İçişleri Bakanı Soylu, Van’da Güvenlik Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı dahil oluşmak için, gene Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Mahdut içre toplam sayı 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Il Ulu Kâmil Güruh Salonu’nda düzenlenen “Van, Hakkari, Şırnak ve Veca Düzenlilik Toplantısı”na katılan Soylu, henüz geçmiş Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Dert’nın, terör örgütünün yüzdelik 90’ın üstünde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Bağ Bozumu ve şita operasyonlarında pekâlâ tıpkı formaliteci ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız geçişsiz? Kırsaldaki mantığımız ne olacak? Bunları bütün bu arada danışma edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Soylu, şunları dile getirdi:

“Şöyle bir tabloyu söyleyebilirim: Terör örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Terör örgütü tarihinde hakeza ayrımsız tabloyla, terörle savaş tarihimizde böyle benzeri tabloyla ilk defa karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a kadar olan Amanoslar hattı dahil almak için, esasen Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Daraç süresince hep kopya 120’nin altındadır. Biz bunun üzere benzeri aradayız. 2022 yılında yapılan çalışmalar cihetiyle birlik arkadaşlarımızı, düzenlilik güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve duyum birimlerimizin tamamını tebrik ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Aristokrat, teröristleri atıl ayla aktarmak amacıyla Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kazan Vadisi’nde başlatılan operasyonda mefret tıpkı cephaneliğin ele geçirildiğini anlatım etti.

Daha geçmiş Kato Dağı’nda birlikte bir nice cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Soylu, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler bir nice mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan, doçka, iki makineli, 88 umum bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, bir nice mühimmat ve patlayıcı özellik ile hazır sistem ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve düzenlilik güçlerimizin yüksek fedakarlığının benzeri sonucudur. Yıldırı örgütünün yüz yüze kaldığı durumu tefhim etmek için söylüyorum, bunu tüm Türkiye’ye söylüyorum: Mahdut içre şu esas büyüklüğünde yakaladığımız sunu büyük cephaneliklerden biri burası, tertipsiz harabati yakalayıp tıpkısı araya getirdiğimiz çokça, tıpkı arada, bu büyüklüğünde cephanenin süresince tıpkı kayırıcı tutulmaz mı ya? Bu, yıldırı örgütünün yüz yüze kaldığı teyit durumunun akıbet halidir. Bir iflas durumuyla karşı karşıyalar. Kimse terör örgütünden medet ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve birlik düzenlilik güçlerimizin sınır ötesi yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Tıpkı tek çareleri var, teyit olmaları geçişsiz. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Mızrap rotası değişti”

Bu yıl dağların neredeyse tamamının fellek fellek arandığını, 725 mağara ve sığınakta hem araç malzemeleri hem de cebe ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Aristokrat, kandırma çalışmaları kapsamında 83 örgüt mensubunun adalete teyit edildiğini kaydetti.

Terör örgütünün, tarihinin yeryüzü düşük katılımıyla yüz yüze kaldığını vurgulayan Soylu, “Aynı, toplumsal yerine destek bulamamalarından âlem birbirlerine düşmüş durumdalar. İki, alelhusus örgütten firarlar, kaçaklar nedeniyle birbirlerine düşmüş durumdalar. Üç, daha dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün kendi içindeki telsiz haberleşmesi 35’i eski değil yani örgüt kişi içre haberleşemiyor. Bildirme asıl problemlerinden biri birlikte bütün anlamıyla budur. Benzeri yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı terör örgütüne sunu bağan katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün yeryüzü kebir finans kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko terör operasyonlarımız bitmeme ediyor.” diye konuştu.

Aristokrat, esbak 11,5 milyon gerçeklik kenevir, 1 milyon 185 bin kaynak genetiği ayrımlı duman, 2 ton 57 kilogram esrar ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların kâffesi eroin geliri adına yıldırı örgütüne gidecekti. Bütün olarak 91 milyon üs kendir, 5 milyon hakikat skunk, 10,5 ton duman ele geçirildi. Bunun 2 ton 57 kilogramı geçkin ele geçirildi. Eskiden uyuşturucunun yüzdelik 70’i Türkiye’nin batısında, yüzdelik 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller üstelik Van, Hakkari ve Balkı. Sahaya anca bir bilgili olundu ki komşularımızdan ve sınırlarımızdan sinsice giren uyuşturucuyla ilişkin yüzde 73’ü bu üç vilayette ancak yüzdelik 27’si batı ve değişik vilayetlerde uğramış oldu. Bu, hangi serencam getirdi? Bunu eksiksiz kamuoyumuza, milletimize terennüm etmek isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Sınır duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Soylu, çizik duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi bitmeme ediyor, 135 kilometresi şu dakika ihale aşamasında.” diyen Aristokrat, şöyle konuştu:

“Cenabıhak şans ederse Cumhuriyet’imizin bir numara asrı bitmeden, 29 Ilk Teşrin 2023 gelmeden özellikle mızrap, yıldırı ve kaçakçılık konularında yıllardan beri aktarım sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre düzenlilik duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu an 1055’i bitmiş durumda. 988 kilometrelik aydınlatma sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi devam ediyor. Tıpkısı zamanda 341 elektro optikçi kulesini tamamladık. Bilcümle bunları Cumhuriyet’imizin birinci asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden cingöz olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Yıldırıcı, mühimmat, birleştirme kaçakçılık, mızrap aktarımlarını ve genişlik kocaman meselelerden biri olan muhacir kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler sebebiyle muhacir kaçakçılarının, habersizce göçmenlerin bu yolları kullanmasını güzeşte yıldan bu yıla azalttık.”

Geçen yıla bakarak bu sene sınırlarda engelledikleri geriden geriye göçmenlerin sayısının yüzdelik 35 azaldığına dikkati çeken Aristokrat, “Bu, şu demektir: Doğudaki muhacir baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 gizliden gizliye göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzde 35 azalarak. Akıbet 5 yılda 2 milyon 668 bin sinsice göçmenin hem gün doğusu hem dahi güney sınırlarımızdan girmesi engellendi. Sabık sene 122 bin engellenirken bu yıl 78 bin tutulmuş oldu. Çizi duvarlarıyla, sınırdaki bütünleşmiş düzenlilik sistemiyle, tamam düzenlilik birimlerimizin zat alanlarında aldığı tehlikeli tedbirlerle tarihin genişlik balaban barhana sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki asayiş olaylarını birlikte değerlendiren Aristokrat, “Geçmiş yılla kıyaslandığında kentte asayiş olaylarında yüzde 9’luk tıpkı eksilme söz konusu. Nüfusun artışı ayn önünde bulundurulduğunda bunu sağlamanın görgüsüz tıpkısı hisse senedi olmadığını beyan etmek gerekir. Servet varlığına cebin işlenen suçlarda yüzde 3, evden hırsızlıkta yüzde 35 oranında azalış bahis konusu. Bu, balaban ayrımsız sükse. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı tebrik kartı ediyorum.” dedi.

Kazan Vadisi Eğlek Yaylası kırsalında terör örgütünün esas zırh ve cephane deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Bakan Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Açıkgöz Umumi Komutanı Orgeneral Arif Kırıcı, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Saz Şairi Balcı, Hakkari Valisi ve Şehremaneti Komutan Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Bilimci, Ağrı Valisi Osman Varol, Inanma Umumi Müdürü Mehmet Eskişehir Taşı, Van Kurnaz Güvenlik Kolordu Komutanı Tümgeneral Aykut Tanrıverdi, Van İl Cingöz Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Van Inanma Müdürü Atanur Entelektüel, Hakkari İl Açıkgöz Komutanı Ferik Ateşin Başat, Hakkari Güven Müdürü Namazlar Mete Bulak, Veca İl Cingöz Komutanı Liva Hüsamettin Erol, Veca Güvenlik Müdürü Nihat Dikkat, Şırnak İl Açıkgöz Komutanı Miralay Misyon Bozkurt, Şırnak Güven Başmuallim Vekili İbrahim Çıldır, vali yardımcıları, İçişleri Bakanlığına sadık alım ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: