkı yabanlık suçudur. Bu âdemiyet suçunun bir tane failinin IŞİD’li barbarlar olmadığını, 7 Haziran sonrasındaki süreçte, ‘Ben, Binali Saika ve Patent Albayrak Cumhurbaşkanımızın bilgisi dahilinde üstünlük aldık’ diye niteleyerek itiraf fail yanlışlık işleri bakanı Soylu’nun açıklamalarından biliyoruz.

ANKARA’DAYDIM: 7 yıl önceki 10 Teşrinievvel haset ego üstelik dostlarım, kardeşlerim, yoldaşlarımla beraber Ankara’daydım. Bombalar patladığında insanlarımız kanlar içre yatarken devletin yaralılara müzaheret üzere değinmek hesabına yaralılara müzaheret etmeye çalışan bizlere saldırdığının tanığıyım. O günden beri nefes alıyorsam o gün yitirdiklerimizin hesabını iskandil etmek içindir. Bu ülkenin hazar isteyen çocukları katledilirken kırım sonrası gazla, copla saldıranlardan hesap iskandil etmek üzere yaşıyoruz. Bize bu acıları yaşatan, bu ülkede barışı ve umudu katletmeye çalışanlardan adisyon sormak için yaşıyoruz. Avukat kalkışmak talip o pırıl pırıl, yemyeşil gözlü çocuğun 9 yaşındaki Veysel Atılgan’ın ve nice insanımızın hesabını yoklamak amacıyla yaşıyoruz. Mutlak soracağız, mutlak hesaplaşacağız.

10 EKİM İLE HESAPLAŞMADAN YENİ BİR TÜRKİYE KURULAMAZ: 10 Ekim katliamı bizim kuşağımızın 1 Mayıs 1977’sidir. Silinmez ayrımsız yaradır. Ayrıksı yaraların devamı sonradaki faşizmin habercisidir. Eksiksiz bu nedenle hiçbir tartışmaya yer bırakmaksızın çok degaje anlatım ediyoruz; 10 Ilk Teşrin’in tekmil failleri ile hesaplaşmadan Türkiye’de ayrımsız helalleşme yaşanamaz. Bugün eskimemiş tıpkı Türkiye kurmaya soyunan ki varsa 10 Ilk Teşrin’in failleri ile sayışmak zorundadır. Bu memlekette tıpkı periyot doğruluk, ünsiyet, doğruluk gelecekse 10 Ilk Teşrin sorumlularının oturacağı vadi maznun sandalyeleridir. 10 Ilk Teşrin ile yüzleşmeden apayrı aynı çaremiz bulunmayan. On Paralık kimsenin saklanacak, bahane üretecek durumu namevcut. Kaçınan, müsaade vermeyeceğiz. 10 Teşrinievvel ile hesaplaşmadan yeni tıpkısı Türkiye kurulamaz. Tığ al çizgimizi buradan çekiyoruz.

AKP- MHP FAŞİZMİNİ TARİHİN ÇÖPLÜĞÜNE BÜTÜN BİRLİKTE ATIF İRADEMİZİ İFADE EDİYORUM: HDP Iğdır Milletvekilleri Sevgili Sakim arkadaşımız AKP’nin polisi aracılığıyla yerlerde sürüklenerek zedelenmek edildi, ayağı kırıldı. Ayrımsız milletvekilinin yüzbinlerce yurttaşımızın iradesini künde eden bir milletvekilinin zedelenmek edilmesi, ayağının kırılması adlı adınca faşizmdir. Bizim bunu iptal etmek, bu faşizmi yenmek dışında bire bir çaremiz bulunmayan. Buradan bir kat daha Sayın Habip Yarım’e eski olsun dileklerimizi iletiyoruz. AKP-MHP faşizmini tarihin çöplüğüne bilcümle birlikte yöneltme irademizi anlatım ediyoruz. Umum kanunsuzlukların, acıların hesabını hep gelişigüzel soracağız.

2 MİLYONU AŞKIN BALA İŞÇİ VAR: Ülkemiz adaletsizlikler içre. Bilcümle bu adaletsizlikler içinde içtimai cinslik eşitsizliğinin hâkimiyet sürdüğü bir dünyaya gözlerini açmış ve fırsat eşitsizliği ile mücadele eden kız çocuklarının haset bugün. Ülkemizde son verilere bakarak 720 bin; demokratik kitle örgütlenin verilerine bakarak 2 milyonu aşkın çocuk iştirakçi var. Bugün buradan Gamze Çevirici’ı uyarmak isteriz. Ankara’da benzeri lise öğrencisiydi. 17 yaşındaydı. 2020 yılında hisse senedi görüşmesine gittiği tıpkısı otelin 5’inci katından sözde intihar ederek hayatını kaybettiği kayıtlara geçti. Zaman duruşması var. Gamze Anahtar amacıyla kız kardeşleri hak istiyor. Çocuk işçiliği, fakirlik Gamze Şalter’ın intihar süsü verilen cinayetinin somutlaştığı bir örnektir. ya dahi 16 yaşında çarkıt nişanlısı eliyle boğazı kesilen Sıla Şentürk’ü hatırlıyor musunuz? ya dahi ‘Anne hangi peki ölme’ diyen 10 yaşındaki Emine Bulut’un kızını? evet dahi Rabia Naz’ı, Ceylan Önkol’u, Aladağ’bile yanarak birey veren, adını dahi bilmediğimiz 11 kız çocuğunu uyarmak istiyoruz.

TÜRKİYE, ÇOCUK İSTİSMARINDA MAATTEESSÜF DÜNYA’DA 3’ÜNCÜ: TÜİK’in 2016’daki verilerine göre; Türkiye’birlikte çocuk istismarları ile ilgili sevgili sayısı akıbet 10 yılda 3 hatim kalık. Bu nedenle Türe Bakanlığı çıktı yavru istismarına yönelik verileri üstelik paylaşmıyor. Son 20 yılda evlendirilen kız çocukları sayısı yüzbinleri önceki. 700 binin üzerinde. Türkiye genelinde ortaöğretim çağındaki seçme beniz kız çocuğundan yemeden içmeden 70’i okula gidebiliyor. Alelhusus Van, Muş gibi illerde yüzded 40’lara sakıt bir orandan bahsediyoruz. İnsan Hakları Derneği’nin raporuna bakarak; Türkiye maalesef bala istismarında dünyada 3’üncü tam. Elan stabil haddinden fazla kat sayı verebiliriz. Camekân Kadıgil, 4 ayrı bakanlığa istifham önergelerini verdi. Çocukların illet örgün öğreniminde düzlük almadığını sorduk. Mehtaplı diye okula gidemeyen çocukların peşine düşüyor musunuz diye sorduk. 9 ay gizlenen bu gebeliklerde amme görevlilerinin suçu namevcut mu diyerek sorduk… On Paralık yanıt yok.

9 YAŞINDAKİ ÇOCUĞUN EVLENEBİLECEĞİNİ BUYURAN BİR ZİHNİYET İLE KARŞI KARŞIYAYIZ: Okuldan uzakta işlemez olmak zorunda bırakılan 86 bin kız çocuğunu gören bulunmayan. Çocuğun rızası kavramını siyasal İslam literatürüne kazandıran Doğruluk Bakanı tekrar, yeniden tıpkısı makama oturtulmuş durumda. 9 yaşındaki çocuğun evlenebileceğini, çocuk doğurabileceğini buyuran, fetvalar yayınlayan tıpkı mantalite ile cebin karşıyayız. Hani Taliban fideist ile dayalı damarlı aynı yanımız yok diyen tıpkısı mantalite. İşte bu iş demincek sarayından kanunuesasi nidaları atmaya başladı. Kül yurttaşlarımıza soruyoruz. Bu ufuk ile hangi anayasası evet. Memleketimizi bu hale getirenlerle hangi anayasayı tartışabiliriz, konuşabiliriz, değerlendirebiliriz.

YENİ KANUNUESASI YAPMANIN İLK ŞARTI, SARAY İKTİDARINA SERENCAM VERMEKTİR: Türkiye’üstelik yıpranmamış bire bir anayasaya gerekseme var mıdır? Tamam vardır. Eskimemiş kanunuesasi yapmanın ilk şartı; saray iktidarına akıbet vermektir. Bol keseden atışlar başladı. Sanki eş hakları, neymiş kadının özgürleşmesi… Bu iktidarın yeryüzü tipik özelliklerinden benzeri tanesinin karı düşmanlığı olduğunu on paralık aklımızdan çıkartmamamız gerekiyor. Bunların tüm derdi laiklik. Laikliği bütünüyle ortadan yolmak için ellerine güzeşte her fırsatı kullanmaya çalışıyorlar. Dertleri kendilerine benzemeyenler. Dertleri 20 yıldır kendilerine benzetemedikleri. Dertleri bunlara tasdik olmayanlar, direnenler, üzeri eğmeyenler.

20 YILDIR HAYATLARINI SEÇME BÖLÜM CEHENNEME ÇEVİRDİKLERİ GENÇLERLE BULUŞTUKLARINI İLAN EDİYORLAR: Sanki tıpkısı Alevi açılımı… Aleviler, Ekin ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bir kat yoluyla kumar edileceklermiş… Buradan Alevi yurttaşlara haykırmak istiyorum; tablo o kadar açık kim. Bu siyasal İslamcı iktidar, seçme döneminde Alevileri kendisine munsap süsü yapmaya değişmeyen vermiş. Alevilere tek vaatlerinin bu olduğunu da anlamış olduk. Amma aynı bütün kendisine sarayı intihap paniğinin sarmış olduğunu dikkatle izliyoruz. 20 yıldır hayatlarını herhangi bir dönme cehenneme çevirdikleri gençlerle buluştuklarını ilan ediyorlar. Bakıyoruz toplantıya; kinci ve müslüman nesil oluşturmaya ahdedenlerle buluşulmuş. Hani şu kızıllık şekeri yalayıp kendi hoşur çeteleri ile etrafa gösteriş kesen, kamunun kaynakları ile fonladıkları TÜGVA’nın düzenlediği bir etkinlikten bahsediyoruz. Gençlerle buluşabilecekleri yegâne yerin TÜGVA etkinlikleri olması serencam kademe önemlidir. Bu ülkede tıpkı koşut yapı inşa ederek devletin cümle kademelerinde kadrolaşma hareketinin karargahı haline mevrut tıpkı yapıdan bahsediyoruz. TÜGVA etkinliklerinde konuşan Recep Tayyip Erdoğan ile Türki Olimpiyatları’nda mütekellim Recep Tayyip Erdoğan beyninde hiçbir ayırt yoktur.

SANSÜR YASASINI GEÇİRMEYE ÇALIŞIYORLAR: Çoluk Çocuk senin biletini filan istemiyor; çoluk çocuk senin biletini kesiyor Tayyip Erdoğan. Hem dahi bu anca bir bilet ki gidiş, gün değil; bir tane yan bilet. Gidişin olacak dönüşün mümteni. Gençlerin hayatını zindana çeviren kudret, Meclis’te dezenformasyon yasası dile pazarladıkları sansür yasasını geçirmeye çalışıyor. AKP, saray rejimi bütün düzenini geçersizlik, adaletsizlik ve domates dolması konusunda kurduğu için gerçeklere tahammülsüz tıpkısı iktidardır. Yandaş resülmal grupları ile televizyonları, gazeteleri bütünüyle ele geçirdiler, olmadı. Ayrımsız avuç kalan karşıt basın kitap organlarına para cezaları, mantinota cezaları verdiler. O dahi olmadı. Fiziki yük karışma seçme nev baskıyı uyguladılar. Tutmadı. Içtimai medyayı murakabe etmek amacıyla trilyonlarca dünyalık harcayıp trol orduları oluşturdular. Tekrar olmadı. Şimdi internet haberciliğini kontrol altına kabul etmek, elan önemlisi halkın gerçekleri gelir ve ifşa hürriyetini ellerinden kabul etmek istiyorlar… 1 yıldan 3 yıla büyüklüğünde kodes cezası alabilecekmiş. Bundan elan absürt ayrımsız bağlam yazılamazdı. AKP öz kendiyle yarışıyor.”

Share: