Kaçkarlar’da Heliski heyecanına bu yıl ilk defa kollar dahi katıldı

Dünyadaki sunu fiyatlı, elit ve kilolu spor dalları arasında gösterilen ‘helikayak’, dünyaca tanıdık adı ile ‘heliski’, zaman Kaçkar Dağları’nda yapıldı.

Kaçkar Dağları’nda 17 yıldır ‘heliski’ heyecanı yaşanıyor. Dünyanın mütenevvi ülkelerinden sporcuların Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinin Ayder Yaylası’na gelerek helikopterle daha ilkin sınırlı, hiç kayılmamış ski parkurlarının zirvelerine helikopterle bırakılması ile yapılıyor. Kayakçılar parkur bitiminde gene helikopterle alınarak yeniden zirvelere bırakılıyor. Kaçkarlar, heliski amacıyla dünyada sunma haddinden fazla tercih edilen 10 yasakçı ortada saha alıyor. 8 Familya 2023’de yapılması planlanan Heliski’nin hava şartları dolayısıyla yapılamamıştı. Bu sene ilk defa Heliski Heyecanına ebeveynleri ile birlikte yavru sporcuları de katıldı. Sisli havalarda havalanamayan helikoptere alternatif yerine snowtrack adı sunulan araçlarda kullanılıyor.

Güvenlik grado safhada

Helikayak, dışarıdan görülenin tersine okkalı tıpkı düzenlilik ve müsaade süreci gerektiriyor. Türkiye’de bu sporun yapılabilmesi üzere organizasyon firmaları Rize ve Artvin Valilikleri, Erkânıharbiyeiumumiye Başkanlığı, Izzet Hava Meydanları Umumi Müdürlüğü, Yaban Hayatı Esirgeme ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğü ve Sivil Havacılık Umumi Müdürlüğü’nden vacip bir nice izni almak zorunda. Uçuşlar öncesi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü vasıtasıyla pervaz rotaları belirlenip izinler veriliyor. Etkinlikle fariza takanak pilotlar hususi eğitimlerden geçiriliyor. Sporculara ise yerleşim dışında hayatta kalma, şita şartlarında hayatta kalma eğitimleri veriliyor. Sporcular parkurda özlük aralarında bildirişim kurabilecekleri telsizler, uydu telefonları, yerlerinin tespit edilebilmesi üzere GPRS vericileri ve haritalarla donatılıyor. Sporcular antrparantez çığ risklerine cebin sırtlarında airbag çantaları ile kayıyorlar.

“Tıpkısı sefer gelen mihman esasen süzülmek istiyor”

Bu yıl talebin gösterişli olduğundan ötürü sezonun uzatıldığını tamlayan Heliski Cerrahi Müdahale Sorumlusu Cesamet Özkan, “Heliski’de geçmiş grubumuz 16 kişidir. Bu yıl ilk defa çocuklu bire bir aileyi konuk ediyoruz. Sunu kıytırık sporcumuzda 6 yaşında. Bu sene ortalama 400 misafiri ağırlamayı planlıyoruz. Bugün evvel uçuşumuzu gerçekleştirdik. Esbak gelgel muhalefeti yüzünden uçuş yapamadık. Heliski sezonu 13 hafta sürecek. Normalde sezona önce başladığımızda 6 hafta sürüyordu. Sonrasında 8 hafta oldu, elan sonrasında 10 oldu. Bu senede ilk kez 13 hafta adına seneyi tamamlayacağız. Tıpkı posta gelen mihman yeniden gelmek istiyor. 13 haftaya çıkmamızın nedeni bu oldu. Şu anda aynı dahaki yılın turlarının satışları da başladı” ifadelerini kullandı.

“Burası Heliski için çok elan iyicene”

Kaçkar Dağları’nın heliski üzere diğer ülkelere bakarak elan bol olduğunu söyleyen helikopter pilotu Rolen Broner “Kaçkar dağları çokça albenili. Tıpkı haddinden fazla dağa gittim. İsviçre’de dağlar henüz efdal, kayalık alan çok çok amma bura Heliski amacıyla çok henüz domuzuna. Şerait Heliski üzere henüz adamakıllı. Beyin kalitesi çok elan bereketli” şeklinde konuştu. – RİZE

Share: