Ersin Tatar: Kimesne patırtı istemez, herkesin çok kaybı peki

DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, ” Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gerekli takviyeleri yapacağız” açıklamasından periferi teşekkür fail Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Reisicumhur Ersin Tatar, “Mevlüt Çavuşoğlu, ‘Misli aynı öz olursa, biz üstelik özlük alacağımız tedbirlerle karşılık vereceğiz’ diyerek ‘Denge kuracağız’ diyor. Kimesne çatışma istemez. Burada herkesin çok kaybı peki. Ancak onların attığı adımlara denk, katiyetle aynı adımın atılmasının mesajının birlikte verilmesini karşı tarafın değerlendireceğini umuyorum” dedi.

Bursa’nın İznik ilçesinde planlı 4’üncü Dünya Göçer Oyunları’nın açılışına katılmak üzere geri kente gelen KKTC Reisicumhur Ersin Tatar, Arsıulusal İlişkiler alanında ‘Fahri doktora’ unvanını ahzetmek üzere Bursa Uludağ Üniversitesi’ne geldi. Rektörlük binasında düzenlenen törene Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz Gemisi, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Törende konuşan Öncül, “Mayıs 2002 tarihinde KKTC’nin müessis Cumhur Reisi rahmetlik Rauf Denktaş’a bile bu darülfünun bir gönüllü öz saygı doktorası unvanı vermişti. Biz ikinci olarak zatıalinizle bunu gerçekleştirmiş olduk. Bizim daha geniş salonlarımız var. Oralarda bile yapabilirdik. Fakat böyle sembolik tıpkısı anlamı olması hasebiyle, aynı tarihi anlamı olması anlamında bu mütevazı salonda yapmayı tercih ettik” dedi.

‘ARTIK KIBRIS’TA FEDERAL BİR ANLAŞMANIN ZAMANI GERİDE KALMIŞTIR’Rektör Prof. Dr. Kılavuz’un konuşmasının arkası sıra Tatar’a ‘Fahri Doktora’ unvanı verildi. Ersin Tatar törenin peşi sıra katılımcılara ‘Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Şarki Akdeniz’deki Stratejik Önemi’ konulu konferans verdi. Konferansın peşi sıra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tatar, Kıbrıs Türk halkının, iri Türk milletinin kopmaz benzeri parçası olduğunu belirterek şunları söyledi: “Imdi Kıbrıs’ta federal tıpkı anlaşmanın zamanı geride kalmıştır. Orada yapılan mücadelelerde, Kıbrıs Türk tarafı ile Türkiye her antlaşma gani niyetini ortaya koymuştur. Fakat Rum aracılığıyla mebzul niyetin karşılığı görülmeyince yeni siyasetin dönemi başlamıştır. Şu anda yürütmekte olduğumuz politika, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla, o üstelik 20 Ilkgüz 2022’da yaptığı tarihi konuşmasında ‘Artık Kıbrıs’taki Türklere ambargo, yalıtım ve bazen kısıtlamalarla zulmü sona erdiriniz. Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni resmi tanıyınız’ çağrısında bulunması bizleri onurlandırmıştır. Kendilerine haddinden fazla teşekkürname ediyoruz.  Bizim yolumuz, elbette Maşrık Akdeniz’deki Türk devletinin güçlendirilmesiyle hem kişi milli varlığımızı sürdürebilmek hem da Türkiye’nin garantörlüğünde kimi tehlikeleri da ayn önünde bulundurarak Türk askerinin caydırıcı okkalı yerine Kıbrıs’ta kalması bizler amacıyla çokça önemlidir. Bunu bilcümle arsıulusal toplumla paylaşıyoruz. Kıbrıs’ta 60 yıldır var olan iki ayrı azamet kendisine yaşaması, bütün Türklük dünyası amacıyla bile çok önemlidir. Türk Devletler Teşkilatında yerimizi almamız ve Maşrık Akdeniz’deki yer munsap noktada aynı Türk devleti temsilcisi kalkışmak bizim bildirme balaban temennimizdir. Bu yönden üstelik müspet adımlar atılacağına inanıyorum.”‘BAŞKA OYUNLAR OYNANIYORSA, ONLARIN BİLECEĞİ İŞ’Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, “Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne lüzumlu takviyeleri yapacağız” açıklamasından çevre teşekkür fail Tatar, şöyle devam etti:

“Kıbrıs’ta yıllardan beridir bir mütareke vardır. 1974’ten ahir süreçte, bu mütareke muvaffakiyet ile sürdürülmüştür. Şunu üstelik tavzih etmek istiyorum. O zamanın başbakanı merhum Bülent Ecevit, Kıbrıs Hazar Harekatı’nı gerçekleştirirken, bilcümle dünyaya verdiği tasavvur, ‘Sulh amacıyla Kıbrıs’a gidiyoruz’ oldu. 1974’ten öncesi bütün çatışmalar olmuştur. Bu çatışmalarda balaban vaziyetler yaşandı. Haddinden Fazla acılar çekildi. Siktirici hem Türk halkı hem üstelik Rum halkı, kimi çatışmalara koparmak zorunda kaldı. 1974 Barış Harekatı’ndan sonra 48 yıldır Kıbrıs’ta kimsenin burnu de kanamamıştır. Nedeniyle Kıbrıs’ta apayrı bire bir oyuna geliyorlarsa, başka tıpkısı oyunlar oynanıyorsa, bu onların bileceği iştir. Amma Türkiye’ye Kıbrıs adasının garantörü namına, bizim anavatanımız olarak seçme ahit Kıbrıs Türk halkının beraberinde olduklarını söylemektedirler. Türkiye, Şark Akdeniz’deki hidrokarbür arayışları, gerekse haklarımızın ve hukuklarımızın korunmasında, icap gökçe vatandaki pozisyonumuzun korunmasında, değme tür eke olan konuları sonuna kadar savunmaktadır. Bir zamanda Kıbrıs Türk halkının zat duygusal güvenliğinin korunmasında kararlı olduğunu Çavuşoğlu bir kere elan duyurmuştur. Çavuşoğlu, ‘Misli bire bir husus olursa, bizde kendi alacağımız tedbirlerle yanıt vereceğiz’ diyerek ‘Denge kuracağız’ diyor. Kimse arbede istemez. Burada herkesin çokça kaybı peki. Fakat onların attığı adımlara denk, katiyetle bire bir adımın atılmasının mesajının da verilmesi alın tarafın değerlendireceğini umuyorum.”

Share: