KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Bursa’da gönüllü doktora töreninde konuştu Açıklaması

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, ABD’nin Cenup Kıbrıs Küçük Asya Yönetimi’hangi yönelik silah ambargosunu kaldırmasına ilgili, “Kimse ayrımsız arbede istemez. Kimse böyle tıpkısı şeyin olmasını istemez. Zira burada herkesin çok kaybı evet. Fakat onların attığı adımlara eşit katiyen adımların atılması, tabii bunun mesajının bile verilmesini alın canip herhalde değerlendirir.” dedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Senatosunca KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’a uluslararası ilişkiler alanında “gönüllü doktora” unvanı verildi. Güllabi Uzman Onbaşı Sinan Yaylı Araba Salonu’ndaki planlı törende Tatar’a cübbe giydirilerek gönüllü doktora diploması ve belgesi ikram edildi.

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Şark Akdeniz’deki Önemi” antetli açılış dersini veren Tatar, “Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tıpkı vatan toprağıdır. Bu yurt toprağında Kıbrıs Türk halkının kendi dinamikleriyle özgürlüğü, hürriyetiyle yaşayabilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin oradaki garantörlüğünün devamı, Türk askerinin bile orada caydırıcı tıpkısı tehlikeli adına kalması elzem çizgilerimizdir. Bunu hep dünyaya haykırıyoruz, paylaşıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, New York ziyareti öncesinde sâdır bire bir haberi hatırlatarak, şöyle devam etti:

“Cenup Kıbrıs, Ukrayna Savaşı zımnında Batı dünyasıyla akım ettiğinden muhit ve bazı karaca para tezkiye olaylarında, ki bu konuda birlikte çok ünlüdürler, tekrar Amerika’nın direktifleri doğrultusunda akıntı etmeye başladıklarından çevre zırh ambargosunun kalktığı yani henüz aşkın silah alabilirler noktasında Sayın Çavuşoğlu’nun bire bir açıklaması vardı. Tabiatıyla ki Türkiye Cumhuriyeti üstelik buna seyirci kalmayacak. Eğer onlar silahları artırırlarsa tığ da silahları artıracağız. Bu tabiatıyla Kıbrıs üzere çok doğru bire bir husus olamaz. Bundan Sonra onu dahi onlar düşünsün. Ancak netice bakımından Kıbrıs meselesi bilcümle gündemde.”

Tatar, Kıbrıs meselesinin konuşarak makul noktaya gelebilmesinin önemine işaret ederek, bu bölgede, Gün Doğusu Akdeniz’üstelik hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem KKTC’nin çokça muhteşem tıpkısı statüye geldiğini, bunun korunması gerektiğini anlattı. Tatar, “Bu uğurda hep Anadolu’bile Türkiye’nin her gittiğim bölgelerinde gördüğüm sargı ve alakadan kıran hepinize samimi teşekkür girmek istiyorum.” dedi.

Türkiye’nin garantörlüğü ve Türk Devletleri Teşkilatı

Ersin Tatar, törenin peşi sıra basın mensuplarına yaptığı açıklamada ise KKTC’nin, Türk halkının ve şişman Türk milletinin kopmaz tıpkı parçası olduğunu vurguladı.

Kıbrıs’ta federal temelinde tıpkısı anlaşmanın zamanının çoktan geçtiğini anlatan Tatar, şöyle konuştu:

“Orada yapılan mücadelelerde Kıbrıs Türk tarafıyla Türkiye Cumhuriyeti gelişigüzel antlaşma iyi niyetini ortaya koymuş ama Rum aracılığıyla, Rum-Yunan ikilisinden, o ongun niyetin karşılığını görmeyince daha çok eskimemiş siyasetin dönemi başlamış. 20 Eylül’de New York’ta sabık hafta yaptığı o tarihi konuşmasında ‘Çıktı Kıbrıs’taki Türklere ambargo, elektrik ve kimi kısıtlamalarda zulmü sona erdiriniz. Bu şartlar ve bazen arsıulusal camianın özlük evrensel değerlerine menfi sakıt bir uygulamadır ve artık Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni resmi namına tanıyınız.’ çağrısında mevcut Sayın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tekrar teşekkürlerimi göstermek istiyorum. Bizim yolumuz tabiatıyla Şarki Akdeniz’deki Türk devletinin güçlendirilmesiyle hem kişi milli varlığımızı sürdürebilmek hem üstelik benzeri zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin hem garantörlüğünde hem birlikte Kıbrıs’ta ileride muhtelif bazı tehlikeleri olabilecek kimi süreçleri derpiş etmek aracılığıyla Türk askerinin caydırıcı kısık adına Kıbrıs’ta kalması bizler için çokça önemlidir. Kıbrıs Türk halkı için elzem olan Maşrık Akdeniz’in bu kritik bölgesinde Türk askerinin varlığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin garantörlüğüdür.”

Tatar, Kıbrıs’ta 60 yıldır var olan iki ayrı devletin ve kuzeydeki devletin tıpkısı Türk devleti yerine yaşamasının bilcümle Türk dünyası üzere da eke olduğuna işaret etti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “Akıbet yıllarda Türk Devletleri Teşkilatının yeniden avlu bulmasıyla, örgütlenmesiyle mecmu Türk devletlerinin aynı yapı altında öz ekonomik, kişi siyasi, zat firez ve varlıklarını sürdürmesi amacıyla hisse senedi birliğinin ortamında kesinlikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bile var olması gerekmektedir. Türk Devletleri Teşkilatında yerimizi almamız ve Doğu Akdeniz’deki yeryüzü ağız noktada bir Türk devleti yerine Türk Devleti Teşkilatında oradaki temsilcisi kalkmak ve ona bakarak icap hesaplı icap kültürel gelişigüzel tür faaliyetlerde tıpkı arada tevessül etmek yer nazik temelimiz ve dileğimizdir.” ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun açıklamaları

Benzeri gazeteci, Cumhur Reisi Tatar’a, ABD’nin Güney Kıbrıs Küçük Asya Yönetimi’ne yönelik cebe ambargosunu kaldırmasına ait Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Kıbrıs Türkü’nü arkalamak için oraya henüz çok kısık göndereceğiz ve zırh olarak dahi ne ihtiyacı varsa onları bile karşılayacağız.” sözlerini hatırlattı.

Bu sözlerinden yağlık Çavuşoğlu’na teşekkürname eden Tatar, “Benzeri misil Kıbrıs’ta yıllardan beri birlikte bir ateşkes vardır. 1974’ten sonraki süreçte bu ateşkesi başarıyla sürdürmüştür. Sayın rahmetlik o zamanın Başbakanı Bülent Ecevit, Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirirken bütün dünyaya verdiği mesajda ‘Biz temel bakımından Kıbrıs’a hazar üzere gidiyoruz.’ demiştir. Kıbrıs’ta bütün 1974’ten öncesi çatışmalar olmuştur. Bu çatışmalarda balaban hâller yaşandı. Haddinden Fazla acılar çekildi. Hem Türk halkı hem Anadolu halkı tabii birtakım çatışmalarda teessürat yaşadı.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Tatar, 1974 Kıbrıs Hazar Harekatı ile Kıbrıs’a barışın geldiğini ve 48 yıldır sükunet ortamının yaşandığını tabir ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kıbrıs’ta şayet başka bir oyuna giriyorlarsa, eksantrik tıpkısı oyunlar oynanıyorsa o onların bileceği iştir ama Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs Adası’nın garantörü olarak, bizim anne vatanımız adına seçme ant Kıbrıs Türk halkının beraberinde olduklarını söylemektedirler. Lazım Cumhurbaşkanımız gerek Sayın Fuat Oktay gerek Sayın Çavuşoğlu lüzum Hulusi Akar’la bilcümle bu değerlendirmelerde Türkiye seçkin ant Kıbrıs Türk halkının yanındadır. Türkiye, Şarki Akdeniz’deki ister hidrokarbür arayışları gerek Gün Doğusu Akdeniz’deki haklarımızın, hukuklarımızın korunmasında ister Gökçe Vatan’daki pozisyonumuz lüzumlu hava sahasında rastgele nev memleketimiz için, ulusumuz için balaban olan birtakım olayları sonuna kadar savunmakta ve aynı zamanda Kıbrıs Türk halkının özlük can güvenliğini korumakta azimli ve bu konuda birlikte tek şüphenin olmadığını Sayın Çavuşoğlu benzeri kez elan duyurmuştur. Çünkü diyor kim ‘Orada misli bire bir husus olursa tığ birlikte o misliye kendi alacağımız tedbirlerle karşılık vereceğiz. Orada benzeri angarya kuracağız.’ Kimesne ayrımsız çatışma istemez. Kimesne hakeza aynı şeyin olmasını istemez. Zira burada herkesin haddinden fazla kaybı peki. Fakat onların attığı adımlara eşit muhakkak adımların atılması, bittabi bunun mesajının da verilmesini karşı yan herhalde değerlendirir.”Share: