İç Anadolu’dan zelzele bölgesine personel, dil ve arkalama malzemesi gönderildi

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra Yozgat, Niğde, Nevşehir, Kırşehir, Sivas ve Kayseri’den, yer sarsıntısı bölgesine personel, açacak ve arkalama malzemesi gönderildi.

Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamada, hareket bölgesine 6 kazaratar, 10 kepçe, 14 kamyon, 2 çekici, 2 loader ile birer kurtarma aracı, kamyonet, minibüs, grayder görünmek için 38 vasıta ve 247 personel zeki ettiği belirtildi.

Açıklamada, gıda maddesi, battaniye, ısıtıcı, çağa bezi, mama, jeneratör, giysiden oluşan 2 tır yardımın de gönderildiği anlatım edildi.

Öte yandan, Sorgun Belediyesi ise battaniye, besin ve giysiden oluşan 7 müzaheret tırını, Sarıkaya Belediyesi da muhtelif gerekseme malzemelerini taşıyan arkalama tırını yer sarsıntısı bölgesine sevk etti.

Niğde

Niğde Valiliği ile Niğde Belediyesi koordinesinde başlatılan arkalama kampanyası kapsamında vatandaşlardan battaniye, tepe, su, ısıtıcı, bot ve ayakkabı toplandı.

Toplanan yardım malzemesi 2 tır ile uray önünde düzenlenen törenin arkası sıra hareket bölgesine uğurlandı.

Nevşehir

Zelzele bölgesindeki kontrol ve istirdat çalışmalarına gelmek üzere hazırlıklarını tümleç ekipler Nevşehir’den yola artık.

Nevşehir Belediyesi, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesindeki çalışmalarda kullanılması amacıyla kazmaç, hafriyat kamyonu ve jeneratörü vazifeli personelle alay malay bölgeye gönderdi.

Kapadokya Hava Meydanı Gelgel Istirdat ve Yangınla Savaş biriminde vazifeli 13 personel Adıyaman’a uğurlanırken, Ürgüp Belediyesi ise tıpkı itfaiye ile 17 taharri istirdat personelini Hatay iline gönderdi.

Kentten, bölüm zarfında 34 kol, 205 personel, 4 cankurtaran, 1500 nefis dinamik lokanta, 2 kurtarıcı, 4 UMKE ve 11 itfaiye aracı halaskâr birlikte bölgeye gönderilmişti.

Kırşehir

Kırşehir’den, sarsıntı bölgesine 2 tır arkalama malzemesi gönderildi.

İçinde azık, yapmak, battaniye, ısıtıcı ve tahaffuz malzemeleri olan 2 tırın arkası sıra, vatandaşlardan toplanan değişik arkalama malzemeleri birlikte belli aralıklarla gönderilmeye bitmeme edilecek.

Öte yandan, kentten yola sâdır, İl Özel İdaresi, İl Sağlık Müdürlüğü, Kırşehir Belediyesi ve diğer kurumlara ilgili 40 çevirici ve 134 personelin de zelzele bölgesinde görev yapmaya başladığı belirtildi.

Sivas

Sivas’ta depremden uymazlık gören vatandaşlar amacıyla vilayet ve belediye tarafından arkalama kampanyası düzenlendi.

Bu çerçevede, 112 Müstacel Çağrı Merkezi’ni arayan vatandaşların solmak istediği yardımlar, itimat ekipleri marifetiyle adreslerinden alınarak Sivas Belediyesi İtfaiye Müdürlüğünde toplandı.

Kampanya kapsamında, toplanan battaniye, ısıtıcı, bala bezi, abla, bot, su ve giyeceklerden oluşan arkalama malzemeleri, 3 tırla Malatya’ya gönderildi.

Kampanya kapsamında bire bir bölgeye erte sabah 20 bin savsaklamak gönderileceği öğrenildi.

Kayseri

Yukatel Kayserispor Kulübü vasıtasıyla, depremzedelere değişik arkalama malzemelerinin ulaştırılacağı duyuruldu.

Kulübün toplumsal iletişim araçları hesabından yapılan paylaşımda, “Kulübümüz, yaşanan deprem felaketinden etkilenen vatandaşlarımızın faydalanması için 2 bin kışlık kutup, atkı, bertik, birer tır battaniye ve elektrikli sobanın zelzele bölgesine ulaştırılması üzere Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile eş güdüm sağlamıştır.” ifadesi kullanıldı.

Share: