Göçerlerin Munzur ve Mercan Balığı Dağları’ndan köylerine it canlı dönüşü başladı

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde küçükbaş hayvancılıkla uğraşan göçerler, havaların soğuduğu 3 bin rakımlı yaylalardan köylerine görünmek üzere dokuz canlı yolculuklarına başladı.

Serin havası, su kaynakları, yaylaları ve meralarıyla öne çıkan 1500 rakımlı kaza, seçme sene yüzlerce göçkün aileye sülale sahipliği yapıyor.

Yazları ilçedeki 3 bin rakımlı Munzur ve Mercan Balığı dağlarında nazil göçerler, havaların soğuduğu güz aylarında sürüleriyle yaylalardan inmeye başlıyor.

Zorlu yolculuğun sonunda Ovacık kaza merkezine ulaşan göçerler, burada belirli alanlarda otağ kurarak tıpkısı müddet mola veriyor.

Sürüleriyle kilometrelerce posta gidiyorlar

Sürüleriyle yola devam fail göçerler, kilometrelerce posta katettikten sonra Hozat, Mazgirt, Çemişgezek ve Pertek ilçelerindeki evet birlikte Elazığ’daki köylerine ulaşıyor.

Kışı bu bölgelerde nâkil göçerler, yaylada ürettikleri peynir, tereyağı ve kesik kadar ürünleri satarak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Göçerlerden Utku Beyazkuş, AA muhabirine, plato dönüşünde yaptıkları yolculuğun takatli geçtiğini söyledi.

Yaklaşık 10 gündür sürüsüyle kat yürüdüğünü rapor eden Beyazkuş, “Çemişgezek’e gidiyoruz ve kısaca 3-4 ahit sonradan köyümüze ulaşacağız. Yolculuğumuz sırasında aldanmaz ve boz ayılarla karşılaşıyoruz. Köpeklerimiz olmasa karışık hayvanları sürüye saldırıyor.” dedi.

“Geceleri da yolculuk yapıyoruz”

Yetiştirici Cengiz Çipo dahi yazları Çemişgezek’te havaların çok hamam olmasından ufuk Ovacık’taki yaylalara çıktığını anlattı.

Çipo, yaylalarda mesafe geçirmenin sevinçli ve boğuk yanlarını olduğunu belirterek, “Bazı yaylalara kez gitmiyor evet üstelik telefon çekmiyor. Tarih havanın hamam olması ve koyunların güzergahımızdaki toprak ile bahçelere engel vermemesi için geceleri dahi yolculuk yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ailesiyle yaylaya sâdır Azime Tuncel dahi genellikle peynir, kucak sağımı ve yemek pişirme gibi işlerle uğraştığını kaydetti.

Göçer Haydar Tuncel de yılın 12 ayı hayvanlarıyla ilgilenmek zorunda olduğunu anlatarak, “Hayvanlarımızdan henüz ongun verim almak amacıyla ilkbaharda yaylaya gidiyoruz. Munzur Dağları’nda 3 ay konakladıktan sonraları eylülde köyümüze gabi dönüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.



Share: