Harran Üniversitesi hastanesine umumi ortopedi dalında hediye verildi

Şanlıurfa Harran Üniversitesi hastanesi gelen ortopedi dalında birincilik ödülü kazandı.

Hastaneden yapılan açıklamaya göre Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Temel Bilgelik Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Altay ve ekibi, 25-30 Ekimde Antalya’da planlı 31. Millî Türk Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Kongresinde sunduğu “Walant Yöntemi Uygulanarak Yapılan Kemik ve Ferah Nesiç İşlemi İçeren Ortopedi Cerrahilerinin Sonuçları” ünlü mesai genel ortopedi dalında birincilik ödülüne müstahak görüldü.

Açıklamada görüşlerine kayran verilen Prof. Dr. Altay, yılda hele yapılan millî kongreye Türkiye’nin seçkin ilindeki üniversiteler, terbiye ve araştırı klinikleri, amme ve özellerdeki ortopedi ve sarsıntı bilimi uzmanları katıldığını belirtti.

Kongrede konuyla ilişkin edimsel ilmî yaklaşımlar ile ilgilendiren fikir alışverişinde bulunulduğunu aktaran Altay şunları kaydetti:

“Harran Ortopedi Kliniği namına kongreye katılıp sunduğumuz bilimsel çalışmamız, alelhusus akciğer dokusu gibi keyif sorunları dolayısıyla umumi anestezi alamayan hastalarda geçerli lehçe duyum yitimi tekniğiyle kemik ve sıkıntısız nesiç ameliyatlarının sonuçları paylaşma namına özetlenebilir. Yapılan millî kongreye Türkiye’nin temas ilindeki üniversiteler, eğitim bilimi ve araştırma klinikleri, amme ve özellerdeki ortopedi ve sarsıntı bilimi uzmanları katılarak aktüel bilimsel yaklaşımlar ile ilişik düşünüm alışverişinde bulunuyor. Alelhusus Kovid-19 pandemisi sırasında akciğer problemi olan hastaların anestezi (narkoz) almaları benzer olmadığından bölgesel uyuşturma teknikleriyle okkalı ameliyatların yapılması ülkemizde ve dünyada kocaman ayrımsız gerekseme haline gelmiştir. Tığ dahi dünyadaki bu soruna tıpkı çözüm üretmek amacıyla ‘Walant Yöntemi Uygulanarak Yapılan Mızrap ve Rahat Nesiç İşlemi İçeren Ortopedi Cerrahilerinin Sonuçları’ isimli çalışmamızı Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Sarsıntı Bilimi Asıl Vukuf Dalı tedris üyeleri Dr. Ahmet Kahraman Ağabey, Dr. Öğr. Üyesi Kalımlı Volkan Kilolu ve Dr. Öğr. Üyesi Şiddetli Orhan ile yaparak kongreye sunduk. Çalışmamız kongreye katılan yekpare başka icraat arasında ilmî kıymetlendirme jürilerinin oybirliğiyle umumi ortopedi dalında birincilik ödülüne layık görüldü. Emeği sabık yekpare hocalara teşekkür ediyorum.”

Share: