Havalar soğudu, balık tezgahları şenlendi

Havalar soğudu, balık tezgahları şenlendi

Balıkçı: “Teferruatlı zamandır böyle artağan sezon görmedik”

SAMSUN – Samsun’da havaların soğumasıyla alay malay balık tezgahlarındaki skala arttı.

Mufassal zamandır mevsim normallerinin üzerinde seyreden çekicilik sıcaklıklarında düşüş yaşandı. Havalar soğuyunca balık fiyatları bire bir miktar artsa üstelik tezgahtaki spektrum çoğaldı. Vatandaşların sevimsiz havalarda çıktı balık tükettiğinin altını çizen balıkçılar, kilosu 60 liradan satılan hamsinin çapul yapılır kabilinden heves gördüğünü ifade etti.

Palamut sezonu bitince fiyatların ayrımsız tutar arttığına değinen vatandaşlar, “Şu anda balık fiyatları de balık çeşitleri da çokça iyicene. Tığ mezgit aldık. Sivri artağan olduğunda fiyatlar elan ucuzdu. Sivri sezonu bitince fiyatlar az buçuk arttı. Kilosu 60 liradan tavuk balığı aldık. Fiyatlar emekliye göre yarı yarıya olsa elan ongun olurdu” ifadelerini kullandılar.

Hamsi fiyatının başka rızık ürünlerine bakarak makul olduğuna ilgi çeken Mehmet Bozdağ, “Hamsi bolluğu yaşıyoruz. Karadeniz, Samsun halkına mübarek verimli balık çeşidi sunuyor. Vatandaş yerine fiyatlardan de memnunuz. Sair illerde fiyatlar Samsun’a göre henüz fiyatlı. Ayrıca balık fiyatları al et ve tavuk etine göre elan akla yatkın. 1 kilogram hamsiye 60 TL yüklemek bizim üstelik işimize geliyor” dedi.

Sezonun tamamında bir nice balık türünde patlama yaşandığını anlatım eden balık satıcısı İsmet Akpınar, “Sezon berenarı domuzuna geçiyor. Fiyatlar dahi makul. Müşteriler çeşitlere gönül gösteriyor. Şu anda tezgahın gözde balığı hamsi. Hamsi olmadığı antlaşma tezgahlarda bayram olmuyor. Bu hamsi bolluğu yaşanıyor. Sezonun cümlesi oldukça bereketli geçiyor. Palamuttan sonraları hamsinin üstelik artağan çıkması vatandaşların yüzünü güldürdü” diyerek konuştu.

“Mufassal zamandır böyle artımlı zaman görmedik”

Son yılların yer bereketli balık sezonunun yaşandığını dile getiren balık satıcısı Onurcan Köse, “Havalar soğuyunca balığa olan ilişki arttı. Biz birlikte nedeniyle sevimsiz havalarda daha fazla balık satıyoruz. Hamsini kilosu 60 TL, plaçka yapılır gibi hamsi satıyoruz. Tavuk Balığı 40, istavrit 70 TL’den satılıyor. Fiyatlar uygun. Havalar sıcakken balık biraz elan artağan çıkıyor, fiyatı elan da makul oluyor. Önceden sıcak havada metin balık satamazdık ama bu sezon hem sıcak hem dahi antipatik havalarda insanlar balığa rağbet gösterdi. Detaylı yıllardır hakeza bire bir zaman hatırlamıyorum. Yekpare balık çeşitlerinde feyiz yaşandı. 2,5 kamer pelit sattık. 20 ahit çinekop sattık. 1,5 aydan beri de hamsi satıyoruz. Zaman esasen bile devam ediyor. 40 TL’den hamsi, 50 TL’den çinekop ve 25 TL’den sivri sattık Bu fiyatlardan balıklar kapışma kapışma gitti. Şu anda da hamsi kimi vakit 40, 50 ve 60 TL’den satılıyor amma yine da çok iştiyak görüyor” şeklinde konuştu.

Share: