Forma sanatının güzelliğini cami duvarlarında yaşatıyor

Tarz sanatının güzelliğini cami duvarlarında yaşatıyor

Fırçanın maneviyatına satı tıpkısı ömür

Yaş 57, 38 yıldır fırça elinden düşmüyor

KOCAELİ – Kocaeli’bile 38 yıldır cami duvarlarını nev işi suret sanatıyla bezeyen bezekçi Mahmut Zor, mesleğini şişman tıpkı cansiparane sürdürüyor. 100’den çok caminin duvarlarını form sanatıyla süsleyici Emekli, “Yaşım birçok olursa olsun gözüm gördükçe, dramatik tuttukça bu mesleğimi yapmaya bitmeme edeceğim” dedi.

Kocaeli’bile hareketli 57 yaşındaki nakkaş Mahmut Mütekait, 38 yıldır tür işi model sanatıyla camilerin çöz süslemelerini yapıyor. Mesleğiyle 19 yaşında tanışan Zor, gailesiz yaşından itibaren camilerin, mescitlerin duvarlarını nazik benzeri aşkla adeta dantel kadar işliyor. 38 yıldır 100’den aşkın camiyi çeşit işi hat sanatıyla bezeyen zanaatkar, mesleğini cansiparane sürdürüyor.

“Hattatın eserini duvara aktarıyoruz”

Bugünlerde Taşmak ilçesinde bulunan Padişah Cet Mescidinde çalışmalarına devam fail Mahmut Tekaüt, “Esame-ül Hüsna yazısının hattatı Mahmut Delicesine hocadır. Benim yaptığım işin adı kalemkarlık, ayrımsız zamanda bezekçi yerine birlikte anlatım ediliyor. Kusurlu namına hattat de deniliyor. Hattat, yazının kalıbını yazan zanaatkardır, tığ ise hattatın eserini duvara aktarıyoruz” dedi.

“Gözüm gördükçe, dram tuttukça bu mesleğimi yapmaya devam edeceğim”

Mesleğine 1984 yılında büyük bir merakla başladığını belirten Zor, “Çıraklıkla başladım. O günden beri bile fırça elimden düşmedi. 38 yıldır bu meslekteyim ve 100’den çok camide çalıştım. İlk başladığımda 19 yaşında imam dil cambazı lisesi sonuç sınıftaydım. İçinde bulunduğumuz bu hoşur mescitte 2 buçuk aydır çalışıyorum. Kâh insanlar mescide ya birlikte camilere gelince bu yaptıklarımızı yapıştırma zannediyorlarmış, elle yaptığımızı öğrenince haddinden fazla şaşırıyorlar. Çok ant kayran, sabır gerektiren bir hisse senedi. Yaşım birçok olursa olsun gözüm gördükçe, dram tuttukça bu mesleğimi yapmaya devam edeceğim. Cenab-ı Adalet lütfederse gözüm ve yaslı akva olursa yine yaparım. Sanatın, insanı kendini dinleme ve kendini tanıma fırsatı veren tıpkısı imkan olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Share: