Rize’de ekol bahçesinden sefer geçmesi sorunu 44 sene sonra çözüldü

Rize’nin Ardeşen ilçesinde 44 yıldır kamulaştırma sorunu nedeniyle ekol bahçesinden geçen el, arazi sahiplerinin ikna edilmesinin peşi sıra ulaşıma kapatıldı.

İlçenin Fırtına Mahallesi’nde 1978’birlikte hayırseverler marifetiyle bağışlanan 12 dönüm konusunda, Ardeşen Çok Programlı Rum Lisesi düz yazı edildi.

Aynı dönemde, Ardeşen Belediyesince bölgede ulaşımı kolaylaştırmak için imar düzenlemesine gidilerek Saika Beyazıt Caddesi yapılması planlandı. Ekol inşaatı tamamlanıncaya kadar muvasala vatandaşların arazisinden sağlandı.

Okul inşaatı tamamlanınca yolun bir bölümü ekol bahçesinden geçti. Yer sahiplerinden bazıları, okulun aut bölümünde yapılması planlanan kullanılmamış yolun topraklarından geçmesine cevaz etmeyince da mahalle sakinlerinin bire bir kısmı evlerine, araçlarıyla okul bahçesinden geçerek yayılmak durumunda kaldı.

Yaklaşık 20 sene önceki Ardeşen Mesleksel ve Beceri Küçük Asya Lisesine dönüştürülen okulun yöneticileri, 44 yıldır devam fail sorunun çözümü üzere İlçe Milli Yetişek Müdürlüğü gözetiminde belediyeye arzuhâl verdi.

Ardeşen Belediyesi ekipleri, 4 dirilik ile görüşerek arazilerinin yola kalacak bölümünü rızaen ayrılma etmelerini sağladı.

Yazışmaların ardından ekol bahçesinden güzeşte yolun güzergahı baştan belirlenerek tıpkı müddet ilk çalışmalara başlandı.

Mevlana ile Gazali caddelerini birbirine bağlayacak güzergah trafiğe açıldığında, yolu kullanacak sürücülerin erişim mesafesi 1,5 kilometre kısalacak. Icraat dolayısıyla kat güzergahından sökülen 15 çam fidanı ise okulun etrafına dikildi.

“Yolla birlikte okulların bağlantısı, şehirle bağlantısı kolaylaşmış oldu”

Ardeşen Şehremini Avni Kahya, AA muhabirine, zoru başardıkları üzere afiyet aldıklarını söyledi.

Yolun açılması üzere yerey sahiplerinin ve okul müdürünün çok destek verdiğini belirten Kahya, “Bütün alay malay benzeri işi canı ilgiyle istediğinizde serencam birlikte fena hâlde oluyor. Posta açılması başladı, inşallah hedefimiz sonunu aktarmak. Apayrı 30 yıldır açılmayan yolları de açtık ama bu okullar bölgesi olduğu üzere imdi çocuklarımızı ve insanımızı ilgilendiriyor. Buradan yolun sanayi bağlantısı olacak, çokça balaban tıpkısı el.” dedi.

Yolun açılmasıyla okulun şehre bağlantısının de kısalacağını anlatan Kahya, “Bölgede üç ekol var ve okullar arasında bağlantı yok. Yolla gelişigüzel okulların bağlantısı, şehirle bağlantısı kolaylaşmış oldu. Posta olarak imarda vardı, uygulaması şu anda yapılıyor.” diyerek konuştu.

Kahya, icraat dolayısıyla sökülen çam ağaçlarının dahi okulun etrafına dikildiğine dikkati çekerek, “Herkesin yüzü gülüyor. Öğrenciler kıvançlı, müdür, milli terbiye, kaza kıvançlı, tığ memnunuz. Söylemek kim domuzuna bire bir husus yapılmış.” ifadelerini kullandı.

Ardeşen Mesleki Teknik ve Rum Lisesi 11’inci sınıf öğrencisi Ömer Özdemir bile “Arabalar bu yol üzerinden, ekol içinden geçiyordu. Bizim amacıyla bile tıpkı tehditti. Sonunda kere çalışması başlatıldı, mutluyuz. Arabalar geçince türap oluyordu. Demin ekol bahçesi ağız ağıza bize kalacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Arabamla okulun içinden gidip geliyordum”

Arazisinden 4 dönümü okul ve yola bağışlayan Mehabetli Dilek Havari, okulun ince yıllar geçmiş açıldığını, yolun ise yıllardır açılamadığını söyledi.

Çalışma yardımıyla caddenin karşıdan karşıya açılacağını tamlayan Koruyucu, “Ara Sıra engel olan şahıslar vardı, çözüldü. Sadece girişte 2 metre var. Sanırım temerrüt etti, vermedi. Kez, 10 metre hesabına 7 metre genişliğe düşürüldü.” dedi.

Caddenin karşısındaki bazen evlerin namına ilgilendiren olduğunu vurgulayan Havari, şöyle devam etti:

“Arabamla okulun içinden gidip geliyordum. Kâm ettim, yalvardım. Bura çay bahçesiydi. Ekol kurulurken 800 metrekare kalmıştı, izin ettik. Yeniden arazimden 4-5 metre gidecek. Meslek bahçesinden misil evet mu? Imkânsız amma maalesef bugüne kadar izin edildi. Ekol müdürümüz Mustafa mir çalıştı, çabaladı. Bu sefer açıldığı zaman Londra asfaltı gibi yolumuz olacak Cenabıhak yıldız ederse.”

Share: