Fırat Kalkınma Ajansı’ndan istihdam seferberliği

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), TRB1 bölgesindeki etkisiz eş ve gençlerin istihdama katılımlarını bulmak amacıyla, Mesleksel Terbiye ve İstihdam seferberliği başlatıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda cıvıltı gösteren Fırat Kalkınma Ajansı’nın yararlanıcı, Faaliyet ve Içtimai Asayiş Bakanlığı SUTAŞ ve Finansal Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın inikat makamı olduğu çalışmayla istihdam üzere emek başlatıldı.

İstihdam, Eğitim Bilimi ve Toplumsal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı (İESP SOP) dahilinde Avrupa Birliği vasıtasıyla desteklenen “TRB1 Bölgesindeki Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu” operasyonu çerçevesinde, eş ve gençlerin istihdama katılımının sağlanmasına yönelik planlı mesleki yetişek kursları üzere başvurular alınmaya başlandı.

FKA’nın mesai alanındaki Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’deki aylak kadınlar ile gençlerin gelişim gücü piyasasına dahil olmalarını temin etmek ve mesleki becerilerini tasarruf etmek amacıyla geliştirilen mesleksel eğitimler Avrupa standartlarında hem kuramsal hem da kılgılı adına verilecek.

Programlardan yararlanan her bireyin eksiksiz yönleriyle iş hayatına girmeye hazır kuzuluk getirilmesi için katılımcılara mesleki eğitimlerin birlikte teknik ihya eğitimleri, aç kariyer danışmanlığı ve ruhsal danışmanlık hizmetleri üstelik sağlanacak.

Eğitim programlarına katılarak, programları başarıyla bitiren kursiyerlerin MYK Mesleki Ehliyet Belgesi ve Europass Şehadetname Eki Belgesi alma hakkını elde edeceği mesleki eğitimlerin böylece kursiyerlerin iş bulma ve işe akort sürecine bile bindi verilecek. Genel keyif sigortası primleri veya aksiyon kazası çığır hastalığı sigorta primlerinin ödeneceği eğitimler çerçevesinde kursiyerlerin muvasala, aşındırmak kabil diğer masrafları birlikte karşılanacak.

İş dünyasının beklentilerini karşılayacak iş gücünün yetişmesine yardım sağlayacak olan mesleki yetişek programları benzeri zamanda TRB1 bölgesindeki kadınların ve gençlerin iş ve patika sahibi olmalarına vesile sağlayacak.

Her ayrımsız ilde proje çerçevesinde yapılan gerekseme analizine ve gelen taleplere bakarak açılacak olan mesleki eğitimlere akmak isteyenler başvurularını proje web sitesi http://www.kadinvegencistihdam.org web sitesi üzerinden yapılabilecek. – MALATYA

Share: