Giresun’da çöp yığınlarından sızan atılmış su sonucu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Cengiz Varol görevden makbuz

Görele’nin Çavuşlu beldesinde 10 yıl önce faaliyete güzeşte ve kentin yanında belde bölgelerden üstelik depolama yapılan Çavuşlu Merhametsizce Atık Giderilmiş Tesisi’ndeki çöplerden çevreye atık akarsu sızdığı belirlendi. Yöre halkı, 2021’dahi tesiste depolanan çöplerin atık sularının Karadeniz’e boşalma edildiği, atılan suların içmece suyuna ve dereye karışarak balık ölümlerine bozukluk olduğu, doğaya ve koca sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle ‘ÇED olumlu’ raporunun bozma edilmesi ve tesisin kapatılması üzere Cıvıl Cıvıl 2’nci İdare Mahkemesi’ne sevgili açtı. Bilirkişi raporuna bakarak, tesisin yaşam alanları ve su kaynaklarının yakınında olduğunun tespitiyle murafaa, ÇED raporunu bozma ederken kapatılması başvurusunu ise reddetti.

‘KARAR UYGULANSIN’ TALEBİ

Mıntıka halkı, tesisin kapatılması amacıyla bu kez Samsun Toprak İdare Mahkemesi’ne başvurup, Kargaşa 2’nci İdare Mahkemesi kararının iptalini istedi. Mahkeme, fikir birliğiyle tesisin faaliyetinin durdurulmasına karar verdi. Giresun Valiliği ile yapı yöneticilerine bildiri edilen ve kanuncu sürecin 29 Ağustos’ta dolmasına rağmen faaliyetin sürmesi üstüne Çavuşlu sakinleri, valiliğe kapatılmasına yönelik kararın uygulanması talebiyle arzuhâl verdi.

TESİSİN UĞRUNDA 4 DÖNEM BOYUNCA KAT TUTTULAR

Resmi başvurulara karşın tesisin faaliyetinin sürmesi üzerine dolay halkı, 28 Eylül’de merhametsizce atılan tesisinin girişini araçlarla kapatarak kere tutmaya başladı. İlçelerden gelen çöp kamyonlarının girişini durduran yöre halkının tepkisi konusunda uray başkanlarından oluşan astronomi, beldedekilerle görüşerek Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Alım ile kendilerini görüştürme sözü verdi. 4 aktarilma süren kat sona erdirildi. Eylemlerine sonuç veren kişileri temsilen oluşturulan astronomi, Ankara’da Nazır Çalım ile görüştü. Astronomi, tesisin çevreye ve eş sağlığına verdiği zararı anlatarak Icra Vekili Gelgel’dan murafaa kararının uygulanmasını istedi.

İL MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINDI, TESİS BILE KAPATILACAK

Çavuşlu Tiran Atılan Giderilmiş Tesisi ile ilişik hesaplı idari soruşturmada, Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Cengiz Varol görevden alındı. Vekâlet, ÇED raporunda yer düzlük yer koruma şartlarının sağlanması üzere Merhametsiz AtıkBertaraf Tesisi yöneticilerine 1 kamer müddet verdi.

“KANUNCU MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR”

Nazır Gelgel’u musahabe fail heyette kayran düz Çavuşlu Minval Mahallesi Muhtarı Muhik Hamzaoğlu, şu ifadeleri kullandı Sayın bakanımız bu zamana kadar tesisten gelen raporların aklık olduğunu, herhangi bir sorun olmadığını kendilerine ilettiklerini belirttiler. Tığ de haddinden fazla iri sıkıntılar olduğunu elimizdeki belge ve raporlarla birlikte sayın bakanımıza sunduk. Bakanımız 1 ay içerisinde tesisteki sıkıntıların çözülmemesi yerinde tesisin vekillik aracılığıyla kapatılacağını ve süreci strateji edeceğini tesisin sahibini arayarak şahsen belirtti. Daha sonra Giresun ve Kargaşa şehremaneti başkanlarını bakanlığa çağırma edecek ve yeni yerinin bulunarak Kargaşa ve Giresun’da eş bire bir bünye yapılması, yerinin bulunup inşaatının başlatılması hususunda ve Çavuşlu beldesinin içmece suyu sorununun çözülmesi için talimatları oldu. Tığ tesisin kapatılması amacıyla lazım mücadelemize bitmeme edeceğiz. Kanuni mücadelemiz zaten devam ediyor, duruşma kararlarını bekliyoruz. Konunun takipçisi olacağız.

Share: