Iye Bölgesinin tek Hipertansiyon Mükemmeliyet Merkezi Medical Point’te açıldı

Iye Bölgesinin yegâne Hipertansiyon Mükemmellik Merkezi Medical Point’te açıldı

Hipertansiyona ait verilerin toplandığı, takip edildiği, tedavisinin dahi programlandığı format olacak

İZMİR – İzmir Ekonomi Üniversitesi Medical Point Hastanesi, Avrupa Hipertansiyon Derneği eliyle sunulan Hipertansiyon Mükemmellik Merkezi akreditasyonunu düz bölgedeki tek sayrılarevi oldu. Merkezin açılışı törenle yapılırken, Hipertansiyon Mükemmellik Merkezinde, hipertansiyona ilgili bilcümle veriler toplanacak, izleme edilecek, tıpkısı zamanda hastalığın tedavisi bile programlanacak.

Ege Bölgesindeki tek Hipertansiyon Yetkinlik Merkezi, İzmir Tutum Üniversitesi Medical Point Hastanesinde düzenlenen tören ile açıldı.

Akreditasyon belgesi Avrupa Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Guido Grassi vasıtasıyla, Medical Point Hastanesi Hipertansiyon Yetkinlik Merkezi Direktörü Prof. Dr. İstemihan Tengiz’e tasdik edildi.

Dr. Anlaklı Hozer moderatörlüğünde gerçekleşen programa Prof. Dr. Guido Grassi’nin beraberinde; Avrupa Hipertansiyon Derneği Üyesi Prof. Dr. Francesco Fici, Medical Point Hastaneler Grubu Umumi Heyet Başkanı Op. Dr. Galibiyet Beken, Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Ercan ve bölüm temsilcileri dahi katıldı.

“Dünyadaki ölümlerin arz sık nedeni hipertansiyon kaynaklı”

Hipertansiyon Yetkinlik Merkezinin serencam zamanlarda önem kazanan bire bir terminoloji olduğu tamlayan Prof. Dr. İstemihan Tengiz, “Dünyadaki ölümlerin yer yoğun nedeni hipertansiyon kaynaklı. Umum ölümlerin yüzdelik 25’inden aracısız hipertansiyon sorumlu. Dolayısıyla hipertansiyonun tanınmaması, düzgün ayrımsız şekilde otama edilmesi ve hareketli bir şekilde taharri altına alınması, kardiyovasküler mortalite ve morbidite amacıyla oldukça eke. Bu yüzden hipertansiyon hastasının takibinde, tedavisinde multidisipliner benzeri yaklaşım gerekiyor. Bu merkezde da hipertansiyon hastalarını totaliter şekilde değerlendireceğiz” dedi.

Eskimemiş aygıt ile etraflı inceleme

Merkez hakkında bilgiler paylaşan Tengiz, “Hastanın nefes basıncının yanında ‘nasıl kardiyovasküler seyrini iyileştirebiliriz, ne risk faktörleri var ve garaz organları ne kadar etkilemiş?’ sorularına cevap arıyoruz. Bu etkileri ne kadar er belirleme edersek, o büyüklüğünde öğün hatim etmiş oluyoruz. Bu merkezi açmamızdaki murat da bu. Örneğin; bakir aldığımız bire bir alet ile ayrımsız hastanın cereyan hızını, nabız dalavere hızı, aortik sertliği, periferik direnci kabil tüm detayları ölçebileceğiz. bununla birlikte, daha realist ayrımsız marifet alabileceğiz. Zira tüvana hastalara baktığımızda koldan ölçtüğümüz tazyik aortik basıncı yansıtmayabiliyor. Bu aygıt ile elan kesin tıpkı bilgiye topluluk olacağız. Aynı zamanda seçeceğimiz antihipertansif ilaçları de bu yöntemle daha ongun belirleyebileceğiz” şeklinde konuştu.

Hipertansiyona eksiksiz verilerin toplanacak, tedavisi de programlanacak

Hipertansiyona ilişkin birlik verilerin toplandığı, takip edildiği, bir zamanda tedavisinin da programlandığı ayrımsız şekil olacağını ifade fail Tengiz, “Bu veriler akademik yönden üstelik bize ulama sağlayacak. Bu merkezler, Avrupa’da yaygınlaşmaya başladı. Ülkemizde üstelik yaygınlaşacağına inanıyorum. Bunun öncüsü olmaktan gururluyuz” dedi.

Hipertansiyon tedavisindeki aktüel tedaviler karşı birlikte bilgiler veren Tengiz, “Hipertansiyon tedavisinde beğenilen ilaçlar konusunda çokça çok benzeri evolüsyon bulunmayan; ancak hipertansiyonun girişimsel olan tedavisinde, renal denervasyon dediğimiz böbrek arterlerinin etrafındaki yıldızı dişi sinirlerin yakılmasından oluşan aynı formül var. Dirençli hipertansiyonu olan veya haddinden fazla çok çare kullanan hastalarda yeğleme ettiğimiz bir formül bu. Yıpranmamış yapılan çalışmalarda, bu işlemin uygulanması mukavim hipertansiyonu kırma konusunda ve kâin hipertansiyonu tenkis üzerine az çok avantajlı gözüküyor” şeklinde konuştu.

Dünyada seçkin üç kişiden biri erdemli gerilim hastası

Avrupa Hipertansiyon Derneği Başkanı ve dünyadaki bildirme ongun önce 10 hipertansiyon uzmanlarından birisi olduğu ifade edilen Prof. Dr. Guido Grassi ise İzmir’dahi olmaktan ve Türkiye’üstelik bire bir Hipertansiyon Mükemmellik Merkezi açmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Pandemi nedeni ile aşkın bayram edilmese da birlik dünyada seçkin 3 kişiden birisinin yüksek tevettür hastası olduğunu tamlayan Grassi, hipertansiyona totaliter doğru mükemmellik merkezlerinin, bu hastalıkla mücadelede başvuru olduklarına dikkat çekti.

“Bu hastalığın tanı ve tedavisinde multidisipliner tıpkı yaklaşım gerekiyor”

Medical Point Hastaneler Grubu Umumi Heyet Başkanı Op. Dr. Galibiyet Beken ise şunları söyledi:

“Hipertansiyon; tevettür aletini kolumuza taktığınız antlaşma gördüğümüz kan basıncı yüksekliği almak değildir. Bu hastalığın tanılama ve tedavisinde multidisipliner bire bir yaklaşım gerekiyor. Hipertansiyon olduğumuz ahit vücudumuzdaki eksiksiz damarlar bundan etkilenir. Örneğin; ben tıpkısı ayn hekimiyim. Gözün retinasından hipertansiyonun hangi düzeyde olduğunu anlayabiliyoruz. Bundan ahir süreçte, hastanemiz Hipertansiyon Yetkinlik Merkezi namına multidisipliner bir yaklaşım ile hastanın çokça mufassal değerlendirilmesini ve tedavisini sağlayacak tıpkısı zir yapıya ehil olacak.”

Share: