Icra Vekili Kirişci: Adalar denizi ayrımsız hazar denizi olsun

TARIM ve Orman Bakanı Birim Kirişci, çeşitli ziyaretler amacıyla geldiği Nevşehir’da, Yunanistan’a aksülamel göstererek, “Rum insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla bunların İzmir’den gemilere binerek ülkeyi lacerem infirak ettiklerini ve kaçtıklarını anımsatmak istemeyiz. Bizim isteğimiz adalar denizi tıpkısı barış denizi olsun. Cümle rahat bire bir şekilde yaşa. Bizim kimsenin toprağında gözümüz bulunmayan” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, çeşitli ziyaretler üzere Nevşehir’e geldi. DOĞRU Fırka İl Başkanlığı’nı konuşma eden Kirişci, burada yaptığı açıklamada, “Bizim tarımla ilgilendiren mukavim çok eskimemiş uygulamamız var. Çünkü avlu devam ediyor. Tığ kendimizi yenilemek ve yükseltmek mecburiyetindeyiz. Bundan çevre de tarıma dair bazen sıra değişikliğine gidiyoruz. Münasebet? Zira gelecek sene daha çok cumhuriyetimizin 100’üncü yılını geride bırakmış olacağız. Eskimemiş benzeri çağ başlayacak. Bu yüzyılın adı üstelik Türkiye yüzyılı olacak. Akıbet 3 periyot zarfında Sayın Cumhurbaşkanımız ve heyetimizle alay malay bire bir Balkanlar seyahatimiz oldu. Yani amiyane patlamaya amade tıpkısı coğrafyada orada önce Bosna Hersek, ardından Sırbistan, akıbet adına birlikte Hırvatistan seyahatimiz oldu. Bu 3 ülkedeki kardeşlerimizle de hemhal girmek, oradaki yetkililer ile vacip görüşmeleri yazmak hesabına resmi ziyaret gerçekleştirildi” diyerek konuştu.

‘BÜYÜK TÜRKİYE’DEN BEKLENTİ VAR’Balkan ülkelerine yapılan ziyarette mevkidaşları ile yaptığı görüşmeyi anlatan Kirişci, “Alelhusus Rusya’nın gaz musluğunu kapatmasıyla alay malay başta konutlardaki istinas sorunu başlamak amacıyla sanayilerinin ihtiyacı olan erke temininde ağırlık çekeceklerinin farkındalar. Bundan kıran üstelik şişman benzeri panik halindeler. Sonsuz Sayın Cumhurbaşkanımıza hangi evet gelecek hafta Şangay 5’lisi diye Özbekistan’da bire bir güruh var. Oraya de Sayın Cumhurbaşkanımız katılacak. ‘Siz orada aha Putin’i göreceksiniz. Putin ile tıpkı araya geleceksiniz. Aliyev ile ilişkileriniz ongun. Aliyev ile hangi olur bizim şu enerji işini halledin’ dediler. Arsıulusal ilişkilerde bu cins cümleleri bina etmek bayağı aynı öz değil amma bu insanlar bu cümleleri ihdas ihtiyacı hissediyorlar. İş çıktı o noktaya gelmiş. Şişman ayrımsız Türkiye’den ümit var” ifadelerini kullandı.’İNSANLARIN ERINÇLI YAŞAMASINI İSTİYORUZ’Yunanistan’ı eleştiren Vekil Kirişci, şöyle konuştu: “AK Fırka ailesi olarak inandığımız yolda lahzada yürümeliyiz. 2023’te bizi sendelemek isteyenlere katiyen okazyon vermemeliyiz. NATO’da barışma üyesi talih Yunanistan’birlikte S300 Rusların ürettiği benzeri defans sistemi. Bizler S400’ü aldığımız üzere bize ambargo uygulayıcı ayrımsız Amerika. S300’ler üzere ‘ya onlar onu kullanmıyor. Üstünde ambalajları bile açılmadı’ deyip dünyayı uyutanlar, avutanlar fakat bittabi oluyorsa gene NATO’nun bir numaralı ülkesi Amerika’nın yapımı olan F16’ya radar kilitlemesinde bulunuyorlar. Bu bittabi benzeri ittifak? Bu zahir benzeri NATO? Bu nasıl tıpkısı komşuluk? Bu zahir bire bir hazar sevdalısı görüntü? Bunlar esas niyetlerinin hangi olduğunu biliyoruz. Bugün 9 Eylül. Bunlar 9 Ilkgüz’ü gayet ferah bilirler. Rum insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla bunların İzmir’den gemilere binerek ülkeyi elbette tecezzi ettiklerini ve kaçtıklarını uyarmak istemeyiz. Bizim isteğimiz adalar denizi tıpkısı sulh denizi olsun. Sistem erinçli aynı şekilde yaşasın. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Biz öz topraklarımızda ve dünya coğrafyasında insanların huzurlu yaşamasını istiyoruz”

Share: