Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda konuştu Açıklaması

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, akla yatkın giranbaha kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilecek şekilde akilane firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak selektif cesaret politikalarını ve büyük-ihtiyati tedbirleri dahi uygulamaya almaya devam ettiklerini belirterek, “Enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” dedi.

Nebati, 13. Büyükelçiler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin masadaki gücü olan Türk diplomasisinin, aptal ve müşfik hamleleriyle toptan bir bellik haline geldiğini belirtti.

Türkiye’ye yönelik 1984-2001 döneminde toplanmış 13,5 bilyon dolar olan doğrudan ecnebi envestisman tutarının, 2002’den bu yana neredeyse 20 kata yakın benzeri artışla 244 bilyon dolara ulaştığını rapor eden Nebati, büyükelçilerin bile sonuç çağ dış satım rakamlarında kaydedilen rekorların arkasında iri emekleri bulunduğunu vurguladı.

Nebati, birçok ülkeyle başıboş tecim ve tercihli tecim anlaşmaları imzalandığına belen ederek, halihazırda 22 erkin tecim anlaşması yürürlükteyken yenileri üzere da müzakerelerin bitmeme ettiğini belirtti. Bitkisel, Kovid-19 salgını ve sonrasında Rusya-Ukrayna Savaşı ile global ölçekte belirsizliklerin arttığı, ihtilafların sulh ve istikrarı yıldırma ettiği tıpkısı dönemden geçildiğini dile getirerek, “Tam bu sağlam sınamalar karşısında ülkemiz hızla temas alanda başarıyla ilerlemeye, bakir koşulların getirdiği fırsatları yeryüzü ferah şekilde değerlendirmeye devam ediyor.” dedi.

Avrupa Birliği üyelik sürecinin ciddi evleviyet olmayı sürdürdüğünü anlatım fail Nebati, bu süreci reformlar, bildirişim, ara sınav serbestisi ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi yönünde ilerletmeye devam edeceklerini vurguladı.

İstanbul Mal Merkezinin bile dünya çapındaki birçok finansal kuruluşa eş sahipliği yaparak Asya ile Avrupa arasında tıpkısı suret olmayı hedeflediğine dikkati calip Bitkisel, şöyle konuştu:

“Global diplomasinin son yıllarda gördüğü yer somut başarılardan birisi, yakın zamanda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın canlı girişimleri sonucunda Rusya, Ukrayna ve Türkiye arasında imzalanarak dakikasında işlemler hale mevrut Hububat Sevkiyatı Anlaşması olmuştur. Bu münhal tıpkısı Recep Tayyip Erdoğan etkisidir. Bu tarihi konvansiyon, katıldığım G20 toplantılarında üstelik arz koskocaman ruzname maddelerinden biri olan global gıda arz krizinin etkilerini hafifletmesi itibarıyla sonuç aşama mühim bir öneme sahiptir. Reisicumhur’mızın diplomatik girişimleri ve bakanımızın yapılanma kabiliyetiyle İstanbul’birlikte, savaşçı tarafların Recep Tayyip Erdoğan etkisiyle benzeri araya getirilmesiyle imzalanan inikat, Ukrayna depolarında biriken 20 milyon tonun üzerindeki tahılın acun piyasalarına sunulmasına imkan sağlamıştır. Böylece eksiksiz dünyada hele hububat fiyatlarındaki yeryüzü yönlü baskıların hafiflemesiyle gelişigüzel fiyatların gevşemesine gelişigüzel şahit oluyoruz. Hububat sevkiyatı anlaşması ülkemizin mühim aklının ve toptan sonuçlar üreten diplomatik başarılarının genişlik somut örneklerinden biri olmuştur.”

?????- “Cari işler dengemizde inşallah haddinden fazla henüz bol noktalara geleceğiz”

Türkiye’nin 2022 yılının önceki çeyreğinde üstelik hayat dolu ve kararlı tahaccüm eğilimini sürdürdüğünü ve yüzde 7,3 nema oranıyla G20 ülkeleri beyninde sunma efdal oranda büyüyen 3. ülke olduğunu belirten Bitkisel, “Dünyanın en iri ekonomisi olan ÇAKER iki çeyrek altın yoğun küçülerek maharet resesyona girmiştir, birçok kaslı ülkede resesyon ihtimali konuşulurken, 2022 yılının ikinci çeyreği ve sonrasına ilgili avangart göstergeler, ülkemizde iktisadi büyümenin bitmeme ettiğine belen ediyor. Sahiden IMF, 2022-2023 yılları için global ekonomideki nema beklentilerini kötü cepheli düşürürken, ülkemizin tahaccüm beklentilerini trendin tersi yönde üst yönlü rötuşlu etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Bitkisel, kâin küresel akse atmosferine ve dönemsel bazen veriler üzerinden karamsarlık yayma yarışına girenlere karşın nema, dış satım, turizm gelirleri ve istihdam artışı gibi eleştiri göstergeler itibarıyla elde edilen konkre başarıların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sunulan mücadelelerin sonuçları olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

“Zaman ülkemizin balaban potansiyelinin, milletimizin zekâ ve katışıksız güveninin farkında olmayanlar, özlük karamsarlıklarını tek şekilde tasdik etmeyen eksiksiz bu başarıları dahi katiyen boğumlanma etmiyorlar. Meğerse ekonomimiz mukavim global koşullara karşın dinamizmini koruyarak güçlenmeye bitmeme ediyor. İhracatta kırdığımız rekorlar ve turizmdeki aceleci toparlanma; küresel enerji maliyetlerindeki sert artışlar kaynaklı cari işlemler dengesindeki bozulmayı da sınırlandırmıştır. Erke maliyetleri aut tutulduğunda cari fazla vermeye devam ediyoruz. Bugün açıklanan haziran kocaoğlan verilerine göre tıpkı esbak yılın tıpkı ayına nazaran 1,4 milyar dolar çoğalma kaydederek 3,1 bilyon dolar çok verilmiştir. Sahi, bu yılın familya-haziran döneminde erke aut değerlendirildiğinde akan amal dengesinde 8,1 milyar dolar, yıllık bazdaki cari işler dengesinde da 35 bilyon dolar aşkın vermeyi başardık. Sonuç haftalarda gevşeyen küresel enerji fiyatları düşüş trendini koruyarak normalleşmeye devam ederse, cari işler dengemizde birlikte inşallah haddinden fazla henüz bereketli noktalara geleceğiz. Kamu maliyesine baktığımızdaysa 2021 yılını yüzdelik 3’ün altındaki bütçe açığıyla kapatarak Maastricht Kriterini karşılayan nadir ülkelerden biri olduk.”

Sağlam ve ihtiyatkâr amme maliyesi politikalarıyla Türkiye’nin acun genelinden fazlalık ayrışmaya bitmeme etiğini, bankacılık sektörünün birlikte hayatiyetli sermaye yapısı, erdemli deli dolu kalitesi ve karlılık oranlarıyla öne çıktığını anlatan Bitkisel, “Kızıl Büyükelçilerimiz, sizler bulunduğunuz ülkelerde görev özne en üst dozaj hükümet temsilcilerisiniz. Ülkemizin çıkarlarını ve politikalarını afişlemek için koca roller üstleniyorsunuz. Bu kapsamda sizlerden istirhamım, ülkemizin hararetli makroekonomik temelini, sunduğu cemi fırsatları ve Türkiye Ekonomi Modeli’mizi vazifeli olduğunuz ülkelerdeki ait taraflara aktarmanızdır.” diye niteleyerek konuştu.

“Enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz”

Türkiye’nin kuzeyinde kafa gösteren savaşla gelişigüzel küsurat enflasyonist sıkıntı karşısında vatandaşları serbest ve onulmaz bırakmadıklarını rapor eden Bitkisel, şunları kaydetti:

“Sabit ücretlerde yaptığımız yüksek uyumlu artışlara eklenmiş olarak vatandaşlarımızın arz haddinden fazla ihtiyaç duyduğu besin, faaliyet, temel gerekseme maddeleri kabil kalemlerde idrak indirimleri sağladık. Mütezayit erke maliyetlerinden vatandaşlarımızın ve sanayicilerimizin en minimum düzeyde etkilenmelerini tedarik etmek üzere gaz ve cümbüş kabil kalemleri erdemli oranlarda sübvanseye bitmeme ediyoruz. Bugün kamuoyunda, devletimizin akaryakıtta acun ortalamasının çok üstünde, gök bilimsel rüsum aldığına dayalı sonuç kademe kusurlu, hiçbir gerçekliği olmayan bir bilgelik dolaşıyor. Meğer tutum yönetimi adına uyguladığımız idrak politikaları sonucunda Türkiye bugün benzen ve motorinde AKARSU ülkelerinin tamamından henüz bağan idrak düzlük devlet konumuna gelmiştir. Benzen ve motorinde ülkemizde muteber vergiler SU ortalamasından kısaca yüzdelik 14 daha bağan seviyededir. Enflasyonla mücadeleye müteveccih yaptığımız algı indirimleri ve düzenlemelerle gelişigüzel 2021 yılında 154 bilyon liralık rüşvet gelirinden vazgeçmişken, bu sene birlikte aldığımız ilave tedbirlerle 251 milyar teklik idrak gelirinden feragat etmiş durumdayız.”

Nebati, önemli tarım ve besin ürünlerinden bazılarına yönelik dış tecim tedbirleri uyguladıklarını, zirai üretim maliyetlerini azaltmaya ve tarımsal üretimi artırmaya çevrik GES yatırımlarını bindi kapsamına aldıklarını belirterek, antrparantez Rusya ile teşrikimesai halinde Sazak Akkuyu’üstelik nükleer enerji santrali inşasının devam ettiğini vurguladı. Erke üretmeye başladığında Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 10’unu bu santralden elde etmeyi hedeflediklerinin altını çizen Bitkisel, “Karadeniz’de keşfettiğimiz 540 milyar metreküplük doğal gaz rezervini bile inşallah 2023 yılından itibaren kullanıma almış olacağız. Tüm bu çalışmalarımız sebebiyle ilerleyen dönemde akıbet zamanlarda yaşadığımız enerji fiyatlarındaki ölçüsüz artışlardan çok daha birkaç etkileneceğiz.” dedi.

Finansal istikrarı pekiştirmek amacıyla birçok hamle attıklarını dile getiren Bitkisel, Türk lirasını henüz alımlı ayla bildirmek ve döviz kurlarındaki oynaklığı hafifletmek için Kur Korumalı Türk Lirası Tevdiat ve Iltihak Hesabı (KKM) uygulamasını başlattıklarını, bu uygulamayla Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ve Fed nema artışlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki huysuz etkisini sınırlandırdıklarını söyledi. Bitkisel, “Makul saygınlık kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilecek şekilde akıllıcasına firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak seçmeli cesaret politikalarını ve mehabetli-ihtiyati tedbirleri birlikte uygulamaya almaya devam ediyor, enflasyonla mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Nebati, “Yeşil Nema”nin önemine dikkati çekerek, “Bu kapsamda, Avrupa Yeşil Antant Gösteri Planı’nı yayımladık. Bu planla ülkemizin yeşil dönüşümünü destekleyen ve 2021’den 2027’ye büyüklüğünde olan süreci belirleyen aynı söve oluşturuldu. Paris Anlaşması’na yan olduk. Antrparantez 2053 yılında kemiksiz akim emisyona anlayış hedefimizi birlikte açıkladık. Yeşil dönüşüme finansman uydurmak amacıyla yeşil finansmana müteveccih mehabetli icraat dahi gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Salgın sonrası süreçte mecmu dünyanın, hazırlık zincirlerinin yeniden kurgulandığı, istihsal ve lojistik merkezlerinin esasen belirlendiği, yeni lehçe ittifakların kurulduğu, politik ve hesaplı arenanın baştan şekillendiği tıpkı dönemeçten geçtiğine bel eden Nebati, bu bakir dönemde Türkiye’nin küresel arenada daha aşkın alay sahibi olabilmesi amacıyla beşeri sermayeyi, jeostratejik konumu ve gayrı kompetitif avantajları azami düzeyde kullanabilecekleri adımlar atmaya bitmeme ettiklerini bildirdi.

Share: