Icra Vekili Kirişci, Nevşehir’de Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda konuştu: (2)

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, Kozaklı’dahi, İzmir’in Dikili ilçesindeki kabilinden benzeri Kombinasyon Uran Bölgesi (OSB) merdiven uygulamasını hayata geçireceklerini belirterek “Buraya mevrut, bu bölgede turizm faaliyetlerinde mevcut, turizm adına bu şehri ziyaret fail 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi dahi gerçekleştirilmiş olacak.” dedi.

Kirişci, Nevşehir’da ayrımsız otelde düzenlenen Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kırsaldan kente göçün Türkiye’nin en mefret sorunlarından birisi olduğunu söyledi.

Kırsalın baştan maltalık bulması amacıyla buralarda üretim yapacak vatandaşlara topluluk çıkmak istediklerini anlatan Kirişçi, “Bunu çok haddinden fazla önemsiyoruz, üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Elbette yegâne başımıza Bakanlık yerine bizim bire bir faaliyetimiz olmayacak. Tekrardan kentten kırsala bire bir kafile ve onun köyde oluşturacağı ağır aksak yapılaşmayı üstelik dikkate alarak Mekân ve Kentçilik Bakanlığımızla eğitim bilimi faaliyetleri amacıyla Milli Eğitim Bakanlığımızla keyif hizmetleri üzere Afiyet Bakanlığımızla de entegre yerine bu çalışmaları yürüteceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Kirişçi, “kent tarımı” kavramını gündeme getirdiklerini anımsatarak şunları kaydetti:

“Zaman, ‘Tıpkısı kilo domatesin aha tarlada fiyatı bu, pazarda fiyatı bu. Aynı kilogram domatesin tarlada fiyatı bu, markette fiyatı bu.’ diyerek televizyonlarda sıklıkla gündeme geliyor. Buradaki en iri maliyet unsurlarından birisi, zincirin uzunluğu ve buradaki geri hizmet maliyetleridir. Ürünün tazeliğini bu zincirin uzunluğu zımnında kaybediyor olması, hallerimizin halinin hal olmamasından kaynaklı zaten sergen ömrü bodur olan bu ürünleri tığ gelişmemiş zamanda yitirmek yerinde kalıyoruz. Dolayısıyla aynı site tarımı kavramını gündeme getirdik. Yani bir kentin ihtiyacı olan ürünlerin bu kentte üretilmesinin ana olduğunu ve bundan kontekst de bu üretim modelinin desteklenmesi gerektiği kanaatine vardık. Bunun ilkini birlikte tavhane OSB düzeyinde İzmir’de, Dikili’deki yapmış olduğumuz girişimlerle Dikili Sera İhtisas Kombinasyon Uran Bölgesi diyelim evet dahi Birleştirme İhtisas Merdiven Bölgesi, adını mecmu namına söyleyemiyorum ama yani tıpkısı OSB’nin ser uygulaması. Deminden onun bir benzerini ve ikincisini inşallah Kozaklı’bile gerçekleştireceğiz.”

Burada yapacakları faaliyetlerin ekincilik ve turizme hitap edeceğine dikkati calip Kirişci, “Bunlar yapışık cevza. Birbirinden ayrılmayan koşa namına düşünülmeli ve buraya mevrut, bu bölgede turizm faaliyetlerinde kâin, turizm namına bu şehri ülfet fail 4 milyon civarındaki turistin ihtiyacı olan ürünlerin yerelden üretilmesi bile gerçekleştirilmiş olacak. Hemen Nevşehir, Nevşehir için mi üretecek hakeza tıpkısı faaliyeti başlattığında? Elbette kim değil. Bitişik iller var. Söz Temsili Konya var. Tıpkısı ana kent kent Kayseri var tekrar böyle. Özge tarafta Ankara var. Uzaklıkları değişiyor olsa dahi buradaki jeotermal kaynağın bize sağlayacağı enerjiyle ilgilendiren avantajları inşallah bu hareket üzere kullanmış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Kirişci, IPARD projeleriyle ilgilendiren rakamsal bilgiler vererek, şöyle bitmeme etti:

“Malumunuz IPARD çağrısı kapsamında desteklenecek projelerin sıralamasında bu zamana kadar 65 ve cisim olan tanzim, Sayın Cumhurbaşkanı’mızın kabine toplantısında paylaştığı gibi 30’a indirilmiş ve böylecene Nevşehir ilimizde desteklenecek proje sayısı bir anda 75’ten 130’a çıkmıştır. Mevhibe desteği tutarının bile 104 milyon liradan 133 milyon liraya, envestisman tutarının birlikte 190 milyon liradan 242 milyon liraya çıktığını tefhim etmek isterim. Yani tığ bu projeleri önemsiyoruz. Bizim Tarım Reformu Umumi Müdürlüğümüz marifetiyle da verdiğimiz destekler var. Oralarda üstelik yardım desteklerimiz var. Amma bu IPARD adını verdiğimiz proje destekleriyle üstelik bu sözünü etmiş olduğumuz destekleri üreticilerimize sağlamış olacağız.”

Ayrımsız başka gündeme gelen konunun ise Yamula Barajı olduğunu hatırlatan Kirişci, “Yamula Barajı kabil Oran Su İşlerinin fariza alanında olduğu halde maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle bunların yapımının tamamlanması ayrıntılı yıllara sarkacak olan projeler için bizim bağımsız milletvekili surette ayrımsız otoyol, güreşçi köprüsü, havalimanı kabilinden işletmeciliklerde kullandığımız yap-işlet-devret modelini inşallah gözetmek istiyoruz. Sonunda bugünkü maliyeti 18,5 bilyon liralık olan tıpkı projenin bu yöntemle yapılıp yapılmayacağını da tartışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kirişci, konuşmasının böylelikle üreticilere seslenerek “Sen üret, kâfi. Biz senin yanındayız. Tığ senin arkandayız. Bu büyüklük üreten herkese imtina etmek duyduğu kadar üreticilerine birlikte çiftçilerine üstelik buradan ayrı bire bir utanmak ve ayrı bir sevgi duyacaktır.” dedi.

(Bitti)

Share: