Saniye ninenin evindeki oda çocuklara terbiye yuvası oldu

Elazığ’ın Keban ilçesinde aktif 77 yaşındaki Saniye Belen, evinin bir odasını, henüz önce oğlunun kullandığı kadar ders çalışmaları üzere mahalledeki değişik çocuklara tahsis etti.

Keban ilçesinin Kalkar Mahallesi’nde canlı Saniye Şev, zamanında oğlunun kullandığı odayı, gelişigüzel öğüt çalışabilmeleri üzere komşularının çocuklarına ayırdı.

İlkokul arkadaşları Kesat Turan (11), Ihsan Elif Gedik (10) ve Yusuf Işıklı (9) birlikte ibret çalışmak için kullandıkları odayı henüz hayır ağıl ilam etmek için evden getirdikleri masa, iskemle, halı, minder üzere malzemeler ve bulabildikleri kitaplarla kütüphaneye dönüştürdü.

“Kardeşler Kütüphanesi” adını verdikleri odanın duvarlarını özlü sözler yazılı kağıtlar ve balonlarla süsleyen kollar, kurdukları kütüphaneyi, Saniye nineden müsaade alarak mahalledeki kül çocukların hizmetine sundu.

Yaklaşık 1 yıldır kurdukları kütüphanede birlikte pusula okuyup ders etkin çocukların bu davranışı, ilçe sakinlerinden takdir gördü.

Dallar kütüphanelerini arada bir mahallenin kedileriyle üstelik paylaşıyor. Anneler üstelik kütüphanede öğüt etkin çocuklara öz ve pasta ikramında bulunuyor.

Saniye Şev, AA muhabirine, çocukların eskiden oğlunun ders çalıştığı odayı kütüphaneye yöneltmek istediklerini söylediklerinde memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Çocukları çokça sevdiğini tamlayan Bayır, “Gelip burada ibret çalışıyorlar. Kollar, inşallah uslu ve başarılı, vatana millete müfit olurlar.” ifadelerini kullandı.

Çocuklardan Yoksulluk Turan evde bir tane ibret çalışırken sıkıldıklarını, kütüphaneye dönüştürdükleri odada arkadaşlarıyla ders çalıştığını anlattı.

Turan, “Burası yekpare çocukların betik okuyup ders çalışabileceği tıpkısı kütüphane oldu. Öğüt konularımızı yoklamak amacıyla bire bir bilgisayara gerekseme duyuyoruz. Elektronik Beyin almak amacıyla de bilcümle gelişigüzel mülk biriktiriyoruz, inşallah bunu de başaracağız.” diyerek, kütüphanelerini henüz ergonomik hale ifade etmek amacıyla ellerinden mevrut her şeyi yaptıklarını aktardı.

“Birlikte ibret çalışmayı seviyoruz”

Ödül Elif Gedik ise burada ders çalışmanın okula olumlu yansıdığını kaydederek, kütüphanelerini çokça sevdiklerini fakat yeteri kitapları olmadığı amacıyla tartı duyduklarını anlattı.

“Evde bir tane başımıza öğüt hizmet etmek çok sıkıcı geliyordu. Burada hep beraber olduğumuzdan muhit öğüt çalışmak çok daha tınlamalı geliyor, gelişigüzel ibret çalışmayı seviyoruz.” ifadelerini kullanan Kopukluk, arkadaşlarıyla katiyen sıkılmadıklarını belirtti.

Yusuf Entelektüel, Saniye nineyi çokça sevdiklerini, onun sayesinde öz kütüphaneleri olduğunu belirtti.

Hiranur Karaoğlu, Saniye ninenin ve arkadaşlarının sayesinde mahallelerinde kül çocukların faydalandığı tıpkısı kütüphaneleri olduğunu aktardı.Share: