Giresun’da tüketilebilen 45 çeşit mantar olduğu belirlendi

Giresun’bile yapılan araştırmada, farklı şekillerde tüketilebilen 45 cins mantar tayin edildi.

Atatürk Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi Müdürü, ekoturizm uzmanı Zekeriya Karakayalı ile Tarsus Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Eriştirme Hizmetleri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Eksiksizlik Enes, Giresun Üniversitesi Turizm Fakültesi Rekreasyon Yönetimi Bölümü Dr. Akademisyen Söz Kanca vasıtasıyla tabii ortamda yetişen mantarlar araştırıldı.

Araştırmaya ait “Giresun’da Natürel Namına Yetişen Yenilebilir Mantarların Gastronomik Değeri” mevzulu makale, Kalaba Üniversitesi Sosyal Ulum Araştırmaları Dergisi’nde yayımlandı.

Makalede, iklim genelinde yetişen tüketilebilen mantarlar ve bunlarla hazırlanan yemekler bile düz alıyor.

Karakayalı, AA muhabirine, Giresun mutfağında yenilebilir utangaç mantarların ne türlerinin tüketildiği ve yemeklerine ait araştırma yaptıklarını söyledi.

Çalışmada, yenilebilir görgüsüz mantarları bilici ve mutfaklarında kullanan görmüş geçirmiş kişilerle görüştüklerini anlatım eden Karakayalı, şu değerlendirmede bulundu:

“Giresun kalıp ile Bulancak, Keşap, Eynesil, Dereli, Yağlıdere, Şebinkarahisar ve Alucra ilçelerinde 23 can ile görülerek malumat toplandı. Araştırı sonucuna bakarak, Giresun’un kadimden mevrut yenilebilir yalan çeşitliğine ve aşındırmak kültürüne topluluk olduğu, ilde 18 aileye mensup 45 mantar türünün tüketildiği, mantarlardan köfte, sızgıt, kızartma, közleme, dible ve pilavdan oluşan çok çeşitli yemeklerin yapıldığı tespit edildi.”

Karakayalı, mantar hastalığı sezonunun april sonundan başlayarak kasımın ortalarına kadar sürdüğünü belirterek, çalışmayla Giresun’de bildirme aşkın mantar türü alim kişilerin ölçülü bölgelerdeki Dereli ve Yağlıdere ilçelerinde saha aldığı bilgisine ulaşıldığını vurguladı.

Giresun’un coğrafi ve iklim özellikleri nedeniyle zehirli ve zehirsiz çok sayıda mantara sülale sahipliği yaptığının altını çizen Karakayalı, “Alanda zehirli olmadığı halde zehirli addedilerek tüketilmeyen bir nice mantar türü olduğu görülmüştür. Literatürde tüketimi sakıncalı olduğu belirtilen ara sıra yalan türlerinin ise tüketildiği görüldü. Bu konuda yapılacak yetişek faaliyetleri, yörede mantar çeşitliliğinin korunmasını ve kullanımına ulama sağlayacaktır.” dedi.

Karakayalı, Giresun aş damı kültürünün aynı parçası olan bu mantarların de yapılacak ilmî çalışmalarla ortaya çıkarılması gerektiğine belen ederek, kentte yenilen yalan ve mantar yemekleri karşı sınırlı sayıda faaliyet bulunduğunu kaydetti.

Share: