Harabede tıpkısı apaz bulunmuştu… Ağababa tohumu ‘Habeş’ buğdayı 8 yılda yaklaşık 70 tona ulaştı

Harabede benzeri avuç bulunmuştu… Ata tohumu ‘Habeş’ buğdayı 8 yılda kısaca 70 tona ulaştı

SİVAS – Sivas’ta 8 sene ilk harabe halindeki bin binanın enkazında benzeri apaz bulunan, Anadolu’da kaybolduğu memul ağababa tohumu Etiyopyalı buğdayı zaman yaklaşık 70 tonluk üretimle yerli tarım amacıyla umut oldu.

Sivas’ta 8 yıl ilk Zaralı iş adamı Sedat Çoşkun yoluyla harabeye dönüşen aynı binanın enkazında bir avuç buğday bulundu. Yapılan incelemede buğday tanelerinin, Anadolu’da kaybolduğu memul dede evlat Habeş buğdayı olduğu anlaşıldı. Asırlardır enkazda olduğu düşünülen tanelerin, günümüz buğday çeşitlerine bakarak protein değeri elan faziletli ve hastalıklara kaşı elan mukavim olduğu görüldü.

Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği ve Zara Vakfı tohumlara ehil daha çok. Çimlendirilebilen tohumlar ekilerek tohum miktarını arttırıldı. Elde edilen parçalanmamış tohumlar ekilerek 8 yılda 350 dönüm alana yayıldı. Benzeri apaz buğday tohumu ile başlayan mücahede ile 8 yılın böylecene soy sop miktarı kısaca 70 tona çıkartıldı.

Hasat törenle yapıldı

Sivas’ın Zara ilçesine sadık Yukarı Sedille Köyünde ekibi yapılan ata tohumu buğdaylar bugün düzenlenen törenle hasat edildi. Törene Sivas Valisi Dr. Yılmaz Balkır başta doğmak için haddinden fazla sayıda sevimli katıldı.

Sivas Valisi Dr. Yılmayan Balkır, konuşmasında emeği geçenlere teşekkürname ederek, “Zara Vakfımız ve ZASİAD’in önderlik yaptığı, banal haddinden fazla iyicene aynı iş. Akademisyenlerimizde bindi vermiş ve ağababa tohumumuz, evcil ve milli tohumumuz, bu bölgeye has bir kök olan Habeş buğdayının hasadını gerçekleştiriyoruz. Amacımız bu evcil ve milli zürriyet çeşidimize ehil geçmek, bunu öncelemek ve bunun ekimini yaygınlaştırmaktır. Bu hususta çiftçilerimizi teşvik etmek istiyorum. Nitelikli ve verimli bir buğday türü, protein değeri çokça yüksek. Hastalıklara ve soğuğa cebin dayanıklı. Bu çeşide sahip çıkmazı gerekiyor. Ülkemizin doğusundan batısına temas karışında bire bir armağan var. Atalarımız yıllarda bu topraklarda tarım yapmış, toprağı işlemiş ve toprağa gocunmak duymuş. Ülkemizde tarım milli iktisat için lokomotif görevi görüyor. İnşallah bizlerde bu çalışmalarla milli ekonomimize katkı sağlamış olacağız. İnşallah bu çalışmamız amaçlarımıza bakım bedel ve bu tuhaf çiftçilerimiz marifetiyle benimsenip bundan sonra ekilir.” dedi.

Zara Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Şenel Çobanoğlu ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi. “Bundan 8 sene ilk kalıntı benzeri çatı içerisinde sandıktan çıkartılan ayrımsız avuç buğdayın baştan var olma mücadelesine ulama arz etmek için buradayız. Günahsız buğdayımız olan Habeş buğdayımızı, ZASİAD ve Zara Vakfı’nın desteklerini, Sivas Bilgelik ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Tolga Karaköy’ün altın katkılarıyla üreticimizle buluşturduk. Bu vasıta ile ağababa tohumumuzu yok olmaktan kurtarıp bu günlere getirdik.”

Önce tırpan sonra biçerdöver

Konuşmaların arkası sıra buğday hasadına geçildi. Ilbay ve beraberindekiler evvel simgesel adına tırpanla buğday biçti. Ardından 10 dönümlük tarlaya giren biçerdöverler hasadı gerçekleştirdi.

Share: